Kürtaj sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgi olabileceğiniz bu kategorimizde, binlerce tedavi ettiğimiz hastamızın sorularının cevaplıyoruz. Sizin de sorularınız mevcutsa telefon numaramız : +90 532 215 82 62

Kürtaj Sonrası Duş

Gebeliklerde artık daha sık rastlanan bir durum olan düşük veya gebelik sonlandırma işlemleri için kürtaj adı verilen bir operasyon gerçekleştirilir. Her gebeliğin doğum ile sonlanması istenmesine rağmen bir takım biyolojik nedenlerden dolayı gebelikle alakalı sonlandırma kararı alınabilir. Gebelik sonlandırma işlemleri için kürtaj yapılması sürecin kısalmasına ve daha sağlıklı sonuçlar alınmasına neden olur. Kürtajın gebelik haftasına bağlı olarak son derece kısa süren ve oldukça pratik bir işlem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle oldukça donanımlı ve tecrübeli kişiler tarafından işleme alınması gerekir. İşlem sırasında ortaya çıkacak olan komplikasyonlar ciddi sonuçların doğmasına da neden olabilir.

Neden Kürtaj Yapılır?

Gebeliklerde gelişim geriliğinden meydana gelen veya kalp atımı durması sonucu yaşanan sonuçlardan bir tanesi de kürtajdır. Kürtaj işleminin genel olarak anlamı döllenmiş bir şekilde bulunan sperm ve yumurtanın yerleşmiş olduğu yerden çıkarılmasıdır. Bu sayede sağlıksız bir şekilde ilerleyen gebelik kazınarak yerinden çıkarılmış olur. Kürtaj işlemi sağlıksız bir şekilde devam eden gebeliğin sonlandırılması ve rahmin yeniden kendini toplaması için yapılır. İşlem sonucunda rahim temizlenir ve yeniden yumurtlama olması için hazırlıklar başlar. Böylece yeniden hamile kalınması da söz konusu olur.

Kürtaj Sonrası Bakım Nasıldır?

kürtajdan sonra duş alınır mı?

Kürtaj işlemi genelde 15-20 dakika kadar süren kısa süreli bir işlemdir. Anestezi altında yapılır. İşlem sırasında dikkat edilmesi gerekenler kadar işlemden sonra anne adayının dikkat etmesi gereken detaylar da vardır. Anne adayı kendini soğuktan ve enfeksiyon riskinden korumalıdır. Enfeksiyon oluşmasına uygun bir şekilde yeni operasyon geçirmiş olan bir rahim kısa sürede toplanmak için korunmak zorundadır. Temizliğe ve kontrollere de yeterince dikkat edilmelidir. Doktorunuz ortalama 15 gün sonra sizi rahmin durumunu kontrol etmek için çağıracaktır. Bunun nedeni toparlanmanın başlayıp başlamadığını anlamak ve işlem sırasında içeride parça kalıp kalmadığından emin olmaktır.

Kürtajdan Sonra Duş Konusunda Nelere Dikkat Edilir? Kürtaj sonrası duş konusuna doktorlar özel bir dikkat vererek açıklamalarda bulunur. Kürtaj işleminden sonra vajinanın korunması için ilk gün duş alınmaması önerilir. Ardından gelen 3 gün boyunca ise banyo için ayakta olacak şekilde duş yapılması önerilir. Çünkü mikroplara karşı açık hedef halinde bulunan rahmin banyo sırasında mikrop veya enfeksiyon kapmaması için koruma altında olması gerekir. İşlem sonrasında banyoya dikkat etmemek veya temizlik sorunları yaşatmak rahmin kendini toplamasını engeller veya geciktirir. Ek olarak bazı sorunların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Psikolojik ve bedensel toplama için biraz zaman tanınmalıdır.

Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Kürtaj işleminden sonra en çok merak edilenlerin başında kısırlık ve cinsel ilişki gelir. Kısırlık ve kürtaj arasında hiç bir şekilde bir bağlantı bulunmaz. Bağlantının olmaması olasılığın olmadığı anlamına da gelmez. Yapılması gerektiği gibi bir işlem yapıldığında bu olasılık ortaya çıkmazken diğer taraftan işlem sırasında uterusun zarar görmesi geç hamile kalınmasına ve toparlanma süresinin uzamasına neden olabilir. Bunun için yetkili hastaneler ve tecrübeli hekimler ile çalışmak önemlidir. Cinsel ilişkiye girilme süresini işlemi yapan doktor ile görüşmek daha doğrudur. Genel olarak oluşturulan kanı ise 15 gün boyunca ilişkinin olmamasıdır. Rahmin kendini toplaması, kanamayı tamamlaması ve yenilenmesi için yeterli bir süredir. Rahim uzun süreler sonunda kendini toplamayan ve yenileyen bir organdır. Bunun için dikkatli olmak ve doktor önerilerine uymak yeterli olur.

Kürtaj Konusundaki Detaylar Nelerdir?

Kürtaj konusunda en çok dikkat edilmesi gereken detayların başında hastane seçimi gelir. Hastanelerin tamamının işlem yapmak için yetkisi olmasına karşılık genelde yeterli tecrübede personeli olmaz. Bunun için doktorunuzun da bu alanda yeterli tecrübesi olduğundan emin olmalısınız. Doktorun uterusu kazıma işlemi sırasında rahme vereceği zarar sizin ileride yeniden hamile kalma olanağınızı bile etkiler. Bunun için kürtaj işleminin steril bir ortamda yapıldığından emin olmalısınız. Rahmin delinmesi veya içeride parça kalması gibi durumlardan dolayı bir takım sorunlar yaşanabilir. Sonrasında ise temizlik ve bakım konularında dikkatli olunmalıdır. Tamamı bir süreç olarak değerlendirmeli ve sonuçları ciddi olabileceğinden dolayı özen gösterilmelidir. Doktorunuzun önerileri de sürece yön verecek olduğundan dolayı kontrol zamanlarını ve önerileri mutlaka takip etmelisiniz.

 

Kürtaj sonrasında bakım hakkındaki yabancı kaynaklar ilginizi çekebilir.

https://www.mariestopes.org.uk/abortion-services/abortion-aftercare/

İlginizi Çekebilecek diğer yazılarımız

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Okumaya devam edin Kürtaj Sonrası Duş

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj sonrası kanama, operasyonu kısa sürede gerçekleştirilen bir operasyondur ve acı hissi yaşanmadan gerçekleştirilmektedir. Kürtaj operasyonu sırasında, hastaların hissedeceği tek acı; açılacak olan damar yolu nedeni ile hissedilecek olan acıdır ve işlem, başka bir acı duyulmadan sonlandırılmaktadır. Bununla birlikte, kürtaj operasyonu hiç bir kesi yapılmadan gerçekleştirilir; dikişe ihtiyaç duyulmaz. Dolayısı ile herhangi bir pansuman gerektirmez ve yara oluşmaz; kanama yaşanmaz. Fakat kürtaj operasyonu sonrasında lekelenme şeklinde kanamalar yaşanabilir ve işlemden bir hafta sonrasına kadar az miktarda kanamaların yaşanması oldukça normaldir.

