En ağır aşk büyüsü

Kürtaj Fiyatları 2020 9

Kürtaj Hakkında

Kürtaj İşleminin Riskleri Ve Zararları Nelerdir?

Kürtaj işleminin riskleri; Kürtaj işlemi yapılırken doğru yöntem ve teknikler uygulanarak riskler minimum düzeye indirilir. Kürtaj işleminin taşıdığı risk durumları şunlardır:

Rahim Delinmesi

Rahim delinmesi

Gebe kadınların rahim dokusu normal zamana göre daha yumuşak yapıdadır. Kürtaj işleminin riskleri, Gebelik durumunda rahme yapılan işlemlerin daha dikkatli yapılması gerekir.

Gebelik haftası ne kadar büyükse kürtaj esnasında rahim delinme ihtimali de o kadar yüksektir. Kürtaj esnasında yaşanan rahim delinmesi küçük bir alanda gerçekleşmişse kanama düzenli olarak takip edilir.

Ek bir tedavi yapılmadan rahim yarası zamanla kendiliğinden iyileşir. Kürtaj sırasında yaşanan rahim delinmesi büyük ve genişse şiddetli kanama yaşanıyorsa hasta derhal ameliyata alınıp rahim onarılır.

Kürtaj sonrası enfeksiyon

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon

Kürtaj işleminden hemen sonra enfeksiyon görülme ihtimali yüksektir. Kürtaj işleminin temiz bir ortamda yapılmaması, kişinin kürtaj sonrası gerekli temizlik önlemleri almaması kürtaj yapılan bölgenin mikrop kapmasına neden olur.

Kürtaj sonrası görülen enfeksiyon durumları fallop tüplerinde hasara neden olur. Bu da rahim yapışıklığına neden olur. Kürtaj sonrası kısırlık görülmesinin sebebi bu rahim yapışıklık durumudur.

Kürtaj sonrası uygulanan antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon riski azaltılır. Bu yüzden ilaçların aksatılmadan doğru şekilde kullanılması gerekir.

Kürtaj Sonrası Parça Kalması (Rest Plasenta)

kürtajda parça kalması

Kürtaj işleminin riskleri arasında rahimde parça kalması yaşanır. Rahimde parça kalması sonucunda kişide şiddetli kanama ve ağrı oluşur. Vakumlu kürtajlarda rahimde parça kalma riski çok düşüktür.

Cerrahi kürtajda ise rahimde plasenta parça kalması daha düşüktür. Kürtajdan sonra rahimde parça kalması durumunda ikinci kez kürtaj tedavisi yapılır.

Rahim İçi Kan Birikmesi (Hematometra)

Rahim İçi Kan Birikmesi

Kürtaj işlemi riskleri arasında en nadir görülen durum rahim içinde kan birikmesi durumudur. Kan birikmesi durumunda kişide şiddetli ağrılar oluşur.

Rahim dışına akması gereken kan rahimde birikir. Rahim içi kan birikme tedavisi hekim tarafından yapılan müdahale ile kan dışarı akıtılır.

Kürtajın Başarısız Olması

kürtaj işleminin başarısız olması

Kürtaj için yapılması gereken tüm tetkikler yapıldıktan sonra anestezi uygulanır. Bazı kadınlarda kürtaj yapmak istense de rahim ağzı açılmaz.

Rahim ağzı yaraları, sezaryen ameliyatları, rahimde doğuştan kaynaklı şekil bozuklukları, çift rahimli olma gibi durumlar rahim ağzının kapanmasına neden olur.

Rahim içi Yapışıklık Sendromu (Asherman)

rahim içi yapışıklık asherman sendromu

Kürtajdan sonra rahim duvarlarının birbirine yapışması sonucu kısırlık meydana gelir. Kürtaj temiz bir ortamda doğru bir şekilde yapılmazsa rahim içi yapışıklık görülür.

Rahim içi yapışıklık sendromunda kadın adet göremez. Kürtaj sonrası yaşanan enfeksiyon durumu rahim içi yapışıklığa neden olur. Rahim yapışıklığının tedavisi için spiral ve hormon ilaçları kullanılır.

Kürtajda Gebeliğin Sonlandırılamaması

Kürtaj sonrası hamileliğin devam etmesi gebeliğin 5. haftasından önce yapılan kürtajlarda ortaya çıkar.  Gebelik kesesi rahim içinde görüntülenemeden yapılması durumunda gebelik alınmaz.

Bu durumda kişiye ikinci kez kürtaj yapılır. Bu durumun yaşanmaması için doktorun belirlediği kürtaj süresi beklenmelidir.

Kürtaj Sonrası Psikolojik Sorunlar

Kürtaj sonrası psikolojik bozukluklar

Kürtaj sonrası psikolojik sorunlar yaşanabilir.  Kürtaj sonrası bazı kadınlarda işlem sonrasında rahatlama, memnuniyet ve normale dönme gibi duygular yaşarken bazı kadınlarda vicdan azabı, üzüntü gibi duygular yaşar.

Kürtaj sonrasında her 10 kadından 1i depresyon durumu yaşar.  Depresyonun şiddeti kişiden kişiye değişir. Depresyon durumu gelip geçici bir durumdur.

 

Bu yazıları sizler için seçtik

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nerede Yapılır?

büyük gebeliklerde kürtaj fiyatları

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Fiyatları

Büyük gebeliklerde kürtaj fiyatları, Türkiye’de kürtaj işlemi yasal sınırlılıkları olan bir cerrahi operasyondur. Bu yasal sınırlılığa göre; kürtaj olabilmenin maksimum süresi 10. haftadır. Fakat bebek ile ilgili olarak çeşitli sorunların yaşanması nedeni ile ya da annenin hayatını tehdit eden durumların varlığı nedeni ile bu yasal sürenin üstündeki haftalarda da kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem, yasalara aykırı değildir; anne ve bebek sağlığı gözetilerek izin verilen durumlardır.

Büyük gebeliklerde kürtaj fiyatları,10. haftaya kadar olan kürtaj fiyatlarından farklı olabilmektedir. Çünkü büyük gebeliklerde yapılan kürtajlar, vakum yöntemi ile uygulanabilen kürtaj işlemleri değildir. Daha fazla ekipman, ilaç ve tıbbi gereç gerektirmektedir. Bu kürtaj operasyonlarının fiyatları, kürtajın gerçekleştirilecek olduğu klinikten kliniğe ya da hastaneden hastaneye değişiklikler göstermektedir.

Anne adayının gebelik haftası fark etmeksizin kürtaj olmasına neden olabilecek durumlar şunlardır:

 • Genetik Anomalisi
 • Bebeğin gelişimsel bozukluğa sahip olması
 • Bebeğin yetersiz gelişmesi
 • Bebeğin kalp atışının durması; anne karnında ölmesi
 • Annenin yüksek tansiyon hastası olması
 • Annenin kalp hastası ya da şeker hastası olması
 • Annenin yaşadığı psikolojik problemler
 • Annenin kanser olması

Bu sebepler, anne adayından ya da bebekten kaynaklanabilmekte ve kürtaja neden olmaktadır. Her ne olursa olsun, kürtaj işleminin gerektiğine ya da gerekmediğine uzmanlar karar vermektedir. Erken gebelik döneminde; yani 10. haftaya kadar olan gebeliklerde, anne ve baba adaylarının istekleri doğrultusunda, herhangi bir izne gerek duyulmadan kürtaj işlemi yapılabilmektedir fakat 10.haftayı aşmış olan gebeliklerde, operasyonun yapılabilmesi için uzman hekimlerin onayına ihtiyaç duyulmaktadır.

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Operasyonu Nasıl Yapılır?

Büyük gebeliklerde yani 10. haftayı aşan gebeliklerde kürtaj operasyonun mümkün olabilmesi için, uzman doktorlar tarafından onaylanmış; sağlıksal bir durumun söz konusu olması gerekmektedir. Bu sağlıksal zorunluluk bir belge ile belgelendirilmelidir. Çünkü ülkemizde, 10. haftayı aşmış olan gebeliklerin sonlandırılması, mahkeme kararı ya da sağlık raporu olmaksızın mümkün değildir.

Büyük gebeliklerde kürtaj işlemi, ancak ve ancak tıbbi bir gereklilik olduğu zaman, işlemin zorunlu olduğunu gösteren bir belgenin en az iki uzman doktor tarafından onaylanması ile mümkündür. Aynı zamanda büyük gebeliklerde gerçekleştirilen kürtaj operasyonunun yöntemi de, normal kürtaj işleminden farklı olmaktadır.

Büyük gebelikler, kürtaj işlemi söz konusu olduğunda beraberinde pek çok riski de getirmektedir.

Bu riskler;

 1. Rahim delinmesi
 2. Kanama
 3. Enfeksiyon kapma riski
 4. Gebeliğe ait parçanın rahimde kalmasıdır.

Büyük gebeliklerde kürtaj operasyonun yapılabilmesi için, gebenin rahim ağzının yeteri kadar açılması gerekmektedir. Çünkü rahim ağzının açıklığı kürtaj işleminin daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Kürtaj operasyonu öncesinde, büyük gebeliklerde rahim ağzına koyulan bir takım ilaçlar, rahim ağzında yumuşamanın ve açılmanın olmasını sağlamaktadır. Rahim ağzına koyulan ilaçların bekletilme süresi, kadının gebelik haftasına göre farklılık göstermektedir. Yarım saat ile beş saat arasında, kadının rahim ağzına konulan ilaçlar bekletilir ve rahim ağzı yeterli yumuşaklığa ve açıklığa ulaştığında, hastaya damar yolu açılarak uyku getirici ilaçlar ile anestezi verilir.

Büyük gebeliklerde, bebek gelişimi de ilerlemiş olduğundan ve bebeğin büyük olmasından dolayı vakum yöntemi kullanılamaz. Bir takım özel cerrahi alet ve ekipmanlar ile rahim içi tahliye edilerek gebeliğe son verilir.

Büyük gebeliklerde, kürtaj operasyonu sonrasında hemen kanama kontrolü yapılır ve hasta anesteziden uyandırılır. Doktorlar tarafından durum değerlendirmesi yapılır. Genellikle hastalar yaklaşık olarak bir saat gözetim altında tutulduktan sonra herhangi bir problem gözlenmiyor ise aynı gün içinde taburcu edilir.

