Kürtaj ile çocuk aldırma şartları nelerdir?

Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliğin rahim içerisinden kazınarak veya vakum yardımıyla atılması işlemine verilen isimdir. Kürtaj cerrahi işlemini yaptırmak kadınlar için çok zor süreçtir, çünkü kadınlar psikolojik olarak annelik iç güdüleri bilinç altlarına kazınmış bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler ve kürtaj işlemi bu kodlamaya aykırıdır. Sürecin kendisinden çok hastanın kürtaja karar verme süreci daha zorlu olduğu ifade edilmektedir.

Hasta kürtaja karar vermesinin ardından psikolojik bir hazırlık sürecine girmektedir bu sürecinde tamamlanmasının ardından araştırılan ilk konu kürtaj işlemini yaptırmak için ülkemizin yasalarına uygun bir şekilde kürtaj olmanın şartlarının neler olduğunu araştırmak olacaktır.

Kürtaj ile çocuk aldırma şartlarını yazımızın devamında sizlere açıklıyor olacağız.

Her şeyden önce ülkemizde belirlenen yasalara göre kürtaj olmak için en geç gebelik haftası 10. haftadır. 10 haftayı geçmiş olan gebelikler büyük gebelik olarak adlandırılarak kürtaj işleminin yapılması yasalarca yasaklanmıştır. Gebelik haftası hesaplanırken son regl tarihinizin ilk gününden sonraki süreçten itibaren sayılmaya başlanarak veya ultrason muayenesi neticesinde gebelik haftanız keşfedilebilmektedir.

Gebeliğiniz yazımız içerisinde bahsettiğimiz gibi yasal süre olan 10 haftayı geçmemiş ise isteğe bağlı kürtaj işleminiz gerçekleştirilebilmektedir. Kürtaj ile çocuk aldırma şartlarını araştırırken kürtaj fiyatları hakkında merak ettiklerinizi de yazımızda bulabilirsiniz.

türkiye de kürtaj olma şartları

Türkiye’de çocuk aldırma şartları

  1. Evli olan hastalarda eğer gebeliği yasal süre olan 10 haftayı geçmemişse kürtaj işlemi yapılabilmektedir ancak yasa gereği eş rızası ve imzası işlem öncesinde sizden talep edilmektedir. Eşlerinin rızası olmadan evli hastalarımızın kürtaj işlemi yaptırmaları mümkün değildir.
  2. Evli olmayan hastalarımız için belirtilen tek şart gebeliğinin yasal süreyi geçmemiş olmasıdır.
  3. 15 yaşından büyük reşit olmayan hastalar için kürtaj işleminin yapılabilmesi ailesinin rızası ve imzası işlem öncesinde talep edilmektedir.
  4. 15 yaşından küçük reşit olmayan hastalar için ise kesinlikle yasal mecralara bildirim yapılmalı ve ancak mahkeme kararı ile kürtaj işlemi yapılabilmektedir.
  5. Anne sağlığını olumsuz etkileyen veya hayati tehlikeye sebep verecek durumlarda ise kadım doğum uzmanının kararı ve sağlık kuruluşunun heyet onayı vasıtasıyla zaman kaybetmeden kürtaj işlemi yapılmaktadır.
  6. Anne karnında büyümesi duran ve kalp atışı durmuş olan bebekler için yasal süre olan 10 hafta gözetmeksizin kadım doğum uzmanı ve sağlık kuruluşunun heyet onayı ile kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Türkiye’de kürtaj yasası neleri kapsar?

kürtaj olmanın yasası

Türkiye’de kürtaj yasası bir çok etken belirtmiştir ancak kürtaj yapılmasını başlıca bir kaç konuya uyulması durumunda hastanın özgürlüğüne bırakmış durumdadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken başlıca gereken konu gebeliğinizin belirtilen gebelik haftasını geçmemiş olması. Çünkü belirtilen gebelik haftasını geçen gebelikler büyük gebelik sayılmaktadır ve kürtaj uygulanması yasalara aykırıdır. Kürtaj operasyonunun yapılabilmesi için belirtilen gebelik haftası 10 haftayı geçmemesi gerektiğidir. Kürtaj ile çocuk aldırma şartları bu hususlara uyulması durumunda çok kolaylıkla yapılabilen bir operasyondur. Detaylı bilgi alabilmeniz için bizleri iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın