Türkiye’nin en büyük kürtaj bilgi platformu. Kürtaj fiyatları ve Kürtaj hakkında öncesi sonrası hakkında bir çok konuda bilgi bulabileceğiniz bu platformda ihtiyaç duyduğunuz her konuda yanınızdayız. Detaylı sorularınız için telefonla bizlere ulaşabilirsiniz. İletişim telefonumuz +90 532 215 82 62

Kürtaj İşleminin Riskleri Ve Zararları Nelerdir?

Kürtaj işleminin riskleri; Kürtaj işlemi yapılırken doğru yöntem ve teknikler uygulanarak riskler minimum düzeye indirilir. Kürtaj işleminin taşıdığı risk durumları şunlardır:

Rahim Delinmesi

Rahim delinmesi

Gebe kadınların rahim dokusu normal zamana göre daha yumuşak yapıdadır. Kürtaj işleminin riskleri, Gebelik durumunda rahme yapılan işlemlerin daha dikkatli yapılması gerekir.

Gebelik haftası ne kadar büyükse kürtaj esnasında rahim delinme ihtimali de o kadar yüksektir. Kürtaj esnasında yaşanan rahim delinmesi küçük bir alanda gerçekleşmişse kanama düzenli olarak takip edilir.

Ek bir tedavi yapılmadan rahim yarası zamanla kendiliğinden iyileşir. Kürtaj sırasında yaşanan rahim delinmesi büyük ve genişse şiddetli kanama yaşanıyorsa hasta derhal ameliyata alınıp rahim onarılır.

Kürtaj sonrası enfeksiyon

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon

Kürtaj işleminden hemen sonra enfeksiyon görülme ihtimali yüksektir. Kürtaj işleminin temiz bir ortamda yapılmaması, kişinin kürtaj sonrası gerekli temizlik önlemleri almaması kürtaj yapılan bölgenin mikrop kapmasına neden olur.

Kürtaj sonrası görülen enfeksiyon durumları fallop tüplerinde hasara neden olur. Bu da rahim yapışıklığına neden olur. Kürtaj sonrası kısırlık görülmesinin sebebi bu rahim yapışıklık durumudur.

Kürtaj sonrası uygulanan antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon riski azaltılır. Bu yüzden ilaçların aksatılmadan doğru şekilde kullanılması gerekir.

Kürtaj Sonrası Parça Kalması (Rest Plasenta)

kürtajda parça kalması

Kürtaj işleminin riskleri arasında rahimde parça kalması yaşanır. Rahimde parça kalması sonucunda kişide şiddetli kanama ve ağrı oluşur. Vakumlu kürtajlarda rahimde parça kalma riski çok düşüktür.

Cerrahi kürtajda ise rahimde plasenta parça kalması daha düşüktür. Kürtajdan sonra rahimde parça kalması durumunda ikinci kez kürtaj tedavisi yapılır.

Rahim İçi Kan Birikmesi (Hematometra)

Rahim İçi Kan Birikmesi

Kürtaj işlemi riskleri arasında en nadir görülen durum rahim içinde kan birikmesi durumudur. Kan birikmesi durumunda kişide şiddetli ağrılar oluşur.

Rahim dışına akması gereken kan rahimde birikir. Rahim içi kan birikme tedavisi hekim tarafından yapılan müdahale ile kan dışarı akıtılır.

Kürtajın Başarısız Olması

kürtaj işleminin başarısız olması

Kürtaj için yapılması gereken tüm tetkikler yapıldıktan sonra anestezi uygulanır. Bazı kadınlarda kürtaj yapmak istense de rahim ağzı açılmaz.

Rahim ağzı yaraları, sezaryen ameliyatları, rahimde doğuştan kaynaklı şekil bozuklukları, çift rahimli olma gibi durumlar rahim ağzının kapanmasına neden olur.

Rahim içi Yapışıklık Sendromu (Asherman)

rahim içi yapışıklık asherman sendromu

Kürtajdan sonra rahim duvarlarının birbirine yapışması sonucu kısırlık meydana gelir. Kürtaj temiz bir ortamda doğru bir şekilde yapılmazsa rahim içi yapışıklık görülür.

Rahim içi yapışıklık sendromunda kadın adet göremez. Kürtaj sonrası yaşanan enfeksiyon durumu rahim içi yapışıklığa neden olur. Rahim yapışıklığının tedavisi için spiral ve hormon ilaçları kullanılır.

Kürtajda Gebeliğin Sonlandırılamaması

Kürtaj sonrası hamileliğin devam etmesi gebeliğin 5. haftasından önce yapılan kürtajlarda ortaya çıkar.  Gebelik kesesi rahim içinde görüntülenemeden yapılması durumunda gebelik alınmaz.

Bu durumda kişiye ikinci kez kürtaj yapılır. Bu durumun yaşanmaması için doktorun belirlediği kürtaj süresi beklenmelidir.

Kürtaj Sonrası Psikolojik Sorunlar

Kürtaj sonrası psikolojik bozukluklar

Kürtaj sonrası psikolojik sorunlar yaşanabilir.  Kürtaj sonrası bazı kadınlarda işlem sonrasında rahatlama, memnuniyet ve normale dönme gibi duygular yaşarken bazı kadınlarda vicdan azabı, üzüntü gibi duygular yaşar.

Kürtaj sonrasında her 10 kadından 1i depresyon durumu yaşar.  Depresyonun şiddeti kişiden kişiye değişir. Depresyon durumu gelip geçici bir durumdur.

 

Bu yazıları sizler için seçtik

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nerede Yapılır?

Okumaya devam edin Kürtaj İşleminin Riskleri Ve Zararları Nelerdir?

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Fiyatları

Büyük gebeliklerde kürtaj fiyatları, Türkiye’de kürtaj işlemi yasal sınırlılıkları olan bir cerrahi operasyondur. Bu yasal sınırlılığa göre; kürtaj olabilmenin maksimum süresi 10. haftadır. Fakat bebek ile ilgili olarak çeşitli sorunların yaşanması nedeni ile ya da annenin hayatını tehdit eden durumların varlığı nedeni ile bu yasal sürenin üstündeki haftalarda da kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem, yasalara aykırı değildir; anne ve bebek sağlığı gözetilerek izin verilen durumlardır.

Büyük gebeliklerde kürtaj fiyatları,10. haftaya kadar olan kürtaj fiyatlarından farklı olabilmektedir. Çünkü büyük gebeliklerde yapılan kürtajlar, vakum yöntemi ile uygulanabilen kürtaj işlemleri değildir. Daha fazla ekipman, ilaç ve tıbbi gereç gerektirmektedir. Bu kürtaj operasyonlarının fiyatları, kürtajın gerçekleştirilecek olduğu klinikten kliniğe ya da hastaneden hastaneye değişiklikler göstermektedir.

Anne adayının gebelik haftası fark etmeksizin kürtaj olmasına neden olabilecek durumlar şunlardır:

 • Genetik Anomalisi
 • Bebeğin gelişimsel bozukluğa sahip olması
 • Bebeğin yetersiz gelişmesi
 • Bebeğin kalp atışının durması; anne karnında ölmesi
 • Annenin yüksek tansiyon hastası olması
 • Annenin kalp hastası ya da şeker hastası olması
 • Annenin yaşadığı psikolojik problemler
 • Annenin kanser olması

Bu sebepler, anne adayından ya da bebekten kaynaklanabilmekte ve kürtaja neden olmaktadır. Her ne olursa olsun, kürtaj işleminin gerektiğine ya da gerekmediğine uzmanlar karar vermektedir. Erken gebelik döneminde; yani 10. haftaya kadar olan gebeliklerde, anne ve baba adaylarının istekleri doğrultusunda, herhangi bir izne gerek duyulmadan kürtaj işlemi yapılabilmektedir fakat 10.haftayı aşmış olan gebeliklerde, operasyonun yapılabilmesi için uzman hekimlerin onayına ihtiyaç duyulmaktadır.

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Operasyonu Nasıl Yapılır?

Büyük gebeliklerde yani 10. haftayı aşan gebeliklerde kürtaj operasyonun mümkün olabilmesi için, uzman doktorlar tarafından onaylanmış; sağlıksal bir durumun söz konusu olması gerekmektedir. Bu sağlıksal zorunluluk bir belge ile belgelendirilmelidir. Çünkü ülkemizde, 10. haftayı aşmış olan gebeliklerin sonlandırılması, mahkeme kararı ya da sağlık raporu olmaksızın mümkün değildir.

Büyük gebeliklerde kürtaj işlemi, ancak ve ancak tıbbi bir gereklilik olduğu zaman, işlemin zorunlu olduğunu gösteren bir belgenin en az iki uzman doktor tarafından onaylanması ile mümkündür. Aynı zamanda büyük gebeliklerde gerçekleştirilen kürtaj operasyonunun yöntemi de, normal kürtaj işleminden farklı olmaktadır.

Büyük gebelikler, kürtaj işlemi söz konusu olduğunda beraberinde pek çok riski de getirmektedir.

Bu riskler;

 1. Rahim delinmesi
 2. Kanama
 3. Enfeksiyon kapma riski
 4. Gebeliğe ait parçanın rahimde kalmasıdır.

Büyük gebeliklerde kürtaj operasyonun yapılabilmesi için, gebenin rahim ağzının yeteri kadar açılması gerekmektedir. Çünkü rahim ağzının açıklığı kürtaj işleminin daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Kürtaj operasyonu öncesinde, büyük gebeliklerde rahim ağzına koyulan bir takım ilaçlar, rahim ağzında yumuşamanın ve açılmanın olmasını sağlamaktadır. Rahim ağzına koyulan ilaçların bekletilme süresi, kadının gebelik haftasına göre farklılık göstermektedir. Yarım saat ile beş saat arasında, kadının rahim ağzına konulan ilaçlar bekletilir ve rahim ağzı yeterli yumuşaklığa ve açıklığa ulaştığında, hastaya damar yolu açılarak uyku getirici ilaçlar ile anestezi verilir.

Büyük gebeliklerde, bebek gelişimi de ilerlemiş olduğundan ve bebeğin büyük olmasından dolayı vakum yöntemi kullanılamaz. Bir takım özel cerrahi alet ve ekipmanlar ile rahim içi tahliye edilerek gebeliğe son verilir.

Büyük gebeliklerde, kürtaj operasyonu sonrasında hemen kanama kontrolü yapılır ve hasta anesteziden uyandırılır. Doktorlar tarafından durum değerlendirmesi yapılır. Genellikle hastalar yaklaşık olarak bir saat gözetim altında tutulduktan sonra herhangi bir problem gözlenmiyor ise aynı gün içinde taburcu edilir.

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Nerede Yapılır?

10 haftadan büyük kürtaj

Büyük gebeliklerde kürtaj operasyonu, sıradan ve 10. haftaya kadar kürtajın yapıldığı her klinik ve sağlık merkezlerinde yapılamaz. Bu kürtaj işleminin yapılabilmesi için şartların ve tıbbi imkanların oldukça iyi olduğu yerler tercih edilmelidir. Aksi halde, gelişebilecek olan bir komplikasyon nedeni ile kadın hayatının da sonlanabilmesi söz konusudur. Bu nedenle, büyük gebeliklerde kürtaj işlemi, alanında uzman kişilerce ve yalnızca gerekli ekipmanlara sahip yerler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işlemi, ister hamileliğin erken döneminde olsun, ister hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olsun; ne zaman gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin oldukça önemli olan operasyonlardır. Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Kürtaj işleminin sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli şey; ovulasyon dönemidir.

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin ya da çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşmesi mümkün olmayan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Dolayısı ile kürtaj işleminden sonra tekrar hamile kalmak kadınların sağlığını ciddi olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, kürtaj işleminin sonrasında ovulasyon dönemine oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü; kürtaj operasyonundan yaklaşık olarak 20 gün sonra yumurtlama yani ovulasyon gerçekleşmektedir.

Bu durum, kadınların kürtaj işleminden hemen sonra hamile kalmasına neden olabilmektedir. Yani, kürtaj operasyonu sonrasında tekrar hamile kalmamak için kadınların, kürtaj işleminin sonrasında15. ile 20. günü arasında geçen zamanda, cinsel ilişki sırasında korunması gerekmektedir. Eğer kürtaj işleminden 45 gün geçmesine rağmen regl gerçekleşmiyor ise, bu kişilerin bir doktora başvurması önerilmektedir.

Kürtaj operasyonu sonrasında yaşanabilecek olan, riskli diğer durumlar ise şunlardır:

 • Rahim delinmesi
 • Gebeliğe ait olan herhangi bir materyalin rahim içinde kalması
 • Kürtajın gerçekleştirilememesi
 • Kürtaj sonrası kanama
 • Kürtaj sonrası enfeksiyon
 • Kürtaj sonrası regl olamama

Rahim delinmesi, aslında kürtaj işlemi sonrasında değil; kürtaj işlemi sırasında gerçekleşebilecek olan bir komplikasyondur. Bu durumda, yani kürtaj işlemi sırasında rahim delinmesi durumu ile karşı karşıya kalındığında; kürtaj işlemi bırakılır ve rahim delinmesini tedavi edecek uygulamalar gerçekleştirilir. Kürtaj işlemi, kadın doğum uzmanları tarafından yapıldığı zaman son derece risksiz olan bir operasyondur fakat yine de doktor tercihlerine dikkat edilmeli; kesinlikle merdiven altı diye tabir edilen yasa dışı yerlerde kürtaj işlemi yaptırılmamalıdır.

Kürtaj işlemi, yasal sınırlılık taşıdığı için ve yasal olarak 10. haftadan sonra, zorunlu bir sebebe bağlı olmadan yapılamadığı için merdiven altı klinikleri tercih edip, büyük gebeliklerinde kürtaj yaptıran kişiler bulunmaktadır. Fakat bu, operasyonun ciddiyeti nedeni ile kadın sağlığını da etkileyen olumsuz bir durumdur.

Hamileliğin 10. haftasına kadar yapılmış olan kürtaj işlemlerinde ilk 7 gün damla şeklinde kanamaların görülmesi oldukça normal bir durumdur. Fakat bu bahsi edilen kanama, pıhtı şeklinde olursa ya da parçalı şekilde gerçekleşirse doktora danışılmalıdır. Bazı kürtaj işlemlerinden sonra hiç kanamanın görülmemesi de normaldir. Fakat kürtajdan sonraki 45 gün içerisinde, kadınların mutlaka regl olması gerekmektedir. Eğer regl durumu olmazsa en kısa sürede doktora gidilmelidir. Çünkü kürtaj işlemi gerçekleştirilememiş olabilir.

Kürtaj operasyonunun hemen ardından, günde yaklaşık olarak beş ped harcanmasına neden olabilecek parçalı ve pıhtılı kanamanın olması ve bu söz konusu kanamanın 7 günden fazla sürmesi fetal ve plesental artıkların mevcut olduğunun göstergesidir. Bunun da anlamı şudur ki; kürtaj sonrasında gebeliğe ait materyaller rahim içerisinde kalmıştır. Bu durumda, uzman doktora başvurulmalı ve ultrasonlu muayene gerçekleştirilmelidir. Eğer gebeliğe ait parçaların rahimde kalması durumu var ise tekrardan kürtaj olunması gerekmektedir. Aksi takdirde kanama durmayacaktır.

Kürtaj işleminden sonra klasik olarak; kadınlara ultrasonlu muayene yapılır ve gebeliğe ait tüm parçaların rahim içinden alındığından emin olunulur. Eğer bu kontrol yapılmaz ise istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, mutlaka ultrasonlu görüntüleme yapılmalı ve kürtaj operasyonunun başarılı bir şekilde sonuca ulaştığı teyit edilmelidir. Aksi takdirde, özellikle erken dönem kürtaj işlemlerinin başarıya ulaşamama riski vardır, gebeliğin devam etmesi durumları yaşanabilmektedir.

Kürtaj işlemleri sonrasında, özellikler büyük gebeliklerde yapılan kürtaj operasyonu sonrasında yaklaşık olarak iki ayı bulan regl gecikmeleri normal sayılmaktadır. Bazı zamanlarda, demir aletler ile yapılan yani sharp kürtaj yöntemi ile yapılan operasyonlarda, rahim içi bezlerinin aşırı kanamasına bağlı olarak hiç adet görememe durumları yaşanabilmektedir. Bu duruma; amenore denmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman; kürtaj operasyonu sonrasında 45 gün regl olunmazsa uzman doktora başvurmakta yarar bulunmaktadır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Kürtajdan Sonra Ne Yapılmalı, Ne Yapılmamalı?

büyük gebelik nedir

Kürtaj işlemi sonrasında yapılması ya da yapılmaması gerekenler şunlardır:

 • Kürtaj operasyonundan sonra istenirse hemen banyo yapılabilir fakat banyo duş şeklinde olmalıdır.
 • Kürtaj operasyonu sonrasında tekrardan yumurtlama olmaktadır. Bu nedenle, kürtaj sonrasında 25. güne kadar cinsel ilişkilerde korunulması gerekmektedir.
 • Eğer RH uyuşmazlığı söz konusu ise 72 saat içerisinde anti D yapılması gerekmektedir.
 • Kürtaj işlemi esnasında hastaya, koruyucu antibiyotik yapılmamış ise hastanın beş gün boyunca antibiyotik kullanması gerekmektedir.
 • Kürtaj işlemi sonrasında, kadınların kendisine en uygun korunma yöntemini uzman doktorundan öğrenmesinde yarar vardır.
 • Kürtajdan sonraki 10 gün içerisinde cinsel ilişki yaşamak yasaktır.

Kürtaj işlemi sonrasında, kadınların mutlaka uzman doktorlarına neleri yapmaması gerektiğini sormalıdır. Kürtaj işlemi her ne kadar her kadın için benzer bir işlem olsa da bazen farklılıklar yaşanabilmektedir.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj Sonrası Duş

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kürtaj işlemleri genel olarak; kadın dokusuna dikkat edilerek yapıldığı zaman ve steril ortamlarda gerçekleştirildiği zaman herhangi bir risk taşımamakta; kısırlığa yol açmamaktadır. Özellikle; 10. haftaya kadar olan erken dönem kürtaj işlemlerinde kısırlık riski hiç bulunmamaktadır. Fakat 10. hafta sonrasında gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonlarında az da olsa kısırlık oluşma riski bulunmaktadır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Düşük Sonrası Kürtaj

14 haftalık gebelik fiyatları

Hamileliğin 20. haftasından önce gerçekleşen, istem dışı olan hamileliğin sonlanması durumuna düşük denmektedir. Düşük durumu ile 3 ile 5 hafta arasında gerçekleşiyorsa, kanama ve ağrı durumu söz konusu değilse kürtaj operasyonu önerilmemekte; bebeğin kendiliğinden düşmesi beklenmektedir. Fakat daha büyük gebeliklerde, kadın sağlığı için, rahmin iyileşmesi için ve enfeksiyonu durdurmak için kürtaj operasyonu yapılmaktadır.

2019 Kürtaj Fiyatları

Kürtaj operasyonlarının fiyatları, kadınların gebelik hastasına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak; dört ile altı hafta arasındaki gebeliklerde 2019 yılı kürtaj operasyonu fiyatları ortalama olarak; 1.500 TL’dir. Altı ile sekiz hafta arasında olan kürtaj operasyonlarının 2019 yılı fiyatı ortalama olarak; 1.750 TL’dir. Sekiz ve on hafta arasındaki gebeliklerde kürtaj operasyonu 2019 yılı fiyatı ise ortalama olarak; 2.000 TL’dir. Bu fiyat farklılıkları, klinikten kliniğe ya da hastaneden hastaneye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat yaklaşık olarak 2019 yılı fiyatları bu şekildedir.

Bu konuyla ilgili 2019 yılı Kürtaj Fiyatları yazımız ilginizi çekebilir.

Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezinin bu siteye özel fırsatlarından yararlanmak için hemen aşağıdaki numarayı arayın

0 530 115 34 34

 

Eğer hamilelik şüphesi duyuluyorsa ve istenmeyen bir gebelik söz konusu ise vakit geçirmeden uzman bir doktora başvurmakta yarar bulunmaktadır.

Kürtaj operasyonu; bir aile planlaması yöntemi ya da korunma yöntemi değil; aslında son derece önemli olan bir operasyondur. Bu sebeple kürtaj, yalnızca zorunluluk durumlarında başvurulması gereken bir yol olmalıdır. İstenmeyen ve plânlanmayan gebelikler için de; önleyici olan, çeşitli korunma yollarına gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2019

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Bebek aldırma fiyatları

Okumaya devam edin Büyük Gebeliklerde Kürtaj Fiyatları

Kürtaj İşleminin Riskleri ve Olası Zararları

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan fakat bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanan cerrahi bir işlemdir. Kürtaj işlemleri, normal şartlarda kolaylıkla uygulanan ve hastaların genellikle sorun yaşamadığı cerrahi müdahaledir fakat bazen aksi durumlar yaşanabilmektedir. Her ne kadar görülme sıklığı az olsa da kürtajın bazı olası zararları bulunmaktadır.

Kürtajın Olası Riskleri

Genel olarak bilinen kürtaj işleminin riskleri ve olası zararları şunlardır:

 • Rahim delinmesi
 • Kürtaj sonrası rahim içinde gebelik materyali kalması
 • Kürtaj işlemi sonrası enfeksiyon oluşumu
 • Kürtaj işlemi sonrası kanama
 • Kürtaj işleminin gerçekleşmemesi
 • Regl düzeninin bozulması
 • Rahim iç duvarında yapışıklık

Kürtaj İşlemi Sonrası Kanama

kürtajın zararları

Kürtaj işlemi sonrası kanama, en yaygın görülen zararlar arasında yer almaktadır. Genellikle ilerleyen yaşta uygulanan kürtajlarda ve hafta olarak ilerlemiş gebeliklerin kürtajı sonrası yaşanır. Fakat bu korkulacak bir durum değildir çünkü kürtaj sonrası bir miktar kanamanın yaşanması normaldir. Fakat normalden fazla olan kanama durumlarında acilen uzman bir hekime danışılmalıdır.

Kürtaj İşlemi ve Rahim Delinmesi

Bu olası risk, kürtaj işleminin uzman hekimlerce yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Çünkü kürtaj esnasında rahim delinmesi riski vardır. Bu nedenle, bu durumun yaşanmaması için uzman bilgisi ve deneyimine ihtiyaç vardır. Eğer bir kürtaj esnasında rahimin delindiği tespit edilirse, işleme son verilir ve kanama yok ise deliğin kapatılması için operasyon gerçekleştirilir.

Kürtaj İşlemi Sonrası Enfeksiyon Oluşumu

Kürtaj işlemi sonrası enfeksiyon oluşumu, sık rastlanabilir bir durumdur. İşlem sırasında ya da işlem sonrasında hasta enfeksiyon kapma riski taşımaktadır. Bu nedenle operasyonun steril ortamda yapılması önemlidir ve işlem sonrası da steril durumun devam ettirilmesi ciddi önem taşımaktadır. Bu nedenle, kürtaj işlemi sonrası doktorlar tarafından antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Kürtaj Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır. Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır. Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur. Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır. Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir. Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır. Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır. Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Kürtaj Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj uygulamaları oldukça önemli uygulamalardır ve bu nedenle yalnızca bu işlemi yapmada uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Her ne kadar kürtaj işlemi çok kısa süre içerisinde yapılsa da sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bu bağlamda, kürtaj işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır, bunlar:

Kürtaj işlemi öncesinde, jinekolojik muayene ve ultrasonla muayene gerçekleştirilmeli, gebeliğin kaçıncı haftada olduğu net olarak saptanmalı, gebelik yerleşimi incelenmelidir.

Kürtaj işlemi öncesi, hasta net olarak bilgilendirilmeli, olası durumlar hakkında bilgi verilmeli ve hastanın psikolojik olarak rahatlaması sağlanmalıdır.

Kürtaj işlemi, yalnızca uzman hekimler tarafından steril ortamlarda gerçekleştirilmelidir.

Kürtaj işlemi, genel anestezi ile yapılacaksa hastanın işlemden en az 4 saat önce gıda alımını durdurması gerekmektedir.