Kürtaj sonrası, bir hafta boyunca devam eden az miktardaki kanamalar normal sayılmaktadır ve herhangi bir müdahale gerektirmez. Çünkü bu kanamalar günden güne azalacak ve kendiliğinden son bulacaktır. Az miktarda lekelenmeler ile birlikte, pıhtı şeklinde kanamaların da yaşanması normaldir fakat kanamaların gittikçe arttığı durumlarda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Regl

Kürtaj operasyonu sonrasında çoğu zaman regl düzensizlikleri yaşanabilmektedir ve bu durum operasyon sonrası gelişebilecek olan riskler arsında yer almaktadır. Kürtaj işleminden sonra regl düzensizliği yaşanabilir ve bir süre sonra regl düzeni genellikle normale dönmektedir. Fakat uzun süre regl düzeninin sağlanmaması durumunda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Genellikle, kürtaj işleminin yapıldığı gün, hastanın ilk regl günü sayılır ve bu günden itibaren yaklaşık olarak 45 gün içerisinde hastanın regl olması beklenir.

Kürtaj Sonrası Ateş

Kürtaj operasyonu sonrasında hastanın ateşlenmesi, istenen ve beklenen bir durum değildir. Kürtaj sonrasındaki ateş normal değildir ve genellikle hastanın bir enfeksiyon kaptığının habercisidir. Bu nedenle, bu kişilerin ateşinin 38’i geçtiğinde acilen doktora başvurmaları gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Ağrı

Kürtaj operasyonu sonrasında ağrı yaşanması oldukça normaldir ve bu beklenen bir durumdur. İşlem sonrasında yaşanan bu ağrılar, genellikle kramplar şeklindedir. Özellikle, operasyon sonrasındaki ilk 10 dk. içerisinde ağrı hissedilebilmektedir ve bu ağrının nedeni rahimin kendisini toparlamasıdır.

Kürtaj sonrası, ilk bir hafta içerisinde çok kuvvetli olmayan ağrıların da yaşanması normaldir ve bu nedenle genellikle doktorlar, ağrı kesici ilaç tedavisini hastalarına uygularlar. Hissedilen ağrı günden güne azalma gösterecektir fakat ağrının geçmemesi durumlarında uzman hekime başvurulmalıdır.

Kürtaj ve Akıntı

Kürtaj operasyonu sonrasında, vajinadan gelen akıntı ya da koku enfeksiyon riskini gündeme getirmektedir. Bu nedenle, kürtaj sonrasında vajinada meydana gelen kaşıntı, akıntı ya da koku durumlarında uzman bir doktora vakit kaybetmeden başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj operasyonu öncesinde, vajen bölgesinin antiseptik ürünler ile temizlenmesi vajinanın pH seviyesinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu da vajinada çeşitli problemlerin görülmesine neden olabilmektedir.

Kürtaj Sonrası Bulantı

Kürtaj sonrası bulantı

Kürtaj operasyonu sonrasında, hastalarda bulantı ya da kusma gözlemlenebilmektedir ve doğal olarak karşılanmaktadır. Bu durum farklı sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir. İlk olarak, kürtaj sonrası hastanın psikolojik olarak etkilenmesi ya da üzüntü duyması bulantı ve kusmayı tetikleyebilir. Aynı zamanda, kürtaj operasyonunun genel anestezi altında yapılması da hastanın bulantı ya da kusma yaşamasına neden olabilmektedir.

Bulantı ve kusma, gebelik belirtisidir. Her kürtaj işlemi başarı ile sonuçlanamayabilir ve bazı durumlarda gebelik devam edebilmektedir. Bu nedenle, kürtaj operasyonu sonrasında bulantı ve kusma şikayetleri yaşanıyorsa, nedenini öğrenmek ve gerekli tedbirleri almak için uzman doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj Operasyonu Sonrasında Dikkate Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj operasyonu oldukça ciddi bir operasyondur ve bu nedenle, operasyon sonrası kadın sağlığına dikkat edilmeli ve özenli davranılmalıdır. Bu bağlamda, dikkat edilmesi gereken bazı belli başlı durumlar vardır, bunlar;

Kürtaj operasyonundan sonra hastanın 15 gün cinsel ilişkiye girmesi yasaktır. Bu yasağa dikkat edilmemesi durumunda çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilir ve hasta enfeksiyon kapabilir.

Kürtaj sonrasında, gebelik ile ilgili belirtilerin varlığına ya da yokluğuna dikkat edilmelidir. Genel olarak, kürtajdan bir hafta sonrasına kadar olan süre içerisinde gebeliğe ait olan belirtilerin yok olması gerekmektedir. Eğer kürtaj operasyonu üzerinden bir hafta geçtiyse ve hala gebelik belirtileri devam ediyorsa mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır çünkü gebelik sonlanamamış olabilir.

Kürtaj operasyonu sonrası enfeksiyona neden olabilecek her türlü aktiviteden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, hastaların kanamasının devam ettiği süre içerisinde havuza ya da denize girmesi yasaktır.

Kürtaj sonrasında bir hafta süre ile hastaların ayakta duş alması önerilmektedir.

Kürtaj sonrasında, hastanın ateşinin yükselmesi durumunda acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Kan uyuşmazlığı söz konusu olduğunda, kürtaj işleminden sonraki 72 saat içinde hastaya uyuşmazlık iğnesi yapılmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

İlginizi çekebilecek yabancı kaynaklar

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dilation-and-curettage/about/pac-20384910

Okumaya devam edin Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj sonrası cinsel ilişki de, her gebeliğin doğum ile sonlanması mümkün olmaz. Bazen istenmese de bir takım sorunlar nedeniyle gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Nedenleri arasında döllenmiş yumurta ve spermin kromozomsal sorunlar taşıması veya kalıtımsal sorunlar ilk sıralarda gelir.

Pıhtılaşma sorununun olması bile embriyonun gelişmesine engel olabilir. Bu gibi durumlarda gebeliğin uterustan alınması işlemi yapılması bir zorunluluktur. Aksi durumda anne adayının zarar görmesi söz konusu olabilir.