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Nerede Yapılır?

10 haftadan büyük kürtaj

Büyük gebeliklerde kürtaj operasyonu, sıradan ve 10. haftaya kadar kürtajın yapıldığı her klinik ve sağlık merkezlerinde yapılamaz. Bu kürtaj işleminin yapılabilmesi için şartların ve tıbbi imkanların oldukça iyi olduğu yerler tercih edilmelidir. Aksi halde, gelişebilecek olan bir komplikasyon nedeni ile kadın hayatının da sonlanabilmesi söz konusudur. Bu nedenle, büyük gebeliklerde kürtaj işlemi, alanında uzman kişilerce ve yalnızca gerekli ekipmanlara sahip yerler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işlemi, ister hamileliğin erken döneminde olsun, ister hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olsun; ne zaman gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin oldukça önemli olan operasyonlardır. Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Kürtaj işleminin sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli şey; ovulasyon dönemidir.

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin ya da çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşmesi mümkün olmayan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Dolayısı ile kürtaj işleminden sonra tekrar hamile kalmak kadınların sağlığını ciddi olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, kürtaj işleminin sonrasında ovulasyon dönemine oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü; kürtaj operasyonundan yaklaşık olarak 20 gün sonra yumurtlama yani ovulasyon gerçekleşmektedir.

Bu durum, kadınların kürtaj işleminden hemen sonra hamile kalmasına neden olabilmektedir. Yani, kürtaj operasyonu sonrasında tekrar hamile kalmamak için kadınların, kürtaj işleminin sonrasında15. ile 20. günü arasında geçen zamanda, cinsel ilişki sırasında korunması gerekmektedir. Eğer kürtaj işleminden 45 gün geçmesine rağmen regl gerçekleşmiyor ise, bu kişilerin bir doktora başvurması önerilmektedir.

Kürtaj operasyonu sonrasında yaşanabilecek olan, riskli diğer durumlar ise şunlardır:

 • Rahim delinmesi
 • Gebeliğe ait olan herhangi bir materyalin rahim içinde kalması
 • Kürtajın gerçekleştirilememesi
 • Kürtaj sonrası kanama
 • Kürtaj sonrası enfeksiyon
 • Kürtaj sonrası regl olamama

Rahim delinmesi, aslında kürtaj işlemi sonrasında değil; kürtaj işlemi sırasında gerçekleşebilecek olan bir komplikasyondur. Bu durumda, yani kürtaj işlemi sırasında rahim delinmesi durumu ile karşı karşıya kalındığında; kürtaj işlemi bırakılır ve rahim delinmesini tedavi edecek uygulamalar gerçekleştirilir. Kürtaj işlemi, kadın doğum uzmanları tarafından yapıldığı zaman son derece risksiz olan bir operasyondur fakat yine de doktor tercihlerine dikkat edilmeli; kesinlikle merdiven altı diye tabir edilen yasa dışı yerlerde kürtaj işlemi yaptırılmamalıdır.

Kürtaj işlemi, yasal sınırlılık taşıdığı için ve yasal olarak 10. haftadan sonra, zorunlu bir sebebe bağlı olmadan yapılamadığı için merdiven altı klinikleri tercih edip, büyük gebeliklerinde kürtaj yaptıran kişiler bulunmaktadır. Fakat bu, operasyonun ciddiyeti nedeni ile kadın sağlığını da etkileyen olumsuz bir durumdur.

Hamileliğin 10. haftasına kadar yapılmış olan kürtaj işlemlerinde ilk 7 gün damla şeklinde kanamaların görülmesi oldukça normal bir durumdur. Fakat bu bahsi edilen kanama, pıhtı şeklinde olursa ya da parçalı şekilde gerçekleşirse doktora danışılmalıdır. Bazı kürtaj işlemlerinden sonra hiç kanamanın görülmemesi de normaldir. Fakat kürtajdan sonraki 45 gün içerisinde, kadınların mutlaka regl olması gerekmektedir. Eğer regl durumu olmazsa en kısa sürede doktora gidilmelidir. Çünkü kürtaj işlemi gerçekleştirilememiş olabilir.

Kürtaj operasyonunun hemen ardından, günde yaklaşık olarak beş ped harcanmasına neden olabilecek parçalı ve pıhtılı kanamanın olması ve bu söz konusu kanamanın 7 günden fazla sürmesi fetal ve plesental artıkların mevcut olduğunun göstergesidir. Bunun da anlamı şudur ki; kürtaj sonrasında gebeliğe ait materyaller rahim içerisinde kalmıştır. Bu durumda, uzman doktora başvurulmalı ve ultrasonlu muayene gerçekleştirilmelidir. Eğer gebeliğe ait parçaların rahimde kalması durumu var ise tekrardan kürtaj olunması gerekmektedir. Aksi takdirde kanama durmayacaktır.

Kürtaj işleminden sonra klasik olarak; kadınlara ultrasonlu muayene yapılır ve gebeliğe ait tüm parçaların rahim içinden alındığından emin olunulur. Eğer bu kontrol yapılmaz ise istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, mutlaka ultrasonlu görüntüleme yapılmalı ve kürtaj operasyonunun başarılı bir şekilde sonuca ulaştığı teyit edilmelidir. Aksi takdirde, özellikle erken dönem kürtaj işlemlerinin başarıya ulaşamama riski vardır, gebeliğin devam etmesi durumları yaşanabilmektedir.

Kürtaj işlemleri sonrasında, özellikler büyük gebeliklerde yapılan kürtaj operasyonu sonrasında yaklaşık olarak iki ayı bulan regl gecikmeleri normal sayılmaktadır. Bazı zamanlarda, demir aletler ile yapılan yani sharp kürtaj yöntemi ile yapılan operasyonlarda, rahim içi bezlerinin aşırı kanamasına bağlı olarak hiç adet görememe durumları yaşanabilmektedir. Bu duruma; amenore denmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman; kürtaj operasyonu sonrasında 45 gün regl olunmazsa uzman doktora başvurmakta yarar bulunmaktadır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Kürtajdan Sonra Ne Yapılmalı, Ne Yapılmamalı?

büyük gebelik nedir

Kürtaj işlemi sonrasında yapılması ya da yapılmaması gerekenler şunlardır:

 • Kürtaj operasyonundan sonra istenirse hemen banyo yapılabilir fakat banyo duş şeklinde olmalıdır.
 • Kürtaj operasyonu sonrasında tekrardan yumurtlama olmaktadır. Bu nedenle, kürtaj sonrasında 25. güne kadar cinsel ilişkilerde korunulması gerekmektedir.
 • Eğer RH uyuşmazlığı söz konusu ise 72 saat içerisinde anti D yapılması gerekmektedir.
 • Kürtaj işlemi esnasında hastaya, koruyucu antibiyotik yapılmamış ise hastanın beş gün boyunca antibiyotik kullanması gerekmektedir.
 • Kürtaj işlemi sonrasında, kadınların kendisine en uygun korunma yöntemini uzman doktorundan öğrenmesinde yarar vardır.
 • Kürtajdan sonraki 10 gün içerisinde cinsel ilişki yaşamak yasaktır.

Kürtaj işlemi sonrasında, kadınların mutlaka uzman doktorlarına neleri yapmaması gerektiğini sormalıdır. Kürtaj işlemi her ne kadar her kadın için benzer bir işlem olsa da bazen farklılıklar yaşanabilmektedir.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj Sonrası Duş

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kürtaj işlemleri genel olarak; kadın dokusuna dikkat edilerek yapıldığı zaman ve steril ortamlarda gerçekleştirildiği zaman herhangi bir risk taşımamakta; kısırlığa yol açmamaktadır. Özellikle; 10. haftaya kadar olan erken dönem kürtaj işlemlerinde kısırlık riski hiç bulunmamaktadır. Fakat 10. hafta sonrasında gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonlarında az da olsa kısırlık oluşma riski bulunmaktadır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Düşük Sonrası Kürtaj

14 haftalık gebelik fiyatları

Hamileliğin 20. haftasından önce gerçekleşen, istem dışı olan hamileliğin sonlanması durumuna düşük denmektedir. Düşük durumu ile 3 ile 5 hafta arasında gerçekleşiyorsa, kanama ve ağrı durumu söz konusu değilse kürtaj operasyonu önerilmemekte; bebeğin kendiliğinden düşmesi beklenmektedir. Fakat daha büyük gebeliklerde, kadın sağlığı için, rahmin iyileşmesi için ve enfeksiyonu durdurmak için kürtaj operasyonu yapılmaktadır.

2019 Kürtaj Fiyatları

Kürtaj operasyonlarının fiyatları, kadınların gebelik hastasına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak; dört ile altı hafta arasındaki gebeliklerde 2019 yılı kürtaj operasyonu fiyatları ortalama olarak; 1.500 TL’dir. Altı ile sekiz hafta arasında olan kürtaj operasyonlarının 2019 yılı fiyatı ortalama olarak; 1.750 TL’dir. Sekiz ve on hafta arasındaki gebeliklerde kürtaj operasyonu 2019 yılı fiyatı ise ortalama olarak; 2.000 TL’dir. Bu fiyat farklılıkları, klinikten kliniğe ya da hastaneden hastaneye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat yaklaşık olarak 2019 yılı fiyatları bu şekildedir.

Bu konuyla ilgili 2019 yılı Kürtaj Fiyatları yazımız ilginizi çekebilir.

Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezinin bu siteye özel fırsatlarından yararlanmak için hemen aşağıdaki numarayı arayın

0 530 115 34 34

 

Eğer hamilelik şüphesi duyuluyorsa ve istenmeyen bir gebelik söz konusu ise vakit geçirmeden uzman bir doktora başvurmakta yarar bulunmaktadır.