Size Önerdiğimiz Diğer Yazılarımız

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

 

Okumaya devam edin Kürtaj İşleminin Riskleri ve Olası Zararları

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları iki farklı anestezi altında uygulanır.Kürtaj işlemi ağrılı mı, bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü bu cerrahi işlemde, hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kürtaj İşleminden Sonra Ağrı Olur Mu?

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı? 1

Kürtaj işlemi ağrılı mı ? kürtaj uygulamaları, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu işlem, her ne kadar kısa sürede sonlandırılıyor olsa da ciddi bir cerrahi işlemdir ve uzmanlık gerektirir. İşlem sonrası komplikasyonların gelişmemesi için, ağrı hissinin duyulmaması için merdiven altı diye tabir edilen yerlerden kaçınmalı ve kürtaj işlemini yasal kliniklerde ya da hastanelerde yaptırmak gerekmektedir.

Kürtaj işlemi, işlem sonrası bazı olası zararları bulunan bir cerrahi işlemdir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak, kürtaj sonrasında hastalar ağrı yaşayabilmektedir fakat bu ağrılar kasılmalar şeklindedir ve regl sancısına benzetilmektedir. Bu nedenle, cerrahi operasyon sonrası doktorlar, hastalara ağrı kesici ilaç ile tedavi uygularlar.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı? 2

Kürtaj işlemi oldukça kısa süre içerisinde gerçekleştirilir ve bu süre yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasındadır. İlk olarak kürtaj öncesi, hastaya jinekolojik muayene yapılır ve gebeliğin durumu ortaya konulur. Uygulanacak olan anestezi türüne de bu muayenede karar verilir.

Kürtaj İşlemi Sonrası

Kürtaj işlemi sonrası, hastaya eğer genel anestezi ile müdahale edildiyse öncelikle hasta uyandırılır ve dinlendirilmek üzere odaya alınır. Yaklaşık olarak yarım saat kadar dinlendirilen hasta, herhangi bir sorunun olmaması durumunda taburcu edilir.

Genel olarak, kürtaj sonrası hastalarda çeşitli etkiler görülebilmektedir fakat işlemden yaklaşık bir saat sonra tüm olumsuz etkiler azalarak yok olacaktır.

Kürtaj İşlemi Sonrası Pansuman Gerekir Mi?

Kürtaj işlemi sonrası herhangi bir pansuman gerekliliği olmamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey; hastanın genital bölge temizliğine dikkat etmesi ve mikrop kapmaya neden olacak durumlardan kaçınmasıdır. Bu nedenle, hastalara kürtaj sonrası yalnızca su ile duş alması tavsiye edilmektedir ve genital bölgeye herhangi bir madde gelmemelidir.

Kürtaj İşleminin Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi, yasal süreler içerisinde keyfi olarak yapılabildiği gibi anne ve bebek sağlığı açısından da zorunlu olarak yapılabilmektedir. Ve bu işlem, bazı olası zararları da beraberinde taşımaktadır. Dolayısı ile işlem sırasında ya da işlem sonrasında hastaları bekleyen bazı olumsuzluklar vardır. Fakat bu olumsuzluklar yaygın değildir ve nadiren görülür. Bu olumsuzlukları ve riskleri en aza indirgemek için yalnızca uzman hekimler tarafından işlem yapılmalıdır. Kürtaj işleminin riskleri ise şu şekildedir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Kürtajın gerçekleşememesi
 • Rahimde parça kalması
 • Regl düzensizliği
 • Rahim delinmesi

Tüm bu riskler her kürtaj işlemi için geçerlidir fakat alanında uzman, dikkatli ve özenli hareket eden doktorlar sayesinde bu riskler en aza indirgenmektedir.

Kürtaj İşleminden Sonra Doktora Başvurmayı Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Kürtaj işlemi sonrası oldukça önemlidir ve hastaların bu dönemde kendilerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle enfeksiyon riskine karşı oldukça dikkatli olunmalıdır. Kürtaj işlemi sonrası bazı durumlarda, hastaların doktora başvurması gerekmektedir. Bu durumlar şunlardır:

 • 2 haftayı geçen kanamanın yaşanması
 • 2 hafta süreyi geçkin kramp yaşanması
 • Ağrı hissinin geçmemesi
 • Ateş yükselmesi
 • Genital bölgede akıntı ve kötü koku
 • Sürekli olarak üşüme hissinin varlığı

 

İlginizi çekebilecek yazılar

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

İlginizi çekebilecek yabancı kaynaklar

https://www.mariestopes.org.uk/abortion-services/medical-abortion/

Okumaya devam edin Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

Kürtaj olan ya da kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok sorduğu ve endişelendiği soru; kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi? sorusudur. Normal şartlarda, kürtaj bazı riskleri bulunan cerrahi bir operasyondur fakat uzman hekimlerce dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiği sürece risklerin gerçekleşmesi oranı oldukça düşüktür ve dolayısı ile kadın sağlığını olumsuz yönde etkilememektedir.

Kürtaj, kadın sağlığının tehlikede olduğu ya da bebek sağlığının olumsuz olarak geliştiği durumlarda ve bazen de keyfi olarak gerçekleştirilen gebelik sonlandırma operasyonudur. Bu operasyonun tıbbi olarak tanımı ise; kadın rahminde bulunan gebelik materyalinin çıkartılması ve böylelikle gebeliğe son verilmesidir. Bu operasyonlarda, kadın sağlığı açısından bazı riskler bulunmakta ve kadın sağlığı etkilenebilmektedir.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması işlemidir fakat bu durum bir doğum kontrol yöntemiymiş gibi algılanmamalıdır. İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için doğum kontrol önlemleri alınmalıdır. Çünkü her ne kadar az da olsa kürtaj işlemlerinde risk bulunmaktadır. Ve bu işlemler, lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır; oldukça ciddi operasyonlardır.

Kürtajın Yol Açtığı Sağlık Sorunları Nelerdir?

Kürtaj operasyonu, kimi zaman bireylerin çocuk sahibi olmak istememesi üzerine keyfi olarak, kimi zaman da sağlıksal nedenlerden dolayı zorunlu olarak gerçekleştirilmektedir. Her ne sebeple olursa olsun, bu operasyon oldukça basit bir şekilde, kısa süre içerisinde gerçekleştiriliyor olsa da bazı riskler barındırmaktadır ve bu riskler şunlardır:

 • Kürtaj operasyonu sırasında rahimde delik açılabilir
 • Kürtaj operasyonu esnasında ya da sonrasında enfeksiyon gelişebilir
 • Kürtaj operasyonu sonrasında kanama görülebilir
 • Kürtaj operasyonu sonrasında regl düzensizlikleri yaşanabilir
 • Kürtaj operasyonunda gebeliğe ait materyaller rahimde kalabilir
 • Kürtaj operasyonu sonrasında rahimde yapışıklık durumu gelişebilir
 • Kürtaj operasyonu başaralı sonuçlanamayabilir ve gebelik sonlanmayabilir
 • Tüm bu riskler, her kürtaj operasyonunda bulunmaktadır ve bunlardan herhangi birinin gelişmesi kadın sağlığını etkilemektedir.

Kürtaj Operasyonu Sırasında Rahmin Delinmesi

Kürtaj operasyonu esnasında, yanlış teknikten ve özensiz, yanlış uygulamadan dolayı rahimde delik açılabilmektedir. Bu yaşanması hiç istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, kürtaj operasyonları yalnızca alanında uzman kişilerce yani kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Kürtaj esnasında rahimde delik açılması ile karşı karşıya kalındığında, kürtaj işlemi sonlandırılır ve hasta acil olarak gözlem altına alınır. Eğer kanama durumu gelişmedi ise açılan delik onarılır.

Kürtaj ve Enfeksiyon

Kürtaj esnasında ya da sonrasında gelişen ve riskler arasında en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında enfeksiyon gelmektedir. Öncelikle, sorunsuz bir kürtaj işlemi için operasyon steril ortamda gerçekleştirilmelidir ve kürtaj işlemine başlanmadan önce, hastanın vajen bölgesi antiseptik ürünlerle temizlenmelidir.