Kürtaj işlemi bu veya benzer nedenlerden dolayı gelişimi duran veya kalp atışı alınamayan gebeliklerde sonlandırma işlemi için kullanılır. İşlemin süresi ve önemi gebeliğin yaşı ile yakından alakalıdır. Birçok soru sorulan bir işlem olmasına karşılık güvenilir yerlerde oldukça sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Kürtaj Detayları Nelerdir?

kurtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj işleminin yapılması temelde embriyonun uterus yani döllendikten sonra tutunduğu rahim duvarından kazınması işlemine dayanır. Bu şekilde gebelik sonlandırılmış olur.

Gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak 15-20 dakika gibi kısa sürebilen bir işlemdir. Ayrıca anestezi altında yapılır. Hem psikolojik hem de bedensel olarak bir takım süreçleri beraberinde getirmesinden dolayı dikkatle yaklaşılması gereken bir dönemdir.

Anne adayının yaşadığı duyguları anlamak ve buna göre hareket etmek son derece önemlidir.

Kürtaj Sonrası Bakım

Kürtaj işleminden hemen sonra ara ara kanamaların olduğu bir dönem yaşanabilir. Adet olmuş gibi bir kanama görülmesi işlemden sonra beklenen bir durumdur. Çünkü rahim kendini temizlemek ve yeniden yumurtlamaya başlamak için bir takım girişimlerde bulunur.

Ek olarak kürtajdan sonra 3 gün duş alınmaması ve gerekli olması halinde ise ayakta duş alınması önerilir. İşlemden sonra rahmin mikroplara karşı daha savunmasız olmasından dolayı sık sık iç çamaşırı değiştirmek ve enfeksiyonlara karşı ilaç kullanmak gerekebilir. Ağrı kesici ve antibiyotiklerden oluşan bir tedaviye de başlanacaktır.

Cinsel İlişki Süresi

kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olur

Kürtaj işleminden sonra merak edilen konulardan bir tanesi de cinsel ilişki olur. Kürtaj sonrası cinsel ilişki süresi hakkında kesin bir veri yoktur. Amaç mikroplara veya enfeksiyona karşı toplanmak için çaba gösteren rahme zarar gelmesini engellemektir.

Gebeliğin haftasına da bağlı olarak genelde 15 gün ilişkiye girilmemesi önerilir. İlişkiye girilmeye başlandığında ise prezervatif ile korunmak gerekebilir. Bu sayede mikrop kapma olasılığının en aza indirilmesi söz konusu olacaktır.

İşlemden sonra cinsel hayatınızda herhangi bir değişiklik olmayacağını da unutmamak gerekir. Anne adayının psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini de bekledikten sonra cinsel ilişki yaşanabilir.

Kürtaj Sonrası İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler

kurtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalıdır

Anne adayının işlem sonrasında gerekli olması halinde psikolojik destek alması son derece önemlidir. Çünkü gebeliğe alışan bir kadının gebeliğinin sonlandırılması hem psikolojik hem de biyolojik açıdan bir takım olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle 15 gün kürtaj sonrası cinsel ilişki sınırına bağlı kalmaya özen göstermek ve kadının hazır olduğundan emin olmak gerekir. Bedensel anlamda rahim kendini çabuk toparlayan bir organ olmasına karşılık yine de dikkatli ve özverili davranmak kadın için önemli bir detay olacaktır. Kürtaj işleminden sonra daha fazla desteğe ihtiyacının olacağı bilinmelidir.

Kürtajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işlemine karar verilen bir gebelikte hastane ve doktor seçimi son derece önemlidir. Her operasyon gibi kürtaj işlemi de bir takım olasılıkları beraberinde getirir.

Bunlar arasında rahmin tam olarak temizlenmemesi veya uterusa zarar verilmesi gibi durumlar en başta gelir. Enfeksiyon kapmış olmak bile ileride yeniden hamile kalmanız için gereken toparlanmanın daha geç olmasına neden olur.

Bunun için tecrübeli ve alanında uzman kişiler ile çalışmaya önem vermelisiniz.

Kürtajdan Sonra Hamilelik

Kürtaj işleminden sonra meydana gelen kanama ilk adet olarak kabul edilir. Ardından rahmin kendini toplaması ve yeniden yumurtlamaya başlaması 15-20 gün sürebilir.

Doktorunuz ile birlikte yeniden gebelik istemeniz halinde uygun olan süreyi ayarlamanız söz konusu olur. Rahim kendini kısa süre toplayabilme özelliğine sahip olmasına karşılık yine de gebelik durumu için ortalama 3 ay kadar beklenmesi genel geçerliliği olan bir görüş olarak ortaya atılmıştır.

Sadece bedensel olmamakla birlikte birçok süreci de beraberinde getirdiğinden toplanma süresi olarak bu süre belirlenmiştir. Kürtaj sonrası hemen hamile kalınması ile alakalı olumsuz veriler de bulunmamasına karşılık 3 ay ortalama süredir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Yabancı kaynaklardan ilgili yazı

https://www.webmd.com/women/guide/d-and-c-dilation-and-curettage

Okumaya devam edin Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Hamilelik haberini aldıktan sonra isteyerek veya istemeyerek bu durumun sonlandırılması gerekebilir. Döllenmiş bir halde bulunan ve kese oluşumu görülen bir embriyonun bazı nedenlerden dolayı alınması durumu ile karşı karşıya kalınmasına sıklıkla rastlanır.

Bunun nedenleri çoğu zaman gelişimsel veya kromozomsal sorunlardan kaynaklanabilir. Nedeninin anlaşılması için kürtaj işleminden sonra araştırma yapılması önerilir.

Psikolojik olarak oldukça zor bir süreç olmasını da eklediğinizde kürtaj işleminin son derece hassas bir operasyon olduğunu belirtmek önemlidir.

Bunun için hastanın küçük bir operasyon olmasına karşılık yine de rahatlatılması oldukça güven veren bir hareket olacaktır.

Kürtaj Nedir?

kürtaj nedir

Vakum aspirasyonu da denilen işlemin aslında kökeni kürtaj yani kazımak faaliyetinden gelir. Kürtaj kararı alındıktan sonra aspirasyonla embriyonun ve kesesinin vajinadan alınması için yapılan işlemler tümüne verilen bir isimdir. İşlemin uzunluğu veya diğer detaylar embriyonun kaç haftalık olduğuna göre değişir.

Küçük olması işlemin daha kısa süreli ve fazla işlem gerektirmeyen bir operasyon olmasına neden olur. İşlem sırasında anestezi uygulanır. Böylece ortalama 15-20 dakika gibi bir süre sonunda tamamlanmış olması beklenir.

Nasıl Yapılır?

kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi için donanımlı bir hastane veya klinik seçilmelidir. Çünkü işlem küçük detaylardan oluşan ve daha sonraki gebelik dönemlerini etkileyecek kadar önemli sonuçlar ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Bunun için işlemin steril bir ortamda ve yetkili hekimler tarafından yapılmasına dikkat etmek gerekir. Küretaj işlemi zarar vermeden vajinanın içine aspirasyon girdirilmesi ve ardından kazıma işleminin yapılması olarak kısaca aktarılabilir.

Sonrasında Kısırlık Olur Mu?

Kürtaj işlemi hakkında en çok merak edilen durumlardan bir tanesi de kısırlık ile arasında bir bağlantı olup olmadığıdır. Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında kısırlık olur mu? sorusu sıklıkla sorulur.

Kürtaj ile kısırlık arasında herhangi bir ilişki bulunmaz. Sadece işlemin yapılmasından kaynaklanan bir takım olasılıklar ortaya çıkabilir. İşlem sırasında bilinçli ve tecrübeli olmayan kişiler uterus veya katmanlarına zarar verebilir.

Delme veya yırtma gibi bir zararın oluşması halinde kısırlık veya geç hamile kalma durumları ortaya çıkabilir. Bazen halk arasına yapışma adı verilen durumla da karşı karşıya kalınabilir. Bunların olasılık bile olsa ortaya çıkmaması adına seçimlerinize özen göstermelisiniz.

Kürtajdan Sonra Bakım

Kürtaj işleminden sonra kısırlık veya diğer olasılıklar ile karşı karşıya kalmamak için bakıma da özen göstermek gerekir. Bir miktar adet kanamasına benzer kanamanızın olması son derece normaldir.

Enfeksiyon kapmamanız ve kendinizi sıcak tutmanız önerilir. Çünkü üşütmek veya yeteri kadar temizliğe önem vermemek sürecin uzamasına neden olabilir. İşlem sonrasında ortalama 3 gün süre ile ayakta duş alınması ve işlemin yapıldığı gün duş alınmaması mikrop kapmamak adına önerilmez.

İlaçların da aksatılmadan kullanılması gerekir. Ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi işlem sonrasında sıklıkla uygulanan tedavi sürecidir. 15 gün sonra ise herhangi bir parça kalıp kalmadığını veya rahmin kendisini toplamaya başlayıp başlamadığını anlamak için kontrole gitmeniz önerilir. Bu sayede işlemin sonuçları daha net bir şekilde değerlendirilir.

Cinsel İlişki

Kürtajdan sonra sıklıkla merak edilenler arasında cinsel birliktelik de gelir. İşlem sonrasında bir süre adet kanamasına benzer bir şekilde kanama olması beklenir. Ayrıca bu durumdan dolayı vajina mikrop giriş ve çıkışına her zamankinden daha fazla açık durumdadır.

Bunun için küçük gebelik sonlandırılmalarında ortalama 15 gün ilişki önerilmez. 15 günden sonra ise prezervatif gibi mikrop alışverişine neden olmayacak korunma yolları ile birlikte cinsel ilişkiye izin verilir. Gebelik haftasının büyük olması halinde bu süre 40 güne kadar uzayabilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj işlemi işinde iyi olan ve yetkili kurumlar tarafından yapıldığında olumsuz durum ile karşı karşıya kalınması son derece düşük ihtimaller içeren bir işlem türüdür.

Küçük bir dikkatsizlik ise ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Klinik veya hastanede yeterince donanım olmasına da dikkat edilmelidir. İşlem için kullanılacak olan malzemelerin de hijyenik olması son derece önemlidir.

Dikkatli yapılan bir işlem sonrasında rahminizin durumuna ve gebeliğin büyüklüğüne göre kısa süre içinde yeniden hamile kalmanız mümkün olur. Kısırlık ile alakalı bir sorun oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Okumaya devam edin Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Kürtaj işleminden sonra bazı noktalara dikkat edilmesi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Jinekologlar kürtajdan hemen sonra yapılmaması gereken şeyler hakkında kürtaj olmak isteyen kadınları bilgilendirmektedirler.

Kürtaj sonrası kesinlikle ihmal edilmemesi gereken şey kontrol muayenesidir. Kürtajdan yaklaşık olarak 40 gün sonra doktor kontrolüne gidilmelidir. Bu konuda yapılan kürtaj öncesi ve sonrası bilgilendirmelerinde jinekologlar kadınlara ayrıntılı bilgi ve randevu tarihi vermektedirler.

Kürtaj İşleminin Yasal Süreci Nedir?

Kürtaj istenmeyen hamileliğin tıbbi bir biçimde sonlandırılması işlemidir. Bu işlem kadın doğum uzmanları tarafından ve bir süreç dahilinde gerçekleştirilmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından kişi muayene edilir ve işlem öncesinde bazı tetkikler yapılır.

Kişinin sağlığında kürtaj işlemi için bir engel olmadığına karar verilirse kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca Türkiye’de kürtaj yaptırabilmek için kürtaj yasasında belirlenen bir yasal süre bulunmaktadır. Bu süre hamileliğin 10. haftasına kadardır ve kürtaj bu süreyi geçen gebeliklerde yapılamaz.

Ancak bebek ya da annenin yaşamını tehdit eden durumlarda bu süre dikkate alınmadan yasal olarak bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj işlemi ilk gebelikte ya da önceden sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda hastanın genel anestezi yöntemiyle uyutulması suretiyle gerçekleştirilmektedir. İşlem için hasta hazırlanır, işlemin yapılacağı odaya alınır.

Özel dezenfektanlar yardımı ile uterus ağzı iyice dezenfekte edilir. Rahim ağzı özel bir alet yardımıyla sabitlenir. Bu alet işlem sırasında rahim ağzının genişlemesini sağlamaktadır. Rahim ağzı temizlenerek cenin rahim dışına çıkarılır. Sonrasında ise işlem sonlandırılarak hastanın kendisine gelmesi beklenir. Sadece kürtaj işlemi esnasında geçen süre yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında değişmektedir.

Kürtaj Sonrası Yasaklar

kürtaj sonrası yasaklar

Kürtaj sonrası yapılmaması gereken şeyler şunlardır:

 • Kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girmek iki hafta geçmedikçe yasaktır. Kürtaj sonrası regl dönemine benzer kanamalar görülmektedir. Kürtaj sonrasında iki haftadan önce gerçekleşen cinsel ilişki kanamayı ve ağrıyı artırabilir.
 • Kürtaj sonrası kanamalarda kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Ped tercih edilmelidir.
 • Kürtajdan sonra araç kullanılmamalıdır.
 • Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar banyo yapılmamalıdır.
 • Kürtaj sonrası bulantılarından korunmak için ağır yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.
 • Denize, havuza, saunaya, küvete ve hamama girmek yasaktır.
 • En az iki ay gebe kalınmamalıdır.
 • Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar yemek yenmemeli, su içilmemelidir.
 • Kürtaj işlemi için hastaneye tek başına gidilmemelidir.
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Stresli ortamlardan uzak kalınmalıdır.
 • Kürtaj sonrasında doktor izin verene kadar spor yapılmamalıdır.
 • Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Vajinal duş yapılmamalı ve vajina bölgesi sabun, duş jeli vb. ürünler kullanılarak kesinlikle yıkanmamalıdır.

Kürtajdan Sonra Oluşması Muhtemel Problemler

Kürtaj sonrasında aşağıdaki problelerden biri ya da birkaçının oluşması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • Ağrı kesici içilmesine rağmen dinmeyen şiddetli ağrı,
 • Pis kokulu vajinal akıntı,
 • Şiddetli vajinal kanama,
 • 38 derecenin üzerine çıkan ateş,
 • Depresyon, ağlama krizleri,
 • 40-45 gün süren kanama,
 • Şiddetli bulantı ve kusma durumu,
 • Nefes almakta güçlük çekilmesi,
 • Tansiyon problemleri,
 • Bayılma hissi ya da bayılma durumu,
 • Aşırı derecede terleme ve halsizlik.

Kürtaj Sonrası İyileşme Dönemi

Kürtaj sonrası dönem vücudun toparlanması için oldukça hassas davranılması gereken bir dönemdir. Kürtaj tamamlandıktan yaklaşık olarak bir saat sonra kişi eve gönderilir. Komplikasyonların oluştuğu durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Sonrasında hem ruhen hem de beden iyileşmek için dinlenmek şarttır.

Yorucu işler kesinlikle yapılmamalıdır. Stresten ve stresli ortamlardan uzak kalmak faydalı olacaktır. Dinlenmeye özen gösterilmelidir. Bu dönemde sağlıklı beslenme ve bol su içmek iyileşme hızını artırmaktadır. Bu dönemde jinekoloğun önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılır.

Gerekirse vitamin takviyesi de yapılmaktadır. Kişinin ailesi ile birlikte huzurlu zaman geçirmesi önerilir.

İlginizi Çekebilecek Bu Yazımıza da Göz Atın

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.rxlist.com/mifeprex-ru486-drug.htm#warnings

Okumaya devam edin Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj sonrası hamile kalma,  bir çok kürtaj işlemi gerçekleştiren kadının aklında olan başlıca sorulardan biridir. Kürtaj kısırlık yapar mı? sorusu da bir çok kadının merak ettiği konulardan biridir ve aslında bu iki konu bir biri ile çok alakalı konulardır.

Asıl olan bu noktada, hastanın tecrübeli bir doktor tarafından kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi, kürtaj işleminin olduğu hastanenin sterilizasyonun iyi olması, operasyon sonrasında hasta kendi sterilizasyonunu sağlayabilmesi ve doktorun verdiği kürtaj sonrası bakımının doğru yapılmış olmasıdır.

Sterilizasyon sağlanamadığı durumlarda hasta komplikasyon yaşanması ile birebir alakalıdır. Yani hasta herhangi bir yan etkiye maruz kalmamalı ve yaşadığı süreci en sağlıklı biçimde atlatmalıdır.

Kürtaj işleminin ardından hasta kısırlık yaşaması durumunda veya aklında “Kürtaj olursam bir daha hamile kalabilir miyim?” sorusu oluşmasına sebep olan bir durum söz konusu ise bu noktada dikkat edilmesi gereken şey bu gibi yan etkilerin çok nadir görüldüğü ve kürtaj ile birebir alakalı olmadığı tespit edilmektedir.

Özellikle vakumla kürtaj direk olarak bir kısırlık sebebi değildir. Siz üreme organlarınızı birebir etkileyen bir cerrahi operasyon geçirmeniz ve bakımlarınızı doğru bir şekilde yapmamanız durumunda enfeksiyonel bir durum oluşabilir ve bunun neticesinde bir daha hamile kalamayabilirsiniz.

Kürtaj işleminin ardından iki hafta geçmesiyle birlikte hastada yumurtlamanın gerçekleştiği görülmeye başlanır ve istenmeyen gebelik durumuyla tekrar baş başa kalmak istemeyen hastalar bu tarihten itibaren doğum kontrol yöntemlerini uygulamaya başlamaları gerekmektedir.

Kürtaj sonrası hamile kalma için beklenilmesi gereken konu rahimin toparlanıp üremek için gerekli koşulları sağlaması beklenmesi gereklidir.  Kürtaj işleminden sonra rahmin toparlanıp sağlığına kavuşması için yaklaşık 3 ay gibi bir süre gerektiği için doktorunuz bu süreçte size uygun doğum kontrol yöntemini tavsiye edecektir.

Özellikle vakumlu kürtaj sonrası rahimin iyileşme süreci oldukça hızlanmaktadır ve kısa bir süre içerisinde tekrardan hamile kalmanız için gerekli koşulların sağlandığını görüntülemeye başlıyor olacaksınız. Vakumla kürtaj ile birlikte iyileşme süresi kısaldığı için hasta iş hayatına veya sosyal hayatına çok kısa bir süre içerisinde döndüğü görüntülenmektedir.

Başarıyla gerçekleşen kürtaj işleminin ardından yaşananlar sağlıklı bir adet döneminde yaşananlar ile hemen hemen aynıdır ve bu süreçte hasta için çok farklı hissettirmediğinden sosyal hayatına dönme konusunda hiç bir çekince yaşamamaktadır.

Kürtaj Sonrasında Hamile Kalmak İstemiyorum

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma 1

Kürtaj sonrasında hamile kalmak istemeyen hastalar, kürtaj işleminin gerçekleştirildiği gün spiral taktırmayı tercih edebilirler. Kürtaj operasyonu gerçekleştirilirken spiral taktırmanın sağlık açısından hiç bir sakıncası bulunmamakla birlikte sürecin kolay atlatılmasında da çok yardımcı olduğu görüntülenmektedir.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalabilirim

Kürtaj kısırlık yapar mı?

Genel algının ve kulaktan çıkma bilgilerin aksine kürtaj kısırlığı sebep olan bir operasyon değildir. Binlerce operasyonun istatistiklerine göre kürtaj işleminin ardından kısır kalan ve bunun kürtaj ile birebir alakalı olan hasta sayısının oranı oldukça düşüktür. Kürtaj işlemi gerçekleştirildiği esnada yumurtalıklara herhangi bir operasyon bulunmamaktadır. Yani kürtaj geçirdiğiniz esnada doktor yumurtalıklarına herhangi bir müdahale de bulunmamaktadır.