Kürtaj operasyonu; bir aile planlaması yöntemi ya da korunma yöntemi değil; aslında son derece önemli olan bir operasyondur. Bu sebeple kürtaj, yalnızca zorunluluk durumlarında başvurulması gereken bir yol olmalıdır. İstenmeyen ve plânlanmayan gebelikler için de; önleyici olan, çeşitli korunma yollarına gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2019

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Bebek aldırma fiyatları

kürtaj sonrasında duş almak

Kürtaj Sonrası Duş

Gebeliklerde artık daha sık rastlanan bir durum olan düşük veya gebelik sonlandırma işlemleri için kürtaj adı verilen bir operasyon gerçekleştirilir. Her gebeliğin doğum ile sonlanması istenmesine rağmen bir takım biyolojik nedenlerden dolayı gebelikle alakalı sonlandırma kararı alınabilir. Gebelik sonlandırma işlemleri için kürtaj yapılması sürecin kısalmasına ve daha sağlıklı sonuçlar alınmasına neden olur. Kürtajın gebelik haftasına bağlı olarak son derece kısa süren ve oldukça pratik bir işlem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle oldukça donanımlı ve tecrübeli kişiler tarafından işleme alınması gerekir. İşlem sırasında ortaya çıkacak olan komplikasyonlar ciddi sonuçların doğmasına da neden olabilir.

Neden Kürtaj Yapılır?

Gebeliklerde gelişim geriliğinden meydana gelen veya kalp atımı durması sonucu yaşanan sonuçlardan bir tanesi de kürtajdır. Kürtaj işleminin genel olarak anlamı döllenmiş bir şekilde bulunan sperm ve yumurtanın yerleşmiş olduğu yerden çıkarılmasıdır. Bu sayede sağlıksız bir şekilde ilerleyen gebelik kazınarak yerinden çıkarılmış olur. Kürtaj işlemi sağlıksız bir şekilde devam eden gebeliğin sonlandırılması ve rahmin yeniden kendini toplaması için yapılır. İşlem sonucunda rahim temizlenir ve yeniden yumurtlama olması için hazırlıklar başlar. Böylece yeniden hamile kalınması da söz konusu olur.

Kürtaj Sonrası Bakım Nasıldır?

kürtajdan sonra duş alınır mı?

Kürtaj işlemi genelde 15-20 dakika kadar süren kısa süreli bir işlemdir. Anestezi altında yapılır. İşlem sırasında dikkat edilmesi gerekenler kadar işlemden sonra anne adayının dikkat etmesi gereken detaylar da vardır. Anne adayı kendini soğuktan ve enfeksiyon riskinden korumalıdır. Enfeksiyon oluşmasına uygun bir şekilde yeni operasyon geçirmiş olan bir rahim kısa sürede toplanmak için korunmak zorundadır. Temizliğe ve kontrollere de yeterince dikkat edilmelidir. Doktorunuz ortalama 15 gün sonra sizi rahmin durumunu kontrol etmek için çağıracaktır. Bunun nedeni toparlanmanın başlayıp başlamadığını anlamak ve işlem sırasında içeride parça kalıp kalmadığından emin olmaktır.

Kürtajdan Sonra Duş Konusunda Nelere Dikkat Edilir? Kürtaj sonrası duş konusuna doktorlar özel bir dikkat vererek açıklamalarda bulunur. Kürtaj işleminden sonra vajinanın korunması için ilk gün duş alınmaması önerilir. Ardından gelen 3 gün boyunca ise banyo için ayakta olacak şekilde duş yapılması önerilir. Çünkü mikroplara karşı açık hedef halinde bulunan rahmin banyo sırasında mikrop veya enfeksiyon kapmaması için koruma altında olması gerekir. İşlem sonrasında banyoya dikkat etmemek veya temizlik sorunları yaşatmak rahmin kendini toplamasını engeller veya geciktirir. Ek olarak bazı sorunların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Psikolojik ve bedensel toplama için biraz zaman tanınmalıdır.

Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Kürtaj işleminden sonra en çok merak edilenlerin başında kısırlık ve cinsel ilişki gelir. Kısırlık ve kürtaj arasında hiç bir şekilde bir bağlantı bulunmaz. Bağlantının olmaması olasılığın olmadığı anlamına da gelmez. Yapılması gerektiği gibi bir işlem yapıldığında bu olasılık ortaya çıkmazken diğer taraftan işlem sırasında uterusun zarar görmesi geç hamile kalınmasına ve toparlanma süresinin uzamasına neden olabilir. Bunun için yetkili hastaneler ve tecrübeli hekimler ile çalışmak önemlidir. Cinsel ilişkiye girilme süresini işlemi yapan doktor ile görüşmek daha doğrudur. Genel olarak oluşturulan kanı ise 15 gün boyunca ilişkinin olmamasıdır. Rahmin kendini toplaması, kanamayı tamamlaması ve yenilenmesi için yeterli bir süredir. Rahim uzun süreler sonunda kendini toplamayan ve yenileyen bir organdır. Bunun için dikkatli olmak ve doktor önerilerine uymak yeterli olur.

Kürtaj Konusundaki Detaylar Nelerdir?

Kürtaj konusunda en çok dikkat edilmesi gereken detayların başında hastane seçimi gelir. Hastanelerin tamamının işlem yapmak için yetkisi olmasına karşılık genelde yeterli tecrübede personeli olmaz. Bunun için doktorunuzun da bu alanda yeterli tecrübesi olduğundan emin olmalısınız. Doktorun uterusu kazıma işlemi sırasında rahme vereceği zarar sizin ileride yeniden hamile kalma olanağınızı bile etkiler. Bunun için kürtaj işleminin steril bir ortamda yapıldığından emin olmalısınız. Rahmin delinmesi veya içeride parça kalması gibi durumlardan dolayı bir takım sorunlar yaşanabilir. Sonrasında ise temizlik ve bakım konularında dikkatli olunmalıdır. Tamamı bir süreç olarak değerlendirmeli ve sonuçları ciddi olabileceğinden dolayı özen gösterilmelidir. Doktorunuzun önerileri de sürece yön verecek olduğundan dolayı kontrol zamanlarını ve önerileri mutlaka takip etmelisiniz.

 

Kürtaj sonrasında bakım hakkındaki yabancı kaynaklar ilginizi çekebilir.

https://www.mariestopes.org.uk/abortion-services/abortion-aftercare/

İlginizi Çekebilecek diğer yazılarımız

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtaj nerede yapılır?

Kürtaj Nerede Yapılır?

Her gebeliğin doğumla sonuçlanması beklenmesine rağmen bilimsel açıdan bu ihtimal giderek azalır. Bunun nedenleri arasında embriyonun kromozom açıdan bazı sorunlarının olması veya rahimle alakalı bir takım sıkıntılar yer alır. Tam olarak nedenin ortaya çıkması için ise gebelik sonlandırıldıktan sonra kontrol edilmesi, testler yapılması önerilir. Kürtaj işlemi gebeliğin bir takım nedenlerden dolayı sonlandırılması işlemi olarak kısaca açıklanabilir. Kürtaj olma kararı alınan bir hamilelik için kürtaj işlemi çoğu zaman zorunludur. Vücudun kendi kendine başlattığı bir işlem de olabilir. Yine de sağlıklı bir şekilde temizlenmesi için operasyon yapılması önerilir.

Kürtaj Nedir?

Özel Hastanede Kürtaj

Gebelikte gelişimin durması veya kalp atışlarının artık alınmaması gibi durumlar söz konusu olduğunda gebeliğin sonlandırılmasına karar vermek zorunlu bir hal alır. Gebelik sonlandırılması için ise döllenen ve rahim duvarlarına gömülü halde bulunan döllenmiş yumurta ve spermin oluşturduğu embriyonun tamamen alınması şarttır. Embriyonun alınması işlemine vajinal aspirasyon veya kürtaj denir. Kelimenin anlamı kazımak veya çıkarmak olarak açıklanabilir. Temelde yapılan işlem rahimden yapılan kazıma işlemi olduğundan dolayı bu isimle anılır. Gebelik yaşına göre 15-20 dakika süren ve anestezi altında gerçekleşen bir işlemdir.

Nerede Gerçekleştirilir?

Kürtaj işlemi kısa süreli bir işlem olmasına karşılık son derece önemlidir. Bunun için gerçekleştirilecek olan kurum ve yapacak olan doktorun seçiminde dikkatli davranmak gerekir. Kürtaj sadece yasal olarak yetkisi olan hastane ve kliniklerde yetkili doktor ve personel tarafından yapılabilir. Aksi durumda hastanın sağlığını tehlikeye atan bir durum oluşması kaçınılmaz bir hal alır. Bundan dolayı kürtaj için seçeceğiniz hastanenin yasal olarak bu işlem izninin olduğundan ve hijyenik bir operasyon ortamı sunduğundan emin olmanız son derece önemlidir. Operasyon sonrasında ve sırasında sorunlar oluşmasını engellemiş olursunuz. Kürtaj nerede yapılır sorusunun cevabı donanımlı ve yasal hastaneler olarak verilebilir.

Sonrasında Bakım Nasıl Olur?

Kürtaj işleminden sonra bakımın nasıl olması gerektiği işlemi gerçekleştiren doktor tarafından açıklanır. Herhangi bir farklılık olmaması halinde işlemden sonra 3 gün ayakta duş alınması önerilir. Sık sık iç çamaşırı değiştirmek ve lavabo temizliğine dikkat etmek gerekir. Bunun amacı operasyondan sonra mikrop ve enfeksiyona açık bir hale gelen rahmi korumaktır. Ağrı kesici ve antibiyotikten oluşan bir tedavi sürecine de başlanır. Ara kanamaların olması da doğal bir durumdur. Rahim adet olmuş gibi içeride bulunan kalıntı ve kanları dışarı atmak isteyecektir.

Kısırlık Yapar Mı?

Hastanede Kürtaj

Kürtaj işleminden sonra birçok çiftin merak ettiği konuların başında kısırlık durumu gelir. Kürtaj işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirildikten sonra herhangi bir kısırlık sorununa neden olmaz. Kısırlık ve kürtaj arasında bir ilişki yoktur. Ama her operasyon gibi bazı olasılıkları da barındırır. İşlem sırasında kazıma yapılacağından dolayı uterusa zarar verilmesi veya delinmesi ihtimali ile de karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan dolayı bilinçli ve tecrübeli bir ekip ile çalışmak önemlidir. Sonrasında yapılan bakımlarda aynı şekilde dikkat gerektiren süreçleri içerir.