Kürtaj sonrasında vajen bölgesinin bakımı oldukça önemlidir ve tam iyileşme sağlanana kadar enfeksiyona neden olacak her türlü şeyden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, hastaların operasyondan sonra vajen bölgesini ıslatmadan duş alması ve duşta kimyasal ürünler kullanmaması önerilmektedir.

Genellikle kürtajdan sonra uzman hekimler, hastalarına antibiyotik tedavisi uygulamaktadır. Bu enfeksiyon gelişmesine karşı bir önlemdir. Bu nedenle, uzman hekimlerce belirlenen tedavi kapsamında verilen ilaçların düzenli kullanılması önem taşımaktadır.

Kürtaj Sonrası Kanama

kürtajdan sonra kanama

Kürtaj işlemi sonrasında bir süre lekelenme şeklinde kanamaların yaşanması oldukça normaldir. Fakat kanama süresi iki haftayı geçen durumlarda kadın doğum uzmanlarına başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj ve Regl Düzensizliği

kürtajdan sonra regl ne zaman olurum

Kürtaj işlemi, her ne kadar kısa sürede sonlandırılan bir cerrahi operasyon olsa da oldukça ciddi bir operasyondur ve bu operasyonda rahim içine müdahale gerçekleştirilir. Bu nedenle, bir süre kadınların adet düzensizliği yaşaması normaldir. Fakat düzensizliklerin sürekli hale gelmesi durumunda uzman doktora başvurulmalıdır.

Gebelik Materyalinin Rahimde Kalması

Kürtaj işlemi sırasında yaşanan aksilikler ya da operasyonu yapan kişinin yeterince özenli olmaması sonucunda rahim içinde, gebeliğe ait materyaller kalabilmektedir. Bu nedenle, kürtaj operasyonu sonrasında sağlık kontrollerinden geçilmelidir. Aynı zamanda bu operasyonlar yalnızca kadın doğum uzmanlarına yaptırılmalıdır.

Ülkemizde, uzun yıllardan beri kürtaj operasyonu yasal sınırlılıklar içerisinde gerçekleştirilmektedir ve buna göre gebelikler, isteğe bağlı olarak maksimum 10. haftada yapılabilmektedir.

10. haftanın dolmasına rağmen, gebeliğin istenmediği durumlarda yasal olmayan yollara başvurulduğu olmaktadır. Kadın sağlığının olumsuz olarak etkilenmemesi ve başarısız operasyon riskinden uzak durmak için ‘merdiven altı’ diye tabir edilen muayenehanelerden ev doktorlardan uzak durulmalıdır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Okumaya devam edin Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir, kürtaj gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonlar, ülkemizde 1983 yılından beri yasalar çerçevesinde, gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Fakat kürtaj işlemi yalnızca isteğe bağlı olarak değil; kimi zaman sağlıksal bir zorunluluk olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj, kadın sağlığı için ya da dünyaya gelecek olan bebeğin sahip olduğu sağlıksal sorunlar nedeni ile sonlandırılabilmektedir. Bu nedenle gerçekleştirilecek olan kürtaj işlemlerinde herhangi bir yasal süre sınırlılığı bulunmamaktadır ve uzman hekimlerce gerekli görülen durumlarda yapılabilmektedir.

Kürtaj, sağlıklı olmayan bireylerin dünyaya gelmesini engellemek için, kadın sağlığını tehdit eden durumlarda ya da boş gebeliklerde uygulanabilmektedir.

Kürtaj operasyonunda gebeliğin haftasına ve gebenin özel durumuna göre iki farklı şekilde anestezi uygulanmaktadır. İlerleyen gebelik haftalarında acı ve ağrı daha fazla hissedilebilir olacağından dolayı genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir.

Erken dönem gebelik sonlandırmalarında ise lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilir. Kürtaj operasyonu sonrasında genel olarak yatışa gerek duyulmaz ve hasta işlemden bir saat sonra taburcu edilir.

Kürtaj Operasyonu İçin Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizdeki kürtaj yasalarına göre gebelikler, isteğe bağlı olarak maksimum 10. haftada yapılabilmektedir ve bu haftadan sonra gerçekleştirilecek olan kürtaj için sağlıksal bir zorunluluk bulunmalıdır.

Dolayısı ile gebelik haftasının hesaplanması oldukça önemlidir. Gebe olan ve kürtaj olmayı düşünen kişiler, kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir diye araştırmakta ve gebeliklerini hesaplamaktadır.

Gebelik haftasının saptaması kadının son regl tarihine bakılarak yapılır. Bu hesaplamanın dışında, ultrason muayenesi ile de ölçümler yapılır ve gebelik haftası tam olarak ortaya konur.

Kürtaj İçin En Uygun Hafta Nedir?

kürtaj kaç haftaya kadar yasaldır

Kürtaj operasyonu için herhangi en uygun bir hafta bulunmamaktadır fakat risklerin en az olduğu kürtaj operasyonu, gebeliğin erken dönemleridir. Anomalilerin olduğu durumlarda gebelik ne kadar ilerlemiş olursa olsun her haftada kürtaj gerçekleştirilebilir fakat kürtaja bağlı olarak söz konusu olan olası riskler de artış gösterir.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir sorusunun devamında öğrenmek isteyebileceğiniz bir sonra ki soru da kürtaj için en uygun hafta olacaktır.

Kürtaj operasyonunda, gebelik ne kadar erkense ve bebek ne kadar küçükse risk de o kadar azdır.

Kürtaj Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

 • Kürtaj operasyonları, olası riskler taşımaktadır. Bu riskler şunlardır:
 • Kürtaj işleminin başarılı olmaması
 • Enfeksiyon
 • Rahimde yapışıklık
 • Kanama
 • Gebelik materyalinin rahim içinde kalması
 • Rahim delinmesi

Bu olası riskler, her dönem gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonunda vardır fakat ilerlemiş gebeliklerde görülme riski daha fazladır.

 • 10.Haftaya Kadar Kürtaj Operasyonu
 • 11.haftaya kadar gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonlarında yasal bir izin alınmasına gerek duyulmadan keyfi olarak işlem gerçekleştirilebilmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli şey; kürtaj operasyonu bir aile planlaması yolu ya da korunma şekli değildir. Bu nedenle, çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler, kürtaj operasyonunu bir korunma şekli olarak düşünmemelidir ve gerekli önlemleri alarak korunmayı sağlamalıdır. Çünkü kürtaj operasyonları her ne kadar kısa süre içerisinde gerçekleştirilse de sonuçta cerrahi bir operasyondur ve bazı riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle, kürtaj operasyonu zorunlu durumlarda başvurulması gereken operasyonlardan bir tanesidir.
 • 12.haftaya kadar gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonları daha az risklidir fakat uzman hekimlerce yapılmalıdır. Bununla birlikte gerekli yetki belgesini almış olan pratisyen hekimler de uzman bir doktorun eşliğinde kürtaj operasyonunu gerçekleştirebilmektedir.
 • 13.Haftadan Sonra Kürtaj Operasyonu

Kürtajın yasal sınırlılığı 10. haftadır ve yasalara göre bu haftadan sonra gebelik sonlandırılması keyfi olarak yapılamamakta; sağlıksal bir zorunluluk aranmaktadır.

Bazı durumlar ve hastalıklar gebeliğin 10. haftadan sonra sonlandırılmasını gerekli kılar. Bu durumlarda, kadın doğum uzmanı ve söz konusu rahatsızlıkla ilgili olarak uzman doktorun ortak bir çalışması söz konusu olur, gerekli bulgular ortaya konulur ve rapor hazırlanır.

Kürtaj Operasyonu Gerekli Kılan Hastalıklar Nelerdir?

