Kürtaj Yasası

2019 yılında Türkiye’de kürtaj yasası

Kürtaj yasası 2019 yılında belli başlı değişikliklere uğramıştır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki istenmeye gebelikler oluşacak ve kürtaj işlemi gerçekleştirilmeye devam edilecektir. Çünkü kürtaj bir ihtiyaçtır. Bu konuyu en az bizim kadar detaylıca inceleyen sağlık bakanlığı kürtaj konusunun hassas bir konu olduğunu biliyor ve buna uygun olarak davranış göstermek konusunda çok ciddi çalışmalar yapmaktadırlar.

Kürtaj yasası 2019 ‘ı da buna göre düzenli olarak Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlemeler getirilmektedir. Kürtaj bir cerrahi operasyon olmasının yanında aynı zamanda ülkemizde yaşayan kesimler için kültürel olarak bazı konuları tetikleyen bir durumdur. Yani kültürel olarak kürtaja karşı olan bir çok kesim mevcuttur.

Türkiye’de yaşayan bireyler için Türkiye Cumhuriyeti anayasasında yer alan kanunlara göre istenmeyen gebelik yaşayan her bireyin kanunlarca korunan bir takım hakları mevcuttur.

Bunlardan bahsetmek gerekirse kürtaj yasası 2019 nasıl değişiklerle karşı karşıya kalmış beraber inceleyebiliriz.

Gebelik anne veya çift tarafından istenmeyen gebelik statüsüne konmuş ve bu şekilde belirtilmiş bir gebelik ise, gebelikte sağlık açısında herhangi bir problem olmamasına rağmen, gebelik 10. haftasını tamamlamamışsa yasal açıdan kürtaj işleminin yapılmasında hiç bir sakınca yoktur. Gebelik 10. haftasını tamamlamışsa bu gebeliğe büyük gebelik ismi verilmektedir. Büyük gebelikte kürtaj işlemi ancak özel izinle gerçekleştirilebilmektedir.

Evli çiftlerde ise yasalar gereği mutlaka ve mutlaka eşin rızası olduğuna dair bir imza gerekmektedir.

18 yaşın altında ki kadınların kürtaj olabilmesi en az bir ebeveynin gözetiminde ve hem annenin hemde babanın rızası olduğuna dair imzası alınarak kürtaj işlemi yasalara uygun olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Yasal kürtaj için 15 yaşın altında ki kadınlar içinse mahkeme tarafından verilen özel bir izin gerekmektedir.

Bekar ve reşit olan kadınlar içinse evli olmadıkları sürece kimsenin iznine ihtiyaç olmamasıyla birlikte isteğe bağlı kürtaj yapan hemen her yerde kendi rızasıyla kürtaj işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Kürtaj Yasası, kürtaj işlemi kayıtlara geçer mi?

Türkiye'de kürtaj yasak mı?

Bu soruyu sıkça doktorumuza yönelten hastalarımız olduğu için buna bir açıklık getirmek istemekteyiz. Kürtaj işlemini yaptıran her kadın devlet tarafından hazırlanmış bir bilişim sistemi ile kayıt altına alınmaktadır. Yasalar gereği bu kayıtların tutulması zorunludur. Bu kayıtların girişini yapmayan kuruluşlar yasa dışı kürtaj işlemi yaptırmış olmaktadırlar.

Ancak bu noktada bir parantez açmakta fayda görüyorum. Bu sistemden rahatsızlık duyan tüm hastalarımızın için rahatlatacak bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu bilişim sistemine kayıt olan hastaların verilerini kendilerinden başka ve sağlık bakanlığı bağlı hiç bir kuruluştan başkası görüntüleyememektedir. Yani hastanın aile yakınları veya kan bağı olan / olmayan, resmi bağı olan/olmayan kimse bu verilere erişememektedir.

Bunun dışında kürtaj fiyatları 2019 yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz

 

 

 

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-