Cinsel İlişki Süresi Nedir?

Kürtaj işleminden sonra cinsel ilişkiye bir süre ara vermek gerekir. Adet kanamasına benzeyen bir kanama yaşanması durumu da yaşanacağından dolayı kürtaj işleminden sonra gebelik yaşına bağlı olarak 15 gün ara verilmesi önerilir. Bunun arkasında yatan neden operasyon ile birlikte rahmin mikrop kapma veya enfeksiyon sorunu yaşama ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Ayrıca anne adayının psikolojik olarak da kendini hazırlaması beklenmelidir. Çünkü gebeliğin sonlandırılması her anne adayı için belli bir süre psikolojik ve fiziksel bir toparlanma gerektirir. Bunun için cinsel ilişki süresi kadının kendini toparlamasına göre de değerlendirilmelidir. İşlemden 15 gün sonra kontrole çağıran doktorunuz da bu konuda bilgi verecektir.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtaj işlemi ile yaşanan kayıp sonrasında bazı kadınlar hemen çocuk sahibi olmak istemez. Yeniden aynı durumu yaşamaktan korktuklarından dolayı ara verebilirler. Bazen de tam tersi olacak şekilde hemen yeniden anne olmak isteyebilirler. Rahim kendini kısa süre içinde toplayan ve hemen kendine gelen bir organdır. Buna rağmen hem psikolojik hem de bedensel olarak toparlanma adına genel hekim görüşü 3 aylık bir ara verilmesidir. Hemen hamile da kalınabilir.

Sizin İçin Önerdiğimiz Makaleler

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Ağrısız Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

 

 

kürtajın riskleri

Kürtaj İşleminin Riskleri ve Olası Zararları

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan fakat bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanan cerrahi bir işlemdir. Kürtaj işlemleri, normal şartlarda kolaylıkla uygulanan ve hastaların genellikle sorun yaşamadığı cerrahi müdahaledir fakat bazen aksi durumlar yaşanabilmektedir. Her ne kadar görülme sıklığı az olsa da kürtajın bazı olası zararları bulunmaktadır.

Kürtajın Olası Riskleri

Genel olarak bilinen kürtaj işleminin riskleri ve olası zararları şunlardır:

 • Rahim delinmesi
 • Kürtaj sonrası rahim içinde gebelik materyali kalması
 • Kürtaj işlemi sonrası enfeksiyon oluşumu
 • Kürtaj işlemi sonrası kanama
 • Kürtaj işleminin gerçekleşmemesi
 • Regl düzeninin bozulması
 • Rahim iç duvarında yapışıklık

Kürtaj İşlemi Sonrası Kanama

kürtajın zararları

Kürtaj işlemi sonrası kanama, en yaygın görülen zararlar arasında yer almaktadır. Genellikle ilerleyen yaşta uygulanan kürtajlarda ve hafta olarak ilerlemiş gebeliklerin kürtajı sonrası yaşanır. Fakat bu korkulacak bir durum değildir çünkü kürtaj sonrası bir miktar kanamanın yaşanması normaldir. Fakat normalden fazla olan kanama durumlarında acilen uzman bir hekime danışılmalıdır.

Kürtaj İşlemi ve Rahim Delinmesi

Bu olası risk, kürtaj işleminin uzman hekimlerce yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Çünkü kürtaj esnasında rahim delinmesi riski vardır. Bu nedenle, bu durumun yaşanmaması için uzman bilgisi ve deneyimine ihtiyaç vardır. Eğer bir kürtaj esnasında rahimin delindiği tespit edilirse, işleme son verilir ve kanama yok ise deliğin kapatılması için operasyon gerçekleştirilir.

Kürtaj İşlemi Sonrası Enfeksiyon Oluşumu

Kürtaj işlemi sonrası enfeksiyon oluşumu, sık rastlanabilir bir durumdur. İşlem sırasında ya da işlem sonrasında hasta enfeksiyon kapma riski taşımaktadır. Bu nedenle operasyonun steril ortamda yapılması önemlidir ve işlem sonrası da steril durumun devam ettirilmesi ciddi önem taşımaktadır. Bu nedenle, kürtaj işlemi sonrası doktorlar tarafından antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Kürtaj Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır. Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır. Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur. Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır. Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir. Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır. Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır. Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Kürtaj Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj uygulamaları oldukça önemli uygulamalardır ve bu nedenle yalnızca bu işlemi yapmada uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Her ne kadar kürtaj işlemi çok kısa süre içerisinde yapılsa da sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bu bağlamda, kürtaj işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır, bunlar:

Kürtaj işlemi öncesinde, jinekolojik muayene ve ultrasonla muayene gerçekleştirilmeli, gebeliğin kaçıncı haftada olduğu net olarak saptanmalı, gebelik yerleşimi incelenmelidir.

Kürtaj işlemi öncesi, hasta net olarak bilgilendirilmeli, olası durumlar hakkında bilgi verilmeli ve hastanın psikolojik olarak rahatlaması sağlanmalıdır.

Kürtaj işlemi, yalnızca uzman hekimler tarafından steril ortamlarda gerçekleştirilmelidir.

Kürtaj işlemi, genel anestezi ile yapılacaksa hastanın işlemden en az 4 saat önce gıda alımını durdurması gerekmektedir.

Size Önerdiğimiz Diğer Yazılarımız

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

 

Kürtaj Fiyatları 2020 10

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları iki farklı anestezi altında uygulanır.Kürtaj işlemi ağrılı mı, bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü bu cerrahi işlemde, hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kürtaj İşleminden Sonra Ağrı Olur Mu?

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı? 2

Kürtaj işlemi ağrılı mı ? kürtaj uygulamaları, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu işlem, her ne kadar kısa sürede sonlandırılıyor olsa da ciddi bir cerrahi işlemdir ve uzmanlık gerektirir. İşlem sonrası komplikasyonların gelişmemesi için, ağrı hissinin duyulmaması için merdiven altı diye tabir edilen yerlerden kaçınmalı ve kürtaj işlemini yasal kliniklerde ya da hastanelerde yaptırmak gerekmektedir.

Kürtaj işlemi, işlem sonrası bazı olası zararları bulunan bir cerrahi işlemdir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak, kürtaj sonrasında hastalar ağrı yaşayabilmektedir fakat bu ağrılar kasılmalar şeklindedir ve regl sancısına benzetilmektedir. Bu nedenle, cerrahi operasyon sonrası doktorlar, hastalara ağrı kesici ilaç ile tedavi uygularlar.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı? 3

Kürtaj işlemi oldukça kısa süre içerisinde gerçekleştirilir ve bu süre yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasındadır. İlk olarak kürtaj öncesi, hastaya jinekolojik muayene yapılır ve gebeliğin durumu ortaya konulur. Uygulanacak olan anestezi türüne de bu muayenede karar verilir.

Kürtaj İşlemi Sonrası

Kürtaj işlemi sonrası, hastaya eğer genel anestezi ile müdahale edildiyse öncelikle hasta uyandırılır ve dinlendirilmek üzere odaya alınır. Yaklaşık olarak yarım saat kadar dinlendirilen hasta, herhangi bir sorunun olmaması durumunda taburcu edilir.

Genel olarak, kürtaj sonrası hastalarda çeşitli etkiler görülebilmektedir fakat işlemden yaklaşık bir saat sonra tüm olumsuz etkiler azalarak yok olacaktır.

Kürtaj İşlemi Sonrası Pansuman Gerekir Mi?

Kürtaj işlemi sonrası herhangi bir pansuman gerekliliği olmamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey; hastanın genital bölge temizliğine dikkat etmesi ve mikrop kapmaya neden olacak durumlardan kaçınmasıdır. Bu nedenle, hastalara kürtaj sonrası yalnızca su ile duş alması tavsiye edilmektedir ve genital bölgeye herhangi bir madde gelmemelidir.

Kürtaj İşleminin Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi, yasal süreler içerisinde keyfi olarak yapılabildiği gibi anne ve bebek sağlığı açısından da zorunlu olarak yapılabilmektedir. Ve bu işlem, bazı olası zararları da beraberinde taşımaktadır. Dolayısı ile işlem sırasında ya da işlem sonrasında hastaları bekleyen bazı olumsuzluklar vardır. Fakat bu olumsuzluklar yaygın değildir ve nadiren görülür. Bu olumsuzlukları ve riskleri en aza indirgemek için yalnızca uzman hekimler tarafından işlem yapılmalıdır. Kürtaj işleminin riskleri ise şu şekildedir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Kürtajın gerçekleşememesi
 • Rahimde parça kalması
 • Regl düzensizliği
 • Rahim delinmesi

Tüm bu riskler her kürtaj işlemi için geçerlidir fakat alanında uzman, dikkatli ve özenli hareket eden doktorlar sayesinde bu riskler en aza indirgenmektedir.

Kürtaj İşleminden Sonra Doktora Başvurmayı Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Kürtaj işlemi sonrası oldukça önemlidir ve hastaların bu dönemde kendilerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle enfeksiyon riskine karşı oldukça dikkatli olunmalıdır. Kürtaj işlemi sonrası bazı durumlarda, hastaların doktora başvurması gerekmektedir. Bu durumlar şunlardır:

 • 2 haftayı geçen kanamanın yaşanması
 • 2 hafta süreyi geçkin kramp yaşanması
 • Ağrı hissinin geçmemesi
 • Ateş yükselmesi
 • Genital bölgede akıntı ve kötü koku
 • Sürekli olarak üşüme hissinin varlığı

 

İlginizi çekebilecek yazılar

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

İlginizi çekebilecek yabancı kaynaklar

https://www.mariestopes.org.uk/abortion-services/medical-abortion/

Kürtaj sonrası kanama

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj sonrası kanama, operasyonu kısa sürede gerçekleştirilen bir operasyondur ve acı hissi yaşanmadan gerçekleştirilmektedir. Kürtaj operasyonu sırasında, hastaların hissedeceği tek acı; açılacak olan damar yolu nedeni ile hissedilecek olan acıdır ve işlem, başka bir acı duyulmadan sonlandırılmaktadır. Bununla birlikte, kürtaj operasyonu hiç bir kesi yapılmadan gerçekleştirilir; dikişe ihtiyaç duyulmaz. Dolayısı ile herhangi bir pansuman gerektirmez ve yara oluşmaz; kanama yaşanmaz. Fakat kürtaj operasyonu sonrasında lekelenme şeklinde kanamalar yaşanabilir ve işlemden bir hafta sonrasına kadar az miktarda kanamaların yaşanması oldukça normaldir.