Kürtaj, bazı durumlarda anne adayında ya da dünyaya gelecek olan bebekte ortaya çıkan bazı hastalıklar nedeni ile sonlandırılabilmektedir. Bu hastalıkların başlıcaları şunlardır:

 • Bebeğe down sendromu teşhisi konması
 • Kan kanseri
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Frengi
 • Kan pıhtılaşması hastalıkları
 • Sıtma
 • Önemli enfeksiyon hastalıkları
 • Şizofreni
 • Sarılık
 • Kronik anemi
 • Brusella enfeksiyonu
 • Nörofibromatozis
 • Nörolojik hastalıklar
 • Uyuşturucu bağımlılığı

Bu ve benzeri hastalıklar kürtajı gerekli kılabilmektedir. Bu nedenle, bu hastalıklara sahip olan kişiler gebelik şüphesi taşıyorlarsa en kısa süre içerisinde kadın doğum uzmanına muayene olmalıdırlar.

İlginizi çekebilecek konuyla ilgili yazılar

Ağrısız Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2019

İlginizi çekebilecek konuyla alakalı yabancı kaynaklar

https://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/d-and-c-procedure-after-miscarriage/

Okumaya devam edin Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Ağrısız Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kadınların istenmeyen gebelik ve kadın doğum ile ilgili başvurduğu kürtaj önemli bir konudur. Konuyla ilgili merak edilen birçok nokta vardır. Hakkında en sık soru sorulan hususlardan bir tanesi de ağrısız kürtaj yöntemleri nelerdir sorusudur. Zira bu yöntemlerle ilgili kadınların pek çok endişesi vardır.

Gebeliğin sonlandırılması ya da kadın doğum hastalıklarıyla ilgili bir rahatsızlık meydana geldiğinde gebeliğin sona erdirilmesi gerekli olan durumlarda ağrısız kürtaj yöntemleri uygulanır. Hangi ağrısız kürtaj yönteminin uygulanacağı, kürtajı gerektiren duruma göre belirlenir.

Ancak; çoğunlukla istenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesi için başvurulmaktadır. Bu durumlarda ülkemizde geçerli olan yasal bir süre bulunur. Bu yasal süre on haftadır. On haftadan sonra kürtaj işlemi uygulatılması yasaktır.

Diğer bir ifadeyle; suç kapsamına girmektedir. Ancak; annenin ya da bebeğin yaşamsal fonksiyonlarında hayati bir risk söz konusuysa ve bu risk annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa o halde doktorlardan oluşan bir kurul kararıyla kürtaj uygulanabilir. Böyle durumlar olduğunda yasal sınır uygulanmaz.

Vakum Aspirasyon Kürtaj Yöntemi

vakumla kürtaj ağrısız kürtaj

Vakumla kürtaj, uzman jinekologların en sık tercih ettiği ağrısız kürtaj yöntemlerinden biridir. Öncelikle rahim ağzı açılır. Rahim iç kısmına doğru bir kanül yerleştirilir. Kanülün ucuna da bir enjektör yerleştirilir. Bu enjektör ve vakum cihazı yardımıyla çekilme işlemi yapılır.

Kürtaj işlemi öncesinde rahim ağzı çevre bölgesinin uyuşması için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ise hasta tamamen uyutulabilir. Yani; hastaya genel anestezi uygulanması da mümkündür. Genel anestezilerde bu ağrısız kürtaj yöntemi çok daha kolay uygulanabilmektedir.

Kanülün rahat ilerleyebilmesi için rahim ağzının genişletilmesi gerekir. Bunu yapmak amacıyla rahim ağzını genişletici bir araç yerleştirilir. Sonraki adımda rahmin içinde küçük, yumuşak ve plastik bir tüp konulur. Bu plastik tüp, vakum enjektörüne monte edilir.

Böylece ters basınçla rahim içindeki gebelik kesesi vajinadan dışarı doğru çekilir. Tüm işlemler ortalama beş altı dakikalık süreyi kapsar. İşlem sonrasında her hangi bir enfeksiyon riskine karşı doktor hastasına antibiyotik ya da ağrıyı engellenmek için ağrı kesici önerir.

Hastanın reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir. Zira, bir enfeksiyon oluşursa bu hastanın kısırlık sorunu yaşamasına kadar büyük riskler içerir. Bu nedenle; ilaç kullanımına özen gösterilmelidir. Bu yöntemle kürtaj işlemi gebeliğin onuncu haftasının sonuna kadar yapılabilmektedir.

Probe Kürtaj Yöntemi

Probe kürtaj yöntemi ağrısız kürtaj

Kadın hastalıklarıyla ilgili durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Adet kanamasının çok fazla olması, özellikle menopoz sonrasında yaşanan düzensiz kanamalar, adet dönemi dışında meydana gelen yoğun kanamalar gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Bu işlem esnasında rahim içi özel aletler yardımıyla kazınır. Üst katman tamamen temizlenir. Başka bir deyişle yenilenir. Bu yöntemde amaç; hem nedensiz kanamanın kaynağını tespit etmek hem de aşırı kanamayı durdurmaktır. Bu amaçla yapılan bu yöntemle hastanın şikayetleri giderilir ve yaşam kalitesi artmış olur.

Revizyone Kürtaj Yöntemi

Beklenmeyen bir şekilde meydana gelmiş olan düşükler sonrasında rahim içinde kalmış olması muhtemel plasenta ya da fetusa ait parçalar temizlenir. Bu gibi düşüklerde için tamamen temizlendiği düşünülse de tam bir temizlik yapıldığından emin olunamaz. Bu yöntemle rahim içi tamamen temizlenir. Özel küretler yardımıyla rahim içi doğumdan kalan parçalardan arınır.

Endometrial Kürtaj Yöntemi

Kısırlıkla ilgili teşhis amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Kısırlık teşhisi için yumurtalıklarda yumurtlamanın olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Adet kanamasının yirmi birinci gününde bu yöntemle rahim içinden örnek alınır.

Yumurtlamanın ardından salgılanan progesteron hormonunun etkisiyle endometrium sekresyon aşamasına girer. Rahim iç yüzeyinden özel bir küretle bir örnek alınır. Bu örnek üzerinde gereken değerlendirmeler yapılır.

Kürtaj İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj öncesi hastanın uyması gereken kurallar olduğu gibi kürtaj sonrası da dikkat edilmesi gereken konular vardır. Genel anestezi uygulanan hastalarda ilk gün biraz halsizlik yaşanması, biraz ağrı hissedilmesi ve çok hafif kanama olması mümkündür. Bu gibi şikayetler genelde birkaç saat içinde azalmaktadır.

Uzman doktorun önerdiği gibi ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşır. Bunun yanı sıra; kürtaj işlemleri sonrasında bölgenin hassasiyeti artar. Bu nedenle; en az iki hafta süresince ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

Kürtaj işleminden ortalama bir ay sonra hasta yeniden adet görmeye başlar. İlk adet döneminde birkaç gün gecikme normal bir durumdur.

 

Bu makaleler ilginizi çekebilir

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj ile çocuk aldırma şartları nelerdir?

Konuyla alakalı yabancı kaynaklar

https://zdrowie.tvn.pl/a/kiedy-wykonac-badanie-cytologiczne-i-jak-zinterpretowac-wynik

Okumaya devam edin Ağrısız Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj, rahim içinde gerçekleştirilen bir işlem olarak, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamını ifade etmektedir ve doğru tabiri küretajdır. Çeşitli sebeplerden dolayı gebeliklerine son vermek durumunda kalan kişiler, kürtaj nedir? Nasıl yapılır diye araştırma yapmaktadır.

Kürtaj işleminin ayrıntılarına geçmeden önce belirtilmelidir ki; kürtaj bir aile planlaması yöntemi değildir. Bu nedenle, eğer çiftler, çocuk sahibi olmayı planlamıyorlarsa, çeşitli doğum kontrol yöntemlerini uygulamalı ve kürtajı, doğum kontrol yöntemi seçenekleri arasında düşünmemelidir.

Kürtaj Nedir Kürtaj Neden Yapılır?

kürtaj neden yapılır?

Kürtaj nedir dedikten sonra nasıl yapıldığı konusunda da bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Çünkü kürtaj işlemine girecek insanların bilmesi gerekenlerden bir kaçı da kürtaj neden yapılır çerçevesinde incelenmektedir.