Bu sebeple yumurtlama süreciniz sağlıklı ve normal şartlarda devam etmektedir. Kürtaj işlemi gerçekleştirmiş bir hastanın rahim duvarı müdahaleli olarak dökülmektedir. Bu da hastanın bedeninin adet oluyormuş gibi hissedip davranış sergilemesine sebep olmaktadır.

Rahmin iç duvarının tamamen dökülmesinin ardından adet döngüsü sağlıklı olarak devam etmektedir. Yani kürtaj işleminin gerçekleştiği gün hastanın adet gününün ilk günü sayılmaktadır. İşlemden 2 hafta sonrasında yumurtlama gerçekleştiği görülmektedir.

Kürtaj işleminin gerçekleşmesinin ardından rahmin toparlanıp sağlığına kavuşması için bir süre gerekmektedir. Hasta toparlanma sürecinde hamile kalırsa, nadiren de olsa rahim hassaslaştığı için bazı kadınlarda düşük riskinin arttığı gözlemlenmektedir. Bu sebeple kürtaj sonrasında rahmin toparlanma sürecinde hamile kalınmaması için doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması en doğrusu olacaktır.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak Daha mı Kolay?

kürtaj hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Kürtaj sonrası hamile kalma çok daha kolaydır söylemi çok sık duyduğumuz bir ifadedir. Kürtaj sonrasında hamile kalma ile normal süreçte hamile kalma oranı aynıdır. Yani kürtaj hamile kalmayı zorlaştırmadığı gibi kolaylaştırmaktadır.

Çiftler kürtaj sonrasında korunmasız cinsel ilişki yaşarlarsa ve bunun ardından kadının hamile kaldığı gözlemlenirse bu algısal olarak kürtaj sonrasında hamile çok daha kolay gibi bir algı oluşturmaktadır.Ancak kürtaj sonrasında hamile kalma kolaylığı olarak belirtilen algı kürtaj ile değil kürtajın ardından yapılan korunmasız cinsel ilişkiyle alakalıdır.

Konumuzda detaylıca değindiğimiz gibi kürtaj doğru doktor tarafından yapıldığında ve sağlıklı koşullar sağlandığında hamile kalmayı zorlaştıran hiç bir sebebe neden olmamaktadır.

 

Bu makaleler ilginizi çekebilir.

Kürtaj Fiyatları 2019

Kürtaj sonrası ağrı olmaması için neler yapılmalıdır?

Konuyla ilgili yabancı kaynaklar

https://www.plannedparenthood.org/learn/abortion/considering-abortion

Okumaya devam edin Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj Sonrası Adet (Regl) Kanaması

Kürtaj Sonrası Adet (Regl) Kanaması, kürtaj, gebeliğin zorunlu ya da isteyerek sonlandırılma işlemidir. Bu işlem uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Kürtaj işlemi birçok kadının başından geçen işlemlerden biridir. Çoğu kez zorunlu olarak kürtaja maruz kalan bayanlar da vardır.

Kürtaj işlemiyle hamilelik sona erer. Kürtaj farklı sebeplerden dolayı yapılır. Kürtajın yapılması anne ve baba adaylarının isteğine göre de yapılabilir. Ancak bu durum doktorlar tarafından önerilmez.

Ayrıca toplumda da kürtaja yaklaşım olumsuzdur. Ancak annenin hayati tehlikesi olduğu durumlarda doktorun önerisi ile kürtaj yapılır.

Bebeğin sakat doğma ihtimalinde ya da hastalıklı doğum durumlarında anne adayının da kararı alınarak kürtaj işlemi gerçekleşir.

Kürtaj Sebepleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi farklı nedenlerden yapılabilir. Zorunlu kürtaj işlemlerinde anne karnında bebek ölümleri ve bebeğin kalp atışlarının durması en önemli nedenlerden biridir.

Bu gibi durumlarda annenin hayatı tehlikeye girer. Bu nedenle hemen kürtaja alınması gerekir. Ayrıca düşük yapan kadınlara rahmin temizlenmesi amacıyla bu işlem uygulanır.

Anne karnında bebek ölümleri görüldüğünde kürtaj zaman kaybedilmeden yapılmalıdır. Kürtaj sonrası adet (regl) kanaması belli bir süre sonra görülür. Bu süre her kadında farklıdır.

Kürtaj hamileliği sonlandırmak isteyen annelerin kararıyla da yapılabilir. Ancak bu istenilen bir durum değildir. Aile planlaması yaparak istenmeyen gebeliklerin önüne geçilebilir. Böylece kürtaj işlemlerine gerek duyulmaz.

 

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj yaklaşık yarım saat süren cerrahi bir işlemdir. Bu işlemden önce gerekli tetkikler yapılıyor. Kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işlem sırasında hasta uyutulur.

Hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Kürtaj ameliyat ortamında yapılır. Rahim içinde bebek alınır. Gebelik sona erdirilir. Rahmin içinde parça kalmaması önemlidir.

Rahim bu işlem sırasında temizlenir. Kürtaj işlemi bittikten sonra hasta kendine gelir ve hafif ağrı hissedebilir. Kürtaj sonrasında hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.

Şiddetli kürtaj ağrıları görülmez. Şiddetli ağrı ve kanama şikayeti olan kadınlar kısa zamanda doktora gitmelidir.

Kürtaj Sonrasında Regl Kaç Gün Sonra Başlar?

Kürtaj bayanların korktuğu ve istemediği işlemlerden biridir. Kürtaj yaptırmak zorunda kalan kadınların en merak ettiği konulardan biri de kürtaj sonrasında kanamadır. Kürtaj sonrası adet (regl) kanaması genellikle 45 gün sonra görülür. Kanama 40 ile 45 gün arasında başlar.

Adet kanaması zamanla düzene girer. Kürtajdan hemen sonra kanama bir hafta devam eder. Bu kanama giderek azalan bir kanamadır.

Kanaması fazla olan hastaların en kısa zamanda doktora başvurması gerekiyor. Regl kanaması geciken hastalar tekrardan doktora gelerek muayene olmalıdır.

Kürtaj Sonrasında İyileşme Kürtaj Sonrasında İyileşme

Kürtajın ardından hastanın iyileşme süresi bir haftadır. En geç iki hafta içinde hasta kendini toplar. Kanama bir hafta sonra biter ve hasta normal hayatına devam eder.

Kürtaj sonrasında ağır eşyaların kaldırılmaması ve dikkat edilmesi gerekir. İyileşme süresi yaklaşık 10 gündür. Kürtajdan sonra ilk 3 saat bir şeyler yemek içmek yasaktır.

İlk 3 saat sonrasında beslenme başlar. Genellikle beslenme çorba ve bunun gibi sıvı gıdalar ile olur. Birden ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek sağlık açısından zararlıdır.

Kürtaj sonrası kanamaya dikkat etmek gerekiyor. Kürtaj kanaması ilk 3 gün yoğundur. Bu durum normaldir. Ancak artan bir kanama olur ve kanama beş günü geçerse derhal doktora bildirilmesi gerekir.

Kürtajdan bir hafta sonra kontrole gidilebilir.

Kürtaj Gebeliğin Kaçıncı Ayında Yapılır?

Kürtaj zorunlu olmadıkça önerilmez. Kürtaj yapılabilmesi için yasal süre vardır. Bu süre 12 haftadır. Gebeliğin 12. haftası biterse isteğe bağlı kürtaj yapılamaz.

Yani gebelikte 12. haftanın sonuna gelindiğinde yasal olarak kürtaj yapılamaz. Kürtaj her zaman uzman kadın doğum doktorları gözetiminde yapılmalıdır.

Kürtaj sırasında ağrı hissini ortadan kaldırmak için hastayı uyutmak ya da belden uyuşturmak gerekir. Kürtaj işleminde ağrı olmaz. Hasta kürtajdan kısa süre sonra normal yaşamına devam eder.

Gizli Kürtaj ile ilgili İngilizce kaynaklara da göz atmak isteyebilirsiniz.

İstanbul kürtaj fiyatları yazımız ilginizi çekebilir.

https://www.plannedparenthood.org/learn/abortion/considering-abortion

İletişim Numaramız
Tel: 0532 215 82 62

Okumaya devam edin Kürtaj Sonrası Adet (Regl) Kanaması

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kürtajdan sonra 1-2 saat içinde eve gidebilirsiniz. Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, hasta daha uzun süre gözlenir. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler planlanmaktadır. Kürtaj sonrası evde dikkat edilmesi gerekenler: Genellikle birkaç gün içinde normal aktiviteler geri döner ve ilk 24 saat içinde bile çok zor işler dışında her şey yapılabilir. İlk 24 saat içinde ağrı kesici gerekecek kadar ağrı olabilir. Hafif kanama ve kasık ağrısı normaldir. Bazen 2 hafta kadar sürebilir. 2 hafta boyunca cinsel ve vajinal bir ilişki olmamalıdır.

Tamponlar bir sonraki adet dönemine kadar kullanılmamalıdır. Kürtaj sonrası kürtaj, maalesef düşük, en yaygın hamileliktir. Teşhis edilen gebeliklerin yaklaşık% 10-25’i kürtajla sona erer ve çoğunluğu ilk 8 ila 12. hafta arasındadır. Çok üzücü olmasına rağmen, bu dönemdeki kayıpların yaklaşık% 90’ı bebeklerde sakatlığa neden olmaktadır. Kürtaj sonrası tedavinin asıl amacı kanamayı ve enfeksiyonu önlemektir. Erken kürtajda, vücut tüm fetüs ve plasentayı dışarı attığı için herhangi bir müdahaleye gerek yoktur ve bir sonraki dönemde kalan parçaların olasılığı yüksektir. Kürtaj, kanama ve enfeksiyondan korunmanın en yaygın yöntemidir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Süre Beklenmesi Gerekir?

 

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır? 2

Hastanın kendine özgü durumuna bağlı olarak değişebilmesine rağmen, adet 20-40 günlük ortalama kürtaj döneminden sonra başlar. Tekrar gebe kalmak amacıyla, işlemden sonra vücudu sağlıklı bir şekilde eski haline getirmek için işlemden 2 ila 3 ay beklemek önerilir. Hamilelik sürecine jinekolojik muayene ve folik asit ilavesi ile doktor onayıyla başlanması uygun görülüyor.

Düşük Sonrası Kürtaj Yapılır Mı?

Düşüklerin yaklaşık yarısı kürtaj gerektirmez. Buna, tam düşük kürtaj denir, yani içinde hiçbir parça kalmaz. Kürtaj düşük, yani eksik kürtaj yapılmalıdır. Tamamlanmamış bir kürtaj tam kürtaj olarak beklenebilir, ancak kanama ve enfeksiyon için iyi takip gereklidir. Bu işlemlerin çoğu kürtaj olması daha uzun ve daha sağlıklı olacaktır.

Yasal Olarak Kürtaj Kaç Haftadan Sonra Yapılmaz?

Kürtaj için, 10 haftaya kadar yasal süre mümkündür. Gebelik dönemleri, son adet dönemine göre ve ilişki tarihinden itibaren ortalama süreden 2 hafta daha uzun olarak hesaplanır. 10 haftalık bir süre 2.5 aya eşittir. Bebekte anomali varsa, anne karnında ölüm veya hamileliğin devam etmesi annenin sağlığını tehlikeye sokarsa, komite raporu 10 haftadan fazla bir hamilelik raporu ile yapılabilir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Kürtaj sonrası hamile kalmak için engel yoktur. Kürtaj işlemden sonraki ilk adet öncesi bile, birkaç hamilelik vakası vardır. Bununla birlikte, kadın doğum uzmanınız uterus iyileşmesini ve sağlıklı bir hamileliği tavsiye ettiği sürece beklemek gereklidir. İlk hamileliklerinde kürtaj yapanların bir daha asla hamile kalmayacakları konusunda yanlış bir kanı vardır. İlk kürtajdan sonra bile, tekrar hamile kalmakta hiçbir engel yoktur, bu da kürtajdan sonra kısırlığın olmadığı anlamına gelir. Tabii ki, doğru kişi ve kürtaj için doğru koşullar, kürtaj sonrası sağlıklı bir hamilelik için çok önemlidir.

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Doğum uzmanı tarafından hamilelik sırasında yapılan takip süresinde; Kürtaj, fetüsün veya fetüsün kalp ritmi veya engeli yoksa çeşitli sendromlar ve hastalıklar gözlenirse terapötik kürtaj olarak tanımlanır. İşlem öncesi hamile bir kadının genel sağlık durumunun incelenmesi yapılır ve bir ultrason sistemi fetusun rahimini, yani rahim dışındaki yeri izler. Gebelerin sağlık durumlarında kürtajın önündeki engellerin olup olmadığına karar verilir. Genel anestezi altında işlem yapılması kararı verilirse; Bir anestezi uzmanı veya teknisyeni bulunmalıdır.

İlk gebelikte veya bir önceki doğumda sezaryen yapılırsa genel anestezi yapılır. Kürtaj genel anestezi ile yapılabilir yani hastayı uyutarak yapılıyor. Bu genel anestezi işlemin süresi uzun değildir ve cerrahide uygulanan şiddetli anestezi yöntemlerden değildir. Ameliyatta genel anestezinin aksine, düşük doz anestezi verilir. İşlemden 5 dakika sonra hasta uyanır ve iyileşir.

Okumaya devam edin Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

Kürtaj cerrahi işlemi bir kadın için kararının verilmesinin zor olduğu ve yaşanılan travma etkisinin de oldukça yüksek olduğu bir süreçtir. Kürtaj sonrasında yapılması gerekenleri bu yazımızda değinmek istememizin sebebi gerçekleştirilen işlemden ziyade işlemin ardından zorluklar başlamaktadır.

İnsanların bilinç altlarına eklenmiş bir takım kodları mevcuttur, bunlar erkekler için farklı iken insanların üremesinde büyük rol üstlenen kadınların yani annelerin de oldukça farklı ve karmaşıktır.

Kadınlar için annelik kodlanan bir duygu bütünün oluşturduğu bir davranış biçimi olmasından ötürü kürtaj işleminin ardından yaşayacakları iki tür bilinmezlik mevcuttur. Bunlar psikolojik ve fiziksel durumlardır.

Bu sebepten ötürü kürtaj sonrasında yapılması gerekenleri iki başlık altında topluyor olacağız.

Türk tabibler birliğinin yazısına da göz gezdirebilirsiniz.

https://ttb.org.tr/haberarsiv_goster.php?Guid=6702500c-9232-11e7-b66d-1540034f819c&1534-D83A_1933715A=227f04f9eb83322bd9734332b1be2ed579778de2

Kürtaj işleminin fiziksel etkileri

Kürtaj cerrahi operasyonundan sonra genellik 1 veya 2 saat içerisinde evinize gidebileceğiniz doktorunuz veya doktorunuzun asistanları vasıtasıyla sizlere iletilecektir. Oluşabilecek komplikasyonlar sebebiyle kürtaj işleminden sonra 40 dakika ile 1 saat arasında gözlem altında tutulmanız önerilmektedir.

Doktorunuz gözlem altından çıktıktan sonra sizinle konuşur ve bu süreçte nasıl davranmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirecektir ayrıca bu süreçte kullanacağınız ağrı kesiciler ve antibiyotikler içinde bir reçete yazılacaktır.

Kürtaj sonrasında evde dikkat edilmesi gerekenler

Genellikle bir kaç günün ardından normal yaşantınıza dönebilirsiniz ve hatta ilk 24 saat içerisinde zor fiziksel hareketler gerektiren işler dışında bir çok işinizi rahatlıklar halledebiliyor olacaksınız.

Ancak geçirdiğiniz operasyonun bir cerrahi operasyon olduğunu unutmamalısınız ve bu süreçte doktorunuzun belirttiği gibi ve aşağıda listelediğimiz gibi dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

 • Antibiyotiğinizi doktorunuzun belirttiği sıklıklarda düzenli bir şekilde kullanmanız çok önemlidir.
 • Operasyon geçirmenizin ardından ilk 24 saat ağrı kesici kullanacak kadar ağrınız gerçekleşebilmektedir.
 • Hafif kanamaların oluşması, kasık ağrıları gibi durumlar normal karşılanır, 2 haftaya kadar gözlemlenebilmektedir.
 • 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemeli ve vajinal duş alınmamalıdır.
 • Tampon bir sonraki adet dönemine kadar kullanmamanız gerekmektedir.

kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Acilen doktorunuza başvurmanız gereken durumlar

 • Bayılma
 • 2 haftadan fazla uzun süreli kanama
 • 2 haftadan fazla uzun kasık ağrıları
 • Adetten daha fazla kanamanın gerçekleşmesi
 • Şiddetli ve sürekli artan kasık ağrıları
 • 38.3 C dereceden fazla yaşanan ateşlenmeler
 • Kötü kokulu akıntıların oluşması

Kürtajın Psikolojik Etkileri

Kadınların, annelik dürtülerinin bir takım etkileri kürtajın ardından gerçekleşmektedir. Kürtaj sonrasında yapılması gerekenler içinde psikolojik etkenlerde bulunmaktadır. Bu süreci yoğun yaşayan insanlar olduğu gibi hafif etkilerle atlatan kadınlar da mevcuttur.

Bu süreçte doktorunuzdan destek alabileceğiniz gibi öncelikle en yakın aile bireylerinizden destek istemeniz gerekmektedir. Bu süreçte sosyal yaşantınızdan kendinizi soyutlamayın, yalnız kalmanız sizleri negatif düşüncülere itmektedir ve kendinizi stres altında hissedebilirsiniz.

Kürtajın psikolojik sürecinin normal olduğunu ve doğal süreç içerisinde gerçekleştiğini de unutmamanız gerekmektedir, bu sebeple kendinizi hiç bir konu da yalnız hissetmemenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Henüz kürtaj yaptırmamış ve bu süreci araştıran bir bireyseniz kürtaj fiyatları 2019 adlı yazımızda ilginizi çekebilir.

Kürtaj sonrasında kısırlık olur mu?

Doktorumuza gelen sorular arasında en fazla merak edilen konulardan biri kürtaj sonrasında kısırlık olur mu? kürtaj kısırlık yapar mı? gibi sorulardır.

Kürtaj sonrasında yaşanan komplikasyonlardan biri de asherman komplikasyonudur, yani rahim içi yapışıklıktır. Gebelik sonlandırma yani kürtaj işlemini hastanemizde Dr. Tuğrul ABACIOĞLU tarafından vakumlu kürtaj vasıtasıyla gerçekleştirdiğimiz için bu gibi kompliksayonlar artık görüntülenmemektedir. Tıp dilinde Endometrial kalınmaşma yani büyüme gerçekleşmişse asherman sendromu ihtimali ortadan kalkmaktadır. Vakumla kürtajda asherman sendromu görüntülenmemektedir.

Kürtaj işleminin ardından operasyon günü adetin ilk günü kabul edilerek önünüzde ki süreçte beklenen adet gününde adetin gerçekleşmesi ile birlikte bünyenin normale döndüğü kabul görmektedir.

Bu sebepten ötürü merkezimizde gerçekleştirilen kürtaj işlemi sonrasında kısırlık gerçekleşmemektedir.

Detaylı bilgiyi iletişim numaralarımızdan öğrenebilirsiniz.

Telefon numarası : +90 532 215 82 62

Okumaya devam edin Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

Sayfanın Sonu

Başka Makale Kalmadı :(