Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

Kürtaj cerrahi işlemi bir kadın için kararının verilmesinin zor olduğu ve yaşanılan travma etkisinin de oldukça yüksek olduğu bir süreçtir. Kürtaj sonrasında yapılması gerekenleri bu yazımızda değinmek istememizin sebebi gerçekleştirilen işlemden ziyade işlemin ardından zorluklar başlamaktadır.

İnsanların bilinç altlarına eklenmiş bir takım kodları mevcuttur, bunlar erkekler için farklı iken insanların üremesinde büyük rol üstlenen kadınların yani annelerin de oldukça farklı ve karmaşıktır.

Kadınlar için annelik kodlanan bir duygu bütünün oluşturduğu bir davranış biçimi olmasından ötürü kürtaj işleminin ardından yaşayacakları iki tür bilinmezlik mevcuttur. Bunlar psikolojik ve fiziksel durumlardır.

Bu sebepten ötürü kürtaj sonrasında yapılması gerekenleri iki başlık altında topluyor olacağız.

Türk tabibler birliğinin yazısına da göz gezdirebilirsiniz.

https://ttb.org.tr/haberarsiv_goster.php?Guid=6702500c-9232-11e7-b66d-1540034f819c&1534-D83A_1933715A=227f04f9eb83322bd9734332b1be2ed579778de2

Kürtaj işleminin fiziksel etkileri

Kürtaj cerrahi operasyonundan sonra genellik 1 veya 2 saat içerisinde evinize gidebileceğiniz doktorunuz veya doktorunuzun asistanları vasıtasıyla sizlere iletilecektir. Oluşabilecek komplikasyonlar sebebiyle kürtaj işleminden sonra 40 dakika ile 1 saat arasında gözlem altında tutulmanız önerilmektedir.

Doktorunuz gözlem altından çıktıktan sonra sizinle konuşur ve bu süreçte nasıl davranmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirecektir ayrıca bu süreçte kullanacağınız ağrı kesiciler ve antibiyotikler içinde bir reçete yazılacaktır.

Kürtaj sonrasında evde dikkat edilmesi gerekenler

Genellikle bir kaç günün ardından normal yaşantınıza dönebilirsiniz ve hatta ilk 24 saat içerisinde zor fiziksel hareketler gerektiren işler dışında bir çok işinizi rahatlıklar halledebiliyor olacaksınız.

Ancak geçirdiğiniz operasyonun bir cerrahi operasyon olduğunu unutmamalısınız ve bu süreçte doktorunuzun belirttiği gibi ve aşağıda listelediğimiz gibi dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

 • Antibiyotiğinizi doktorunuzun belirttiği sıklıklarda düzenli bir şekilde kullanmanız çok önemlidir.
 • Operasyon geçirmenizin ardından ilk 24 saat ağrı kesici kullanacak kadar ağrınız gerçekleşebilmektedir.
 • Hafif kanamaların oluşması, kasık ağrıları gibi durumlar normal karşılanır, 2 haftaya kadar gözlemlenebilmektedir.
 • 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemeli ve vajinal duş alınmamalıdır.
 • Tampon bir sonraki adet dönemine kadar kullanmamanız gerekmektedir.

kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Acilen doktorunuza başvurmanız gereken durumlar

 • Bayılma
 • 2 haftadan fazla uzun süreli kanama
 • 2 haftadan fazla uzun kasık ağrıları
 • Adetten daha fazla kanamanın gerçekleşmesi
 • Şiddetli ve sürekli artan kasık ağrıları
 • 38.3 C dereceden fazla yaşanan ateşlenmeler
 • Kötü kokulu akıntıların oluşması

Kürtajın Psikolojik Etkileri

Kadınların, annelik dürtülerinin bir takım etkileri kürtajın ardından gerçekleşmektedir. Kürtaj sonrasında yapılması gerekenler içinde psikolojik etkenlerde bulunmaktadır. Bu süreci yoğun yaşayan insanlar olduğu gibi hafif etkilerle atlatan kadınlar da mevcuttur.

Bu süreçte doktorunuzdan destek alabileceğiniz gibi öncelikle en yakın aile bireylerinizden destek istemeniz gerekmektedir. Bu süreçte sosyal yaşantınızdan kendinizi soyutlamayın, yalnız kalmanız sizleri negatif düşüncülere itmektedir ve kendinizi stres altında hissedebilirsiniz.

Kürtajın psikolojik sürecinin normal olduğunu ve doğal süreç içerisinde gerçekleştiğini de unutmamanız gerekmektedir, bu sebeple kendinizi hiç bir konu da yalnız hissetmemenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Henüz kürtaj yaptırmamış ve bu süreci araştıran bir bireyseniz kürtaj fiyatları 2019 adlı yazımızda ilginizi çekebilir.

Kürtaj sonrasında kısırlık olur mu?

Doktorumuza gelen sorular arasında en fazla merak edilen konulardan biri kürtaj sonrasında kısırlık olur mu? kürtaj kısırlık yapar mı? gibi sorulardır.

Kürtaj sonrasında yaşanan komplikasyonlardan biri de asherman komplikasyonudur, yani rahim içi yapışıklıktır. Gebelik sonlandırma yani kürtaj işlemini hastanemizde Dr. Tuğrul ABACIOĞLU tarafından vakumlu kürtaj vasıtasıyla gerçekleştirdiğimiz için bu gibi kompliksayonlar artık görüntülenmemektedir. Tıp dilinde Endometrial kalınmaşma yani büyüme gerçekleşmişse asherman sendromu ihtimali ortadan kalkmaktadır. Vakumla kürtajda asherman sendromu görüntülenmemektedir.

Kürtaj işleminin ardından operasyon günü adetin ilk günü kabul edilerek önünüzde ki süreçte beklenen adet gününde adetin gerçekleşmesi ile birlikte bünyenin normale döndüğü kabul görmektedir.

Bu sebepten ötürü merkezimizde gerçekleştirilen kürtaj işlemi sonrasında kısırlık gerçekleşmemektedir.

Detaylı bilgiyi iletişim numaralarımızdan öğrenebilirsiniz.

Telefon numarası : +90 532 215 82 62

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-