Kürtaj, ülkemizde yasal sınırlılığı bulunan bir operasyondur. Yasal sınırlar çerçevesinde kürtaj:

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için

Anne adayının hayati risk taşıdığı durumlarda anne sağlığı için

Anne karnındaki bebeğin, yaşamını etkileyecek bir hastalığa sahip olması durumunda, bebek hayatı için uygulanabilmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

kurtaj nasıl yapılır

Kürtaj işlemi, genel olarak zorunlu hallerde uygulanmaktadır. Bu zorunluluk hâli, zaman zaman anne adayından ya da bebekten kaynaklanabilmektedir. Kürtaj işlemi uygulaması şu şekilde yapılmaktadır:

Önce hasta, jinekolojik muayene için masaya yatırılır ve muayene edilir. Bu muayene sonrası, uzman tarafından hasta bilgilendirilmesi yapılır ve genel anestezi yöntemi uygulanacak ise damar yolu açma işlemi yapılır. Kürtaj işleminde, hissedilecek olan tek acı; damar yolunun açılması esnasında hissedilecek olan ufak bir iğne acısıdır. Çünkü bu işlemden sonra hastaya uyuşturucu etkili ilaç enjeksiyonu yapılır ve hasta uyutulur. Bazen de hastanın uyutulmasına gerek kalmaz ve lokal anestezi yöntemi ile bölgesel uyuşma sağlanır.

Hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanmasının ardından, spekulm adı verilen bir alet ile vajenin açılması sağlanır ve rahim ağzı bölgesi görülebilir hale getirilir. Bu aşamada, vajen bölgesi çeşitli tıbbi ilaçlar yardımı ile temizlenir ve teneculm adı verilen yardımıyla rahim ağzı çekilir; rahmin düz olması sağlanır.

Düz bir pozisyona getirilen rahme, vakum enjektör yardımı ile giriş yapılır ve nihayetinde gebeliğin son bulması için rahim içindeki tüm materyaller çekilir. Böylelikle, hamilelik süreci son bulur.

Kürtaj işlemi, yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika süren bir cerrahi operasyondur ve bu operasyon sonrası hasta hemen taburcu edilir. Bazı kritik durumlarda, dinlenmesi tavsiye edilen hastalar da söz konusu olmaktadır.

Kürtaj Operasyonunun Riski Var Mıdır?

kürtajın riski var mı?

Kürtaj operasyonu, her ne kadar uygulaması kolay bir işlem olsa da bazı riskleri de taşımaktadır. Bu nedenle, kürtaj işlemi alanında uzman hekimlerce yapılmalıdır. Kürtajın risklerini sıralayacak olursak, bunlar:

 • Bağırsak delinme riski
 • Rahmin delinmesi riski
 • Anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlar
 • Kanama
 • Gebeliğin sonlandırılmasına rağmen bazı kalıntıların rahim içinde kalması
 • Kürtaj sonrası enfeksiyon riski
 • Kürtaj sırasında ortaya çıkabilecek tahribat nedeni ile regl görememe ya da regl gününün azalması

Kürtaj ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj, bir cerrahi operasyondur ve bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir.

Kürtaj işlemi, tamamen steril bir alanda yapılmalı ve enfeksiyon ya da mikrop kapma riskinin önüne geçilmelidir.

Kürtaj, riskleri bulunan bir operasyondur fakat uzman hekim tarafından gerçekleştirildiğinde riskleri yok denecek kadar azdır.

Kürtaj, genel anestezi ya da lokal anestezi yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir. Yöntemin ne olacağı konusundaki belirlemeyi uzman hekim yapmaktadır.

Gebeliği sonlandırılacak olan kişi, genel anestezi yöntemi ile kürtaj olacaksa, işlem saatinden en az 5 saat önce gıda tüketimini durdurmalıdır.

Gebeliği sonlandırılacak olan kişi, lokal anestezi yöntemi ile kürtaj olacak ise tok olarak da operasyona girebilir.

Kürtajın Yasal Sınırlılıkları Nelerdir?

Kürtaj operasyonunun çoğu ülkede yasal sınırlılıkları bulunmaktadır. Türkiye’de yasal sınırlılıkların olduğu bir ülkedir ve kürtaj yasası vardır.

Ülkemizde, son regl tarihinden itibaren 10 hafta yasal sınırdır. Buna göre, belirtilen gebelik tarihinin üstündeki haftalarda kürtaj işlemi yapılamamaktadır.

Bazı durumlarda, örneğin; annenin ya da bebeğin yaşamsal risk taşıdığı durumlarda, düşük sonrası rahim içinde materyal kalması durumlarında ya da boş gebelik durumlarında, anne adayının gebelik haftasına bakılmaksızın kürtaj operasyonu gerçekleştirilir.

Okumaya devam edin Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Bebek Aldırma Nasıl Yapılır?

Kürtaj araştırma içerisindeyseniz aklınızda oluşan sorulardan biri de Bebek aldırma nasıl yapılır? olacaktır. İstenmeyen gebelikler neticesinde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan kürtaj veya diğer adıyla bebek aldırma, sağlıklı ve kesin çözümlü olmasından ötürü en güvenli tercihlerden biridir.

Sanılanın aksine kürtaj sadece bebek aldırma için kullanılan bir yöntem değildir. Kürtaj, cerrahi operasyonla rahimden parça operasyonuna verilen genel isimdir.Aynı zamanda jinekolojik rahatsızlıkların tespitinde veya tedavisinde kullanılabilmektedir.

Kürtaj rahim içerisinde yapılan operasyonun bütününü kapsamaktadır. Gebeliği olmayan hastalarda veya çeşitli rahatsızlıkların tanı konulmasında, tedavi edilmesinde de kullanılabilmektedir. Rahim içerisine cerrahi aletlerle müdahale edilmesinde dilatasyon küretaj adı verilmektedir. Yani halk arasında da isimlendirildiği gibi Kürtaj.

Dilitasyonun kelime anlamı rahim ağzının çeşitli yöntemlerle işlem öncesi genişletilmesidir. Kürtaj operasyonuna başlamadan önce dilitasyon yapılması gereklidir. Bunun sebebi operasyonun yapılacağı bölge olan rahim içerisine doktorun daha kolay müdahale edebilmesidir.

Teknolojinin sürekli gelişmesi ve zaman geçtikçe sağlık sektörüne de etki etmesi sebebiyle kürtajda artık son teknoloji ürünü olan vakumlu kürtaj ile yapılmaktadır. Jinekologların yanı sıra hastalarında en çok tercih ettiği bebek aldırma yöntemleri arasına girmeyi başarmasının bazı sebepleri vardır.

Bebek aldırma nasıl yapılır?

Vakumla kürtajın faydaları

vakumla kürtaj nasıl yapılır

Vakumla kürtaj bir bebek aldırma yöntemidir. Bu yöntem ile kürtaj işlemi oldukça kısa sürmektedir. Ortalama 3-5 dakika içerisinde operasyonun tamamlandığı gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra hastanın sağlığına daha çabuk kavuşabilmesi için rahim içerisinde herhangi bir zarar bırakmadığı için iyileşme sürecini çok hızlandırmaktadır.

Hasta operasyonun ardından 40 dakika gözlem altında tutulur. Doktorumuz ile son bir görüşmenin ardından reçetesi yazılıp kendisine verilir. O andan itibaren hasta çok ağır işler olmaması şartıyla ilk günden itibaren sosyal yaşantısına dönebilmektedir.

Vakumla kürtaj nasıl yapılır?

İstenmeyen bir gebeliğiniz mevcutsa ve bebek aldırma ya karar verdiyseniz bu aşamada en sağlıklı seçim vakumla kürtaj yöntemi olacaktır. Vakumla kürtajın faydalarından sizlere daha önce yazımızın içerisinde bahsetmiştik, yazımızın devamında bu operasyonun nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi vereceğiz.

Vakumla kürtaj yapılmaya karar verildiği andan itibaren bizleri telefon numaralarımızdan arayabilirsiniz. Hastanemize geldiğiniz anda bir ön muayeneden geçersiniz. Doktorumuz herhangi bir aksi bir durum olmadığına ve kürtajın doğal sürecine aykırı bir durum olmadığını görüntülerse aynı gün kürtaj olabilirsiniz.

Operasyon öncesi bir takım labrotuvar tahlilleri yapılmaktadır. Bunun neticesinde sizleri steril ve sağlık bakanlığı denetiminden geçmiş olan ameliyathanemize alıp hazırlıklara başlamaktayız. Operasyon esnasında sedo anestezi denilen bir yöntem ile uyku haline geçmeniz sağlanmaktadır. Doktorumuz operasyonu toplamda 5 dakika içerisinde tamamladıktan sonra sizi dinlenmeniz için odanıza alıyoruz.

Herhangi bir komplikasyon çıkmadığı gözlemlenmesinin ardından doktorumuz son kez sizleri muayene etmektedir. Bu muayene çerçevesinde aksi bir durum gözlenmemesi durumunda sizlere iyileşme süreci boyunca kullanacağınız ilaçları içeren bir reçete teslim edilmektedir. Çok özel bir durumunuz yoksa bu reçeteniz içeriği enfeksiyondan korunmanız açısından bir antibiyotik ve ağrı yaşamanız durumunda önlem amaçlı bir ağrı kesici bulunmaktadır.

Bu süreçte sizi kontrol etmeye devam eden ve daima yanınızda olmaya devam eden doktor asistanlarımızdan birinin iş telefon numarasını sizlerle paylaşıyoruz. Tüm bu aşamalar tamamlandığında ayağa kalkıp evinize gidebiliyorsunuz ve sanki sıradan bir regl geçirircesine rahat bir iyileşme süreci ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu süreçte ilk gün çok ağır olmamakla birlikte gündelik olarak ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edebiliyorsunuz. Böylelikle bu süreci bir anı olarak geride bırakıyorsunuz.

Bebek aldırma fiyatları ne kadardır?

vakumla bebek aldırma

Bebek aldırma en kolay yaşanan operasyonlardan biri olmasına karşın psikolojik olarak çok zorlu geçen bir süreçtir. Tabi ki beklenmedik olan bir istenmeyen gebelik neticesinde aile bütçesini veya kendi bütçenizin zor durumda kalmasını engellemek adına yapacağınız ilk araştırma bebek aldırma fiyatları olacaktır.

Bebek aldırma fiyatları bir çok etkene bağlıdır bunlar genelde doktorun tecrübesi, operasyonun yapıldığı hastanenin kalitesi, operasyonun yapıldığı şehir gibi bir çok etkene bağlıdır. Devlet hastanesinde ücretsiz kürtaj yapılabilmektedir. Ancak genelde devlet hastaneleri isteğe bağlı kürtaj yapmamaktadırlar. Devlet hastanesinde kullanılacak yöntemi tercih etme şansınızda bulunmamaktadır.

Genellikle devlet hastanesinde kürtaj olacaksanız bunu isteğe bağlı yapamazsanız, bir şekilde yaptırmayı başarırsanız da operasyon yönteminiz vakumla kürtaj şeklinde olmayacaktır. Bunları göze alarak fiyat tercihini seçmek konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.

Kürtaj fiyatları 2019 adlı makalemizde bebek aldırma fiyatları hakkında detaylıca bilgi bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek konuyla ilgili İngilizce kaynaklar

https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/early-abortion-options/

Okumaya devam edin Bebek Aldırma Nasıl Yapılır?

Kürtaj Kaç Saat Sürer?

Kürtaj kaç saat sürer , gebeliğin tıbbi yollarla sona erdirilmesi anlamına gelen kürtaj pek çok ülkede yasal olarak tanınan bir hak olarak karşımıza çıkıyor. Kürtaj hakkının herhangi bir suç teşkil etmeksizin kullanılabilmesi için gebelikte 10 haftanın geride kalmamış olması gerekiyor. Aksi durumda, ceza kanununda yer alan ilgili suç söz konusu oluyor. Bu nedenle, kürtaj hakkı kullanılırken konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olunması önem taşıyor. Güvenilir ve kaliteli hizmet veren sağlık kurumlarında kürtaj işlemi yaptıracak olan kişilere detaylı bilgiler veriliyor. Yine de farklı kaynaklardan konuyla ilgili bilgi sahibi olmanız tavsiye ediliyor. Kürtaj kaç saat sürer gibi sorularınıza bu yazımızda cevap veriyor olacağız.

Kürtaj fiyatları adlı yazımız ilginizi çekebilir.

10 Haftayı Geçen Gebeliklerde Kürtaj

10 haftanın üstündeki hamilelikler bakımından kural olarak kürtaj hakkı bulunmuyor. Ancak, bu kuralın istisnası bulunuyor. Hamilelik 10 haftayı geçmiş olmasına rağmen bebek annenin sağlığını tehdit etmeye başlamışsa gebeliğin sona erdirilmesi mümkün oluyor. Bunun için alanında uzman doktorların da onay vermesi gerekiyor. Kürtaj, yalnızca bebekteki sağlık sorunları nedeniyle yaptırılmıyor. Hamile kadının mağduru olduğu, suç teşkil eden bir eylemin yarattığı hamilelik durumunda da bu yola başvurmak mümkün oluyor.

Psikolojik Etkileri

Kürtaj işlemi yaptırılmadan önce sonuçlarının detaylı biçimde düşünülmesi gerekiyor. Gebeliğin sona erdirilmesi, anne adayının psikolojisini etkilediği gibi bebek sahibi olacak çiftin psikolojisini de olumsuz olarak etkiliyor. Bu nedenle, kürtaj yaptırmayı planlayan ya da yaptırmış olan çiftlerin terapi alması öneriliyor.

Kürtaj İşlemi Kaç Saat Sürer?

kürtaj kaç saat sürer?

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık yarım saat olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrasında 30 ila 40 gün arasında kanama olması normal kabul ediliyor. Hastalar genellikle ağrı hissetmiyor. Ancak, kanamanın birkaç ay devam etmesi durumunda bir doktora başvurulması gerekiyor. Bazı durumlarda, kürtaj sonrası kanama uzun sürmemesine rağmen bulantı, ateş, ishal veya kusma görülebiliyor. Bu problemler de kürtaj işleminin normal yan etkileri olarak görülmüyor. Bu nedenle, herhangi bir beklenmeyen sağlık sorununda geç kalmadan doktora başvurulması gerekiyor. Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra vajinanın suyla temas etmemesi için ayakta duş öneriliyor. İşlemden sonraki bir saat boyunca yemek yememek gerekiyor. İşlem sonrasında en az 10 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor.

İşlem sonrasında her bünye aynı tepkiyi vermeyebiliyor. Kimi hastaların iyileşmesi çok uzun sürerken, bazı hastalar daha kısa sürede işlemin etkilerini atlatabiliyor. Ancak, kanama çoğu kişide görülüyor. Kanamalar adet dönemi kanamaları şeklinde ortaya çıkıyor. Periyot döneminden daha uzun süren kanamalar boyunca da hijyen kurallarına önem vermeniz gerekiyor. Kürtaj sonrasındaki 40 gün boyunca vücut dışarıdaki tüm risklere açık hale geliyor. Herhangi bir enfeksiyon kapmamak için olabildiğince iyi şekilde korunmak gerekiyor. Cinsel ilişki için en az 10 gün beklenilmesi önerilse de en az 1 ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması riskleri minimum düzeye indirmenizi sağlıyor.

Kürtaj sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir.

Olası Enfeksiyonlara Karşı Önem Alınması Gerekiyor

Kürtaj işleminin ardından bölge, her operasyon sonrasında olduğu gibi enfeksiyonlara açık hale geliyor. Bu nedenle, hijyen kurallarına her zamankinden daha çok özen gösterilmesi önem taşıyor. Hijyen kurallarına uyulmadığı için oluşan enfeksiyonlarla mücadele için antibiyotik tedavisi uygulanıyor. İşlem sonrasında hastalara bazı ilaçlar veriliyor. Kendinizi çok iyi ve sağlıklı hissediyor olsanız da işlemin ardından bu ilaçların süresi bitinceye dek kullanmanız gerekiyor. Koruyucu etkisi bulunan bu ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız gerekiyor. Gebeliğin kürtaj yöntemiyle sonlandırılması durumunda iyileşme sürecinde olduğunca dikkatli davranmanız gerekiyor.

 

Okumaya devam edin Kürtaj Kaç Saat Sürer?

Sayfanın Sonu

Başka Makale Kalmadı :(