Kürtaj sonrası, bir hafta boyunca devam eden az miktardaki kanamalar normal sayılmaktadır ve herhangi bir müdahale gerektirmez. Çünkü bu kanamalar günden güne azalacak ve kendiliğinden son bulacaktır. Az miktarda lekelenmeler ile birlikte, pıhtı şeklinde kanamaların da yaşanması normaldir fakat kanamaların gittikçe arttığı durumlarda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Regl

Kürtaj operasyonu sonrasında çoğu zaman regl düzensizlikleri yaşanabilmektedir ve bu durum operasyon sonrası gelişebilecek olan riskler arsında yer almaktadır. Kürtaj işleminden sonra regl düzensizliği yaşanabilir ve bir süre sonra regl düzeni genellikle normale dönmektedir. Fakat uzun süre regl düzeninin sağlanmaması durumunda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Genellikle, kürtaj işleminin yapıldığı gün, hastanın ilk regl günü sayılır ve bu günden itibaren yaklaşık olarak 45 gün içerisinde hastanın regl olması beklenir.

Kürtaj Sonrası Ateş

Kürtaj operasyonu sonrasında hastanın ateşlenmesi, istenen ve beklenen bir durum değildir. Kürtaj sonrasındaki ateş normal değildir ve genellikle hastanın bir enfeksiyon kaptığının habercisidir. Bu nedenle, bu kişilerin ateşinin 38’i geçtiğinde acilen doktora başvurmaları gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Ağrı

Kürtaj operasyonu sonrasında ağrı yaşanması oldukça normaldir ve bu beklenen bir durumdur. İşlem sonrasında yaşanan bu ağrılar, genellikle kramplar şeklindedir. Özellikle, operasyon sonrasındaki ilk 10 dk. içerisinde ağrı hissedilebilmektedir ve bu ağrının nedeni rahimin kendisini toparlamasıdır.

Kürtaj sonrası, ilk bir hafta içerisinde çok kuvvetli olmayan ağrıların da yaşanması normaldir ve bu nedenle genellikle doktorlar, ağrı kesici ilaç tedavisini hastalarına uygularlar. Hissedilen ağrı günden güne azalma gösterecektir fakat ağrının geçmemesi durumlarında uzman hekime başvurulmalıdır.

Kürtaj ve Akıntı

Kürtaj operasyonu sonrasında, vajinadan gelen akıntı ya da koku enfeksiyon riskini gündeme getirmektedir. Bu nedenle, kürtaj sonrasında vajinada meydana gelen kaşıntı, akıntı ya da koku durumlarında uzman bir doktora vakit kaybetmeden başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj operasyonu öncesinde, vajen bölgesinin antiseptik ürünler ile temizlenmesi vajinanın pH seviyesinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu da vajinada çeşitli problemlerin görülmesine neden olabilmektedir.

Kürtaj Sonrası Bulantı

Kürtaj sonrası bulantı

Kürtaj operasyonu sonrasında, hastalarda bulantı ya da kusma gözlemlenebilmektedir ve doğal olarak karşılanmaktadır. Bu durum farklı sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir. İlk olarak, kürtaj sonrası hastanın psikolojik olarak etkilenmesi ya da üzüntü duyması bulantı ve kusmayı tetikleyebilir. Aynı zamanda, kürtaj operasyonunun genel anestezi altında yapılması da hastanın bulantı ya da kusma yaşamasına neden olabilmektedir.

Bulantı ve kusma, gebelik belirtisidir. Her kürtaj işlemi başarı ile sonuçlanamayabilir ve bazı durumlarda gebelik devam edebilmektedir. Bu nedenle, kürtaj operasyonu sonrasında bulantı ve kusma şikayetleri yaşanıyorsa, nedenini öğrenmek ve gerekli tedbirleri almak için uzman doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj Operasyonu Sonrasında Dikkate Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj operasyonu oldukça ciddi bir operasyondur ve bu nedenle, operasyon sonrası kadın sağlığına dikkat edilmeli ve özenli davranılmalıdır. Bu bağlamda, dikkat edilmesi gereken bazı belli başlı durumlar vardır, bunlar;

Kürtaj operasyonundan sonra hastanın 15 gün cinsel ilişkiye girmesi yasaktır. Bu yasağa dikkat edilmemesi durumunda çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilir ve hasta enfeksiyon kapabilir.

Kürtaj sonrasında, gebelik ile ilgili belirtilerin varlığına ya da yokluğuna dikkat edilmelidir. Genel olarak, kürtajdan bir hafta sonrasına kadar olan süre içerisinde gebeliğe ait olan belirtilerin yok olması gerekmektedir. Eğer kürtaj operasyonu üzerinden bir hafta geçtiyse ve hala gebelik belirtileri devam ediyorsa mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır çünkü gebelik sonlanamamış olabilir.

Kürtaj operasyonu sonrası enfeksiyona neden olabilecek her türlü aktiviteden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, hastaların kanamasının devam ettiği süre içerisinde havuza ya da denize girmesi yasaktır.

Kürtaj sonrasında bir hafta süre ile hastaların ayakta duş alması önerilmektedir.

Kürtaj sonrasında, hastanın ateşinin yükselmesi durumunda acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Kan uyuşmazlığı söz konusu olduğunda, kürtaj işleminden sonraki 72 saat içinde hastaya uyuşmazlık iğnesi yapılmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

İlginizi çekebilecek yabancı kaynaklar

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dilation-and-curettage/about/pac-20384910

kürtaj sağlımı etkiler mi

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

Kürtaj olan ya da kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok sorduğu ve endişelendiği soru; kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi? sorusudur. Normal şartlarda, kürtaj bazı riskleri bulunan cerrahi bir operasyondur fakat uzman hekimlerce dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiği sürece risklerin gerçekleşmesi oranı oldukça düşüktür ve dolayısı ile kadın sağlığını olumsuz yönde etkilememektedir.

Kürtaj, kadın sağlığının tehlikede olduğu ya da bebek sağlığının olumsuz olarak geliştiği durumlarda ve bazen de keyfi olarak gerçekleştirilen gebelik sonlandırma operasyonudur. Bu operasyonun tıbbi olarak tanımı ise; kadın rahminde bulunan gebelik materyalinin çıkartılması ve böylelikle gebeliğe son verilmesidir. Bu operasyonlarda, kadın sağlığı açısından bazı riskler bulunmakta ve kadın sağlığı etkilenebilmektedir.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması işlemidir fakat bu durum bir doğum kontrol yöntemiymiş gibi algılanmamalıdır. İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için doğum kontrol önlemleri alınmalıdır. Çünkü her ne kadar az da olsa kürtaj işlemlerinde risk bulunmaktadır. Ve bu işlemler, lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır; oldukça ciddi operasyonlardır.

Kürtajın Yol Açtığı Sağlık Sorunları Nelerdir?

Kürtaj operasyonu, kimi zaman bireylerin çocuk sahibi olmak istememesi üzerine keyfi olarak, kimi zaman da sağlıksal nedenlerden dolayı zorunlu olarak gerçekleştirilmektedir. Her ne sebeple olursa olsun, bu operasyon oldukça basit bir şekilde, kısa süre içerisinde gerçekleştiriliyor olsa da bazı riskler barındırmaktadır ve bu riskler şunlardır:

 • Kürtaj operasyonu sırasında rahimde delik açılabilir
 • Kürtaj operasyonu esnasında ya da sonrasında enfeksiyon gelişebilir
 • Kürtaj operasyonu sonrasında kanama görülebilir
 • Kürtaj operasyonu sonrasında regl düzensizlikleri yaşanabilir
 • Kürtaj operasyonunda gebeliğe ait materyaller rahimde kalabilir
 • Kürtaj operasyonu sonrasında rahimde yapışıklık durumu gelişebilir
 • Kürtaj operasyonu başaralı sonuçlanamayabilir ve gebelik sonlanmayabilir
 • Tüm bu riskler, her kürtaj operasyonunda bulunmaktadır ve bunlardan herhangi birinin gelişmesi kadın sağlığını etkilemektedir.

Kürtaj Operasyonu Sırasında Rahmin Delinmesi

Kürtaj operasyonu esnasında, yanlış teknikten ve özensiz, yanlış uygulamadan dolayı rahimde delik açılabilmektedir. Bu yaşanması hiç istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, kürtaj operasyonları yalnızca alanında uzman kişilerce yani kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Kürtaj esnasında rahimde delik açılması ile karşı karşıya kalındığında, kürtaj işlemi sonlandırılır ve hasta acil olarak gözlem altına alınır. Eğer kanama durumu gelişmedi ise açılan delik onarılır.

Kürtaj ve Enfeksiyon

Kürtaj esnasında ya da sonrasında gelişen ve riskler arasında en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında enfeksiyon gelmektedir. Öncelikle, sorunsuz bir kürtaj işlemi için operasyon steril ortamda gerçekleştirilmelidir ve kürtaj işlemine başlanmadan önce, hastanın vajen bölgesi antiseptik ürünlerle temizlenmelidir.

Kürtaj sonrasında vajen bölgesinin bakımı oldukça önemlidir ve tam iyileşme sağlanana kadar enfeksiyona neden olacak her türlü şeyden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, hastaların operasyondan sonra vajen bölgesini ıslatmadan duş alması ve duşta kimyasal ürünler kullanmaması önerilmektedir.

Genellikle kürtajdan sonra uzman hekimler, hastalarına antibiyotik tedavisi uygulamaktadır. Bu enfeksiyon gelişmesine karşı bir önlemdir. Bu nedenle, uzman hekimlerce belirlenen tedavi kapsamında verilen ilaçların düzenli kullanılması önem taşımaktadır.

Kürtaj Sonrası Kanama

kürtajdan sonra kanama

Kürtaj işlemi sonrasında bir süre lekelenme şeklinde kanamaların yaşanması oldukça normaldir. Fakat kanama süresi iki haftayı geçen durumlarda kadın doğum uzmanlarına başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj ve Regl Düzensizliği

kürtajdan sonra regl ne zaman olurum

Kürtaj işlemi, her ne kadar kısa sürede sonlandırılan bir cerrahi operasyon olsa da oldukça ciddi bir operasyondur ve bu operasyonda rahim içine müdahale gerçekleştirilir. Bu nedenle, bir süre kadınların adet düzensizliği yaşaması normaldir. Fakat düzensizliklerin sürekli hale gelmesi durumunda uzman doktora başvurulmalıdır.

Gebelik Materyalinin Rahimde Kalması

Kürtaj işlemi sırasında yaşanan aksilikler ya da operasyonu yapan kişinin yeterince özenli olmaması sonucunda rahim içinde, gebeliğe ait materyaller kalabilmektedir. Bu nedenle, kürtaj operasyonu sonrasında sağlık kontrollerinden geçilmelidir. Aynı zamanda bu operasyonlar yalnızca kadın doğum uzmanlarına yaptırılmalıdır.

Ülkemizde, uzun yıllardan beri kürtaj operasyonu yasal sınırlılıklar içerisinde gerçekleştirilmektedir ve buna göre gebelikler, isteğe bağlı olarak maksimum 10. haftada yapılabilmektedir.

10. haftanın dolmasına rağmen, gebeliğin istenmediği durumlarda yasal olmayan yollara başvurulduğu olmaktadır. Kadın sağlığının olumsuz olarak etkilenmemesi ve başarısız operasyon riskinden uzak durmak için ‘merdiven altı’ diye tabir edilen muayenehanelerden ev doktorlardan uzak durulmalıdır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir, kürtaj gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonlar, ülkemizde 1983 yılından beri yasalar çerçevesinde, gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Fakat kürtaj işlemi yalnızca isteğe bağlı olarak değil; kimi zaman sağlıksal bir zorunluluk olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj, kadın sağlığı için ya da dünyaya gelecek olan bebeğin sahip olduğu sağlıksal sorunlar nedeni ile sonlandırılabilmektedir. Bu nedenle gerçekleştirilecek olan kürtaj işlemlerinde herhangi bir yasal süre sınırlılığı bulunmamaktadır ve uzman hekimlerce gerekli görülen durumlarda yapılabilmektedir.

Kürtaj, sağlıklı olmayan bireylerin dünyaya gelmesini engellemek için, kadın sağlığını tehdit eden durumlarda ya da boş gebeliklerde uygulanabilmektedir.

Kürtaj operasyonunda gebeliğin haftasına ve gebenin özel durumuna göre iki farklı şekilde anestezi uygulanmaktadır. İlerleyen gebelik haftalarında acı ve ağrı daha fazla hissedilebilir olacağından dolayı genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir.

Erken dönem gebelik sonlandırmalarında ise lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilir. Kürtaj operasyonu sonrasında genel olarak yatışa gerek duyulmaz ve hasta işlemden bir saat sonra taburcu edilir.

Kürtaj Operasyonu İçin Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizdeki kürtaj yasalarına göre gebelikler, isteğe bağlı olarak maksimum 10. haftada yapılabilmektedir ve bu haftadan sonra gerçekleştirilecek olan kürtaj için sağlıksal bir zorunluluk bulunmalıdır.

Dolayısı ile gebelik haftasının hesaplanması oldukça önemlidir. Gebe olan ve kürtaj olmayı düşünen kişiler, kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir diye araştırmakta ve gebeliklerini hesaplamaktadır.

Gebelik haftasının saptaması kadının son regl tarihine bakılarak yapılır. Bu hesaplamanın dışında, ultrason muayenesi ile de ölçümler yapılır ve gebelik haftası tam olarak ortaya konur.

Kürtaj İçin En Uygun Hafta Nedir?

kürtaj kaç haftaya kadar yasaldır

Kürtaj operasyonu için herhangi en uygun bir hafta bulunmamaktadır fakat risklerin en az olduğu kürtaj operasyonu, gebeliğin erken dönemleridir. Anomalilerin olduğu durumlarda gebelik ne kadar ilerlemiş olursa olsun her haftada kürtaj gerçekleştirilebilir fakat kürtaja bağlı olarak söz konusu olan olası riskler de artış gösterir.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir sorusunun devamında öğrenmek isteyebileceğiniz bir sonra ki soru da kürtaj için en uygun hafta olacaktır.

Kürtaj operasyonunda, gebelik ne kadar erkense ve bebek ne kadar küçükse risk de o kadar azdır.

Kürtaj Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

 • Kürtaj operasyonları, olası riskler taşımaktadır. Bu riskler şunlardır:
 • Kürtaj işleminin başarılı olmaması
 • Enfeksiyon
 • Rahimde yapışıklık
 • Kanama
 • Gebelik materyalinin rahim içinde kalması
 • Rahim delinmesi

Bu olası riskler, her dönem gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonunda vardır fakat ilerlemiş gebeliklerde görülme riski daha fazladır.

 • 10.Haftaya Kadar Kürtaj Operasyonu
 • 11.haftaya kadar gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonlarında yasal bir izin alınmasına gerek duyulmadan keyfi olarak işlem gerçekleştirilebilmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli şey; kürtaj operasyonu bir aile planlaması yolu ya da korunma şekli değildir. Bu nedenle, çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler, kürtaj operasyonunu bir korunma şekli olarak düşünmemelidir ve gerekli önlemleri alarak korunmayı sağlamalıdır. Çünkü kürtaj operasyonları her ne kadar kısa süre içerisinde gerçekleştirilse de sonuçta cerrahi bir operasyondur ve bazı riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle, kürtaj operasyonu zorunlu durumlarda başvurulması gereken operasyonlardan bir tanesidir.
 • 12.haftaya kadar gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonları daha az risklidir fakat uzman hekimlerce yapılmalıdır. Bununla birlikte gerekli yetki belgesini almış olan pratisyen hekimler de uzman bir doktorun eşliğinde kürtaj operasyonunu gerçekleştirebilmektedir.
 • 13.Haftadan Sonra Kürtaj Operasyonu

Kürtajın yasal sınırlılığı 10. haftadır ve yasalara göre bu haftadan sonra gebelik sonlandırılması keyfi olarak yapılamamakta; sağlıksal bir zorunluluk aranmaktadır.

Bazı durumlar ve hastalıklar gebeliğin 10. haftadan sonra sonlandırılmasını gerekli kılar. Bu durumlarda, kadın doğum uzmanı ve söz konusu rahatsızlıkla ilgili olarak uzman doktorun ortak bir çalışması söz konusu olur, gerekli bulgular ortaya konulur ve rapor hazırlanır.

Kürtaj Operasyonu Gerekli Kılan Hastalıklar Nelerdir?

Kürtaj, bazı durumlarda anne adayında ya da dünyaya gelecek olan bebekte ortaya çıkan bazı hastalıklar nedeni ile sonlandırılabilmektedir. Bu hastalıkların başlıcaları şunlardır:

 • Bebeğe down sendromu teşhisi konması
 • Kan kanseri
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Frengi
 • Kan pıhtılaşması hastalıkları
 • Sıtma
 • Önemli enfeksiyon hastalıkları
 • Şizofreni
 • Sarılık
 • Kronik anemi
 • Brusella enfeksiyonu
 • Nörofibromatozis
 • Nörolojik hastalıklar
 • Uyuşturucu bağımlılığı

Bu ve benzeri hastalıklar kürtajı gerekli kılabilmektedir. Bu nedenle, bu hastalıklara sahip olan kişiler gebelik şüphesi taşıyorlarsa en kısa süre içerisinde kadın doğum uzmanına muayene olmalıdırlar.

İlginizi çekebilecek konuyla ilgili yazılar

Ağrısız Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2019

İlginizi çekebilecek konuyla alakalı yabancı kaynaklar

https://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/d-and-c-procedure-after-miscarriage/

kurtaj sonrasi cinsel ilişki ne zaman olur

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj sonrası cinsel ilişki de, her gebeliğin doğum ile sonlanması mümkün olmaz. Bazen istenmese de bir takım sorunlar nedeniyle gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Nedenleri arasında döllenmiş yumurta ve spermin kromozomsal sorunlar taşıması veya kalıtımsal sorunlar ilk sıralarda gelir.

Pıhtılaşma sorununun olması bile embriyonun gelişmesine engel olabilir. Bu gibi durumlarda gebeliğin uterustan alınması işlemi yapılması bir zorunluluktur. Aksi durumda anne adayının zarar görmesi söz konusu olabilir.

Kürtaj işlemi bu veya benzer nedenlerden dolayı gelişimi duran veya kalp atışı alınamayan gebeliklerde sonlandırma işlemi için kullanılır. İşlemin süresi ve önemi gebeliğin yaşı ile yakından alakalıdır. Birçok soru sorulan bir işlem olmasına karşılık güvenilir yerlerde oldukça sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Kürtaj Detayları Nelerdir?

kurtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj işleminin yapılması temelde embriyonun uterus yani döllendikten sonra tutunduğu rahim duvarından kazınması işlemine dayanır. Bu şekilde gebelik sonlandırılmış olur.

Gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak 15-20 dakika gibi kısa sürebilen bir işlemdir. Ayrıca anestezi altında yapılır. Hem psikolojik hem de bedensel olarak bir takım süreçleri beraberinde getirmesinden dolayı dikkatle yaklaşılması gereken bir dönemdir.

Anne adayının yaşadığı duyguları anlamak ve buna göre hareket etmek son derece önemlidir.

Kürtaj Sonrası Bakım

Kürtaj işleminden hemen sonra ara ara kanamaların olduğu bir dönem yaşanabilir. Adet olmuş gibi bir kanama görülmesi işlemden sonra beklenen bir durumdur. Çünkü rahim kendini temizlemek ve yeniden yumurtlamaya başlamak için bir takım girişimlerde bulunur.

Ek olarak kürtajdan sonra 3 gün duş alınmaması ve gerekli olması halinde ise ayakta duş alınması önerilir. İşlemden sonra rahmin mikroplara karşı daha savunmasız olmasından dolayı sık sık iç çamaşırı değiştirmek ve enfeksiyonlara karşı ilaç kullanmak gerekebilir. Ağrı kesici ve antibiyotiklerden oluşan bir tedaviye de başlanacaktır.

Cinsel İlişki Süresi

kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olur

Kürtaj işleminden sonra merak edilen konulardan bir tanesi de cinsel ilişki olur. Kürtaj sonrası cinsel ilişki süresi hakkında kesin bir veri yoktur. Amaç mikroplara veya enfeksiyona karşı toplanmak için çaba gösteren rahme zarar gelmesini engellemektir.

Gebeliğin haftasına da bağlı olarak genelde 15 gün ilişkiye girilmemesi önerilir. İlişkiye girilmeye başlandığında ise prezervatif ile korunmak gerekebilir. Bu sayede mikrop kapma olasılığının en aza indirilmesi söz konusu olacaktır.

İşlemden sonra cinsel hayatınızda herhangi bir değişiklik olmayacağını da unutmamak gerekir. Anne adayının psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini de bekledikten sonra cinsel ilişki yaşanabilir.

Kürtaj Sonrası İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler

kurtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalıdır

Anne adayının işlem sonrasında gerekli olması halinde psikolojik destek alması son derece önemlidir. Çünkü gebeliğe alışan bir kadının gebeliğinin sonlandırılması hem psikolojik hem de biyolojik açıdan bir takım olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle 15 gün kürtaj sonrası cinsel ilişki sınırına bağlı kalmaya özen göstermek ve kadının hazır olduğundan emin olmak gerekir. Bedensel anlamda rahim kendini çabuk toparlayan bir organ olmasına karşılık yine de dikkatli ve özverili davranmak kadın için önemli bir detay olacaktır. Kürtaj işleminden sonra daha fazla desteğe ihtiyacının olacağı bilinmelidir.

Kürtajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işlemine karar verilen bir gebelikte hastane ve doktor seçimi son derece önemlidir. Her operasyon gibi kürtaj işlemi de bir takım olasılıkları beraberinde getirir.

Bunlar arasında rahmin tam olarak temizlenmemesi veya uterusa zarar verilmesi gibi durumlar en başta gelir. Enfeksiyon kapmış olmak bile ileride yeniden hamile kalmanız için gereken toparlanmanın daha geç olmasına neden olur.

Bunun için tecrübeli ve alanında uzman kişiler ile çalışmaya önem vermelisiniz.

Kürtajdan Sonra Hamilelik

Kürtaj işleminden sonra meydana gelen kanama ilk adet olarak kabul edilir. Ardından rahmin kendini toplaması ve yeniden yumurtlamaya başlaması 15-20 gün sürebilir.

Doktorunuz ile birlikte yeniden gebelik istemeniz halinde uygun olan süreyi ayarlamanız söz konusu olur. Rahim kendini kısa süre toplayabilme özelliğine sahip olmasına karşılık yine de gebelik durumu için ortalama 3 ay kadar beklenmesi genel geçerliliği olan bir görüş olarak ortaya atılmıştır.

Sadece bedensel olmamakla birlikte birçok süreci de beraberinde getirdiğinden toplanma süresi olarak bu süre belirlenmiştir. Kürtaj sonrası hemen hamile kalınması ile alakalı olumsuz veriler de bulunmamasına karşılık 3 ay ortalama süredir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Yabancı kaynaklardan ilgili yazı

https://www.webmd.com/women/guide/d-and-c-dilation-and-curettage

Kürtaj Fiyatları 2020 11

Ağrısız Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kadınların istenmeyen gebelik ve kadın doğum ile ilgili başvurduğu kürtaj önemli bir konudur. Konuyla ilgili merak edilen birçok nokta vardır. Hakkında en sık soru sorulan hususlardan bir tanesi de ağrısız kürtaj yöntemleri nelerdir sorusudur. Zira bu yöntemlerle ilgili kadınların pek çok endişesi vardır.

Gebeliğin sonlandırılması ya da kadın doğum hastalıklarıyla ilgili bir rahatsızlık meydana geldiğinde gebeliğin sona erdirilmesi gerekli olan durumlarda ağrısız kürtaj yöntemleri uygulanır. Hangi ağrısız kürtaj yönteminin uygulanacağı, kürtajı gerektiren duruma göre belirlenir.

Ancak; çoğunlukla istenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesi için başvurulmaktadır. Bu durumlarda ülkemizde geçerli olan yasal bir süre bulunur. Bu yasal süre on haftadır. On haftadan sonra kürtaj işlemi uygulatılması yasaktır.

Diğer bir ifadeyle; suç kapsamına girmektedir. Ancak; annenin ya da bebeğin yaşamsal fonksiyonlarında hayati bir risk söz konusuysa ve bu risk annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa o halde doktorlardan oluşan bir kurul kararıyla kürtaj uygulanabilir. Böyle durumlar olduğunda yasal sınır uygulanmaz.

Vakum Aspirasyon Kürtaj Yöntemi

vakumla kürtaj ağrısız kürtaj

Vakumla kürtaj, uzman jinekologların en sık tercih ettiği ağrısız kürtaj yöntemlerinden biridir. Öncelikle rahim ağzı açılır. Rahim iç kısmına doğru bir kanül yerleştirilir. Kanülün ucuna da bir enjektör yerleştirilir. Bu enjektör ve vakum cihazı yardımıyla çekilme işlemi yapılır.

Kürtaj işlemi öncesinde rahim ağzı çevre bölgesinin uyuşması için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ise hasta tamamen uyutulabilir. Yani; hastaya genel anestezi uygulanması da mümkündür. Genel anestezilerde bu ağrısız kürtaj yöntemi çok daha kolay uygulanabilmektedir.

Kanülün rahat ilerleyebilmesi için rahim ağzının genişletilmesi gerekir. Bunu yapmak amacıyla rahim ağzını genişletici bir araç yerleştirilir. Sonraki adımda rahmin içinde küçük, yumuşak ve plastik bir tüp konulur. Bu plastik tüp, vakum enjektörüne monte edilir.

Böylece ters basınçla rahim içindeki gebelik kesesi vajinadan dışarı doğru çekilir. Tüm işlemler ortalama beş altı dakikalık süreyi kapsar. İşlem sonrasında her hangi bir enfeksiyon riskine karşı doktor hastasına antibiyotik ya da ağrıyı engellenmek için ağrı kesici önerir.

Hastanın reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir. Zira, bir enfeksiyon oluşursa bu hastanın kısırlık sorunu yaşamasına kadar büyük riskler içerir. Bu nedenle; ilaç kullanımına özen gösterilmelidir. Bu yöntemle kürtaj işlemi gebeliğin onuncu haftasının sonuna kadar yapılabilmektedir.

Probe Kürtaj Yöntemi

Probe kürtaj yöntemi ağrısız kürtaj

Kadın hastalıklarıyla ilgili durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Adet kanamasının çok fazla olması, özellikle menopoz sonrasında yaşanan düzensiz kanamalar, adet dönemi dışında meydana gelen yoğun kanamalar gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Bu işlem esnasında rahim içi özel aletler yardımıyla kazınır. Üst katman tamamen temizlenir. Başka bir deyişle yenilenir. Bu yöntemde amaç; hem nedensiz kanamanın kaynağını tespit etmek hem de aşırı kanamayı durdurmaktır. Bu amaçla yapılan bu yöntemle hastanın şikayetleri giderilir ve yaşam kalitesi artmış olur.

Revizyone Kürtaj Yöntemi

Beklenmeyen bir şekilde meydana gelmiş olan düşükler sonrasında rahim içinde kalmış olması muhtemel plasenta ya da fetusa ait parçalar temizlenir. Bu gibi düşüklerde için tamamen temizlendiği düşünülse de tam bir temizlik yapıldığından emin olunamaz. Bu yöntemle rahim içi tamamen temizlenir. Özel küretler yardımıyla rahim içi doğumdan kalan parçalardan arınır.

Endometrial Kürtaj Yöntemi

Kısırlıkla ilgili teşhis amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Kısırlık teşhisi için yumurtalıklarda yumurtlamanın olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Adet kanamasının yirmi birinci gününde bu yöntemle rahim içinden örnek alınır.

Yumurtlamanın ardından salgılanan progesteron hormonunun etkisiyle endometrium sekresyon aşamasına girer. Rahim iç yüzeyinden özel bir küretle bir örnek alınır. Bu örnek üzerinde gereken değerlendirmeler yapılır.

Kürtaj İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj öncesi hastanın uyması gereken kurallar olduğu gibi kürtaj sonrası da dikkat edilmesi gereken konular vardır. Genel anestezi uygulanan hastalarda ilk gün biraz halsizlik yaşanması, biraz ağrı hissedilmesi ve çok hafif kanama olması mümkündür. Bu gibi şikayetler genelde birkaç saat içinde azalmaktadır.

Uzman doktorun önerdiği gibi ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşır. Bunun yanı sıra; kürtaj işlemleri sonrasında bölgenin hassasiyeti artar. Bu nedenle; en az iki hafta süresince ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

Kürtaj işleminden ortalama bir ay sonra hasta yeniden adet görmeye başlar. İlk adet döneminde birkaç gün gecikme normal bir durumdur.

 

Bu makaleler ilginizi çekebilir

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj ile çocuk aldırma şartları nelerdir?

Konuyla alakalı yabancı kaynaklar

https://zdrowie.tvn.pl/a/kiedy-wykonac-badanie-cytologiczne-i-jak-zinterpretowac-wynik

kürtaj kısırlık yapar mı?

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Hamilelik haberini aldıktan sonra isteyerek veya istemeyerek bu durumun sonlandırılması gerekebilir. Döllenmiş bir halde bulunan ve kese oluşumu görülen bir embriyonun bazı nedenlerden dolayı alınması durumu ile karşı karşıya kalınmasına sıklıkla rastlanır.

Bunun nedenleri çoğu zaman gelişimsel veya kromozomsal sorunlardan kaynaklanabilir. Nedeninin anlaşılması için kürtaj işleminden sonra araştırma yapılması önerilir.

Psikolojik olarak oldukça zor bir süreç olmasını da eklediğinizde kürtaj işleminin son derece hassas bir operasyon olduğunu belirtmek önemlidir.

Bunun için hastanın küçük bir operasyon olmasına karşılık yine de rahatlatılması oldukça güven veren bir hareket olacaktır.

Kürtaj Nedir?

kürtaj nedir

Vakum aspirasyonu da denilen işlemin aslında kökeni kürtaj yani kazımak faaliyetinden gelir. Kürtaj kararı alındıktan sonra aspirasyonla embriyonun ve kesesinin vajinadan alınması için yapılan işlemler tümüne verilen bir isimdir. İşlemin uzunluğu veya diğer detaylar embriyonun kaç haftalık olduğuna göre değişir.

Küçük olması işlemin daha kısa süreli ve fazla işlem gerektirmeyen bir operasyon olmasına neden olur. İşlem sırasında anestezi uygulanır. Böylece ortalama 15-20 dakika gibi bir süre sonunda tamamlanmış olması beklenir.

Nasıl Yapılır?

kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi için donanımlı bir hastane veya klinik seçilmelidir. Çünkü işlem küçük detaylardan oluşan ve daha sonraki gebelik dönemlerini etkileyecek kadar önemli sonuçlar ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Bunun için işlemin steril bir ortamda ve yetkili hekimler tarafından yapılmasına dikkat etmek gerekir. Küretaj işlemi zarar vermeden vajinanın içine aspirasyon girdirilmesi ve ardından kazıma işleminin yapılması olarak kısaca aktarılabilir.

Sonrasında Kısırlık Olur Mu?

Kürtaj işlemi hakkında en çok merak edilen durumlardan bir tanesi de kısırlık ile arasında bir bağlantı olup olmadığıdır. Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında kısırlık olur mu? sorusu sıklıkla sorulur.

Kürtaj ile kısırlık arasında herhangi bir ilişki bulunmaz. Sadece işlemin yapılmasından kaynaklanan bir takım olasılıklar ortaya çıkabilir. İşlem sırasında bilinçli ve tecrübeli olmayan kişiler uterus veya katmanlarına zarar verebilir.

Delme veya yırtma gibi bir zararın oluşması halinde kısırlık veya geç hamile kalma durumları ortaya çıkabilir. Bazen halk arasına yapışma adı verilen durumla da karşı karşıya kalınabilir. Bunların olasılık bile olsa ortaya çıkmaması adına seçimlerinize özen göstermelisiniz.

Kürtajdan Sonra Bakım

Kürtaj işleminden sonra kısırlık veya diğer olasılıklar ile karşı karşıya kalmamak için bakıma da özen göstermek gerekir. Bir miktar adet kanamasına benzer kanamanızın olması son derece normaldir.

Enfeksiyon kapmamanız ve kendinizi sıcak tutmanız önerilir. Çünkü üşütmek veya yeteri kadar temizliğe önem vermemek sürecin uzamasına neden olabilir. İşlem sonrasında ortalama 3 gün süre ile ayakta duş alınması ve işlemin yapıldığı gün duş alınmaması mikrop kapmamak adına önerilmez.

İlaçların da aksatılmadan kullanılması gerekir. Ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi işlem sonrasında sıklıkla uygulanan tedavi sürecidir. 15 gün sonra ise herhangi bir parça kalıp kalmadığını veya rahmin kendisini toplamaya başlayıp başlamadığını anlamak için kontrole gitmeniz önerilir. Bu sayede işlemin sonuçları daha net bir şekilde değerlendirilir.

Cinsel İlişki

Kürtajdan sonra sıklıkla merak edilenler arasında cinsel birliktelik de gelir. İşlem sonrasında bir süre adet kanamasına benzer bir şekilde kanama olması beklenir. Ayrıca bu durumdan dolayı vajina mikrop giriş ve çıkışına her zamankinden daha fazla açık durumdadır.

Bunun için küçük gebelik sonlandırılmalarında ortalama 15 gün ilişki önerilmez. 15 günden sonra ise prezervatif gibi mikrop alışverişine neden olmayacak korunma yolları ile birlikte cinsel ilişkiye izin verilir. Gebelik haftasının büyük olması halinde bu süre 40 güne kadar uzayabilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj işlemi işinde iyi olan ve yetkili kurumlar tarafından yapıldığında olumsuz durum ile karşı karşıya kalınması son derece düşük ihtimaller içeren bir işlem türüdür.

Küçük bir dikkatsizlik ise ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Klinik veya hastanede yeterince donanım olmasına da dikkat edilmelidir. İşlem için kullanılacak olan malzemelerin de hijyenik olması son derece önemlidir.

Dikkatli yapılan bir işlem sonrasında rahminizin durumuna ve gebeliğin büyüklüğüne göre kısa süre içinde yeniden hamile kalmanız mümkün olur. Kısırlık ile alakalı bir sorun oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

kürtaj nedir ? nasıl yapılır?

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj, rahim içinde gerçekleştirilen bir işlem olarak, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamını ifade etmektedir ve doğru tabiri küretajdır. Çeşitli sebeplerden dolayı gebeliklerine son vermek durumunda kalan kişiler, kürtaj nedir? Nasıl yapılır diye araştırma yapmaktadır.

Kürtaj işleminin ayrıntılarına geçmeden önce belirtilmelidir ki; kürtaj bir aile planlaması yöntemi değildir. Bu nedenle, eğer çiftler, çocuk sahibi olmayı planlamıyorlarsa, çeşitli doğum kontrol yöntemlerini uygulamalı ve kürtajı, doğum kontrol yöntemi seçenekleri arasında düşünmemelidir.

Kürtaj Nedir Kürtaj Neden Yapılır?

kürtaj neden yapılır?

Kürtaj nedir dedikten sonra nasıl yapıldığı konusunda da bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Çünkü kürtaj işlemine girecek insanların bilmesi gerekenlerden bir kaçı da kürtaj neden yapılır çerçevesinde incelenmektedir.

Kürtaj, ülkemizde yasal sınırlılığı bulunan bir operasyondur. Yasal sınırlar çerçevesinde kürtaj:

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için

Anne adayının hayati risk taşıdığı durumlarda anne sağlığı için

Anne karnındaki bebeğin, yaşamını etkileyecek bir hastalığa sahip olması durumunda, bebek hayatı için uygulanabilmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

kurtaj nasıl yapılır

Kürtaj işlemi, genel olarak zorunlu hallerde uygulanmaktadır. Bu zorunluluk hâli, zaman zaman anne adayından ya da bebekten kaynaklanabilmektedir. Kürtaj işlemi uygulaması şu şekilde yapılmaktadır:

Önce hasta, jinekolojik muayene için masaya yatırılır ve muayene edilir. Bu muayene sonrası, uzman tarafından hasta bilgilendirilmesi yapılır ve genel anestezi yöntemi uygulanacak ise damar yolu açma işlemi yapılır. Kürtaj işleminde, hissedilecek olan tek acı; damar yolunun açılması esnasında hissedilecek olan ufak bir iğne acısıdır. Çünkü bu işlemden sonra hastaya uyuşturucu etkili ilaç enjeksiyonu yapılır ve hasta uyutulur. Bazen de hastanın uyutulmasına gerek kalmaz ve lokal anestezi yöntemi ile bölgesel uyuşma sağlanır.

Hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanmasının ardından, spekulm adı verilen bir alet ile vajenin açılması sağlanır ve rahim ağzı bölgesi görülebilir hale getirilir. Bu aşamada, vajen bölgesi çeşitli tıbbi ilaçlar yardımı ile temizlenir ve teneculm adı verilen yardımıyla rahim ağzı çekilir; rahmin düz olması sağlanır.

Düz bir pozisyona getirilen rahme, vakum enjektör yardımı ile giriş yapılır ve nihayetinde gebeliğin son bulması için rahim içindeki tüm materyaller çekilir. Böylelikle, hamilelik süreci son bulur.

Kürtaj işlemi, yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika süren bir cerrahi operasyondur ve bu operasyon sonrası hasta hemen taburcu edilir. Bazı kritik durumlarda, dinlenmesi tavsiye edilen hastalar da söz konusu olmaktadır.

Kürtaj Operasyonunun Riski Var Mıdır?

kürtajın riski var mı?

Kürtaj operasyonu, her ne kadar uygulaması kolay bir işlem olsa da bazı riskleri de taşımaktadır. Bu nedenle, kürtaj işlemi alanında uzman hekimlerce yapılmalıdır. Kürtajın risklerini sıralayacak olursak, bunlar:

 • Bağırsak delinme riski
 • Rahmin delinmesi riski
 • Anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlar
 • Kanama
 • Gebeliğin sonlandırılmasına rağmen bazı kalıntıların rahim içinde kalması
 • Kürtaj sonrası enfeksiyon riski
 • Kürtaj sırasında ortaya çıkabilecek tahribat nedeni ile regl görememe ya da regl gününün azalması

Kürtaj ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj, bir cerrahi operasyondur ve bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir.

Kürtaj işlemi, tamamen steril bir alanda yapılmalı ve enfeksiyon ya da mikrop kapma riskinin önüne geçilmelidir.

Kürtaj, riskleri bulunan bir operasyondur fakat uzman hekim tarafından gerçekleştirildiğinde riskleri yok denecek kadar azdır.

Kürtaj, genel anestezi ya da lokal anestezi yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir. Yöntemin ne olacağı konusundaki belirlemeyi uzman hekim yapmaktadır.

Gebeliği sonlandırılacak olan kişi, genel anestezi yöntemi ile kürtaj olacaksa, işlem saatinden en az 5 saat önce gıda tüketimini durdurmalıdır.

Gebeliği sonlandırılacak olan kişi, lokal anestezi yöntemi ile kürtaj olacak ise tok olarak da operasyona girebilir.

Kürtajın Yasal Sınırlılıkları Nelerdir?

Kürtaj operasyonunun çoğu ülkede yasal sınırlılıkları bulunmaktadır. Türkiye’de yasal sınırlılıkların olduğu bir ülkedir ve kürtaj yasası vardır.

Ülkemizde, son regl tarihinden itibaren 10 hafta yasal sınırdır. Buna göre, belirtilen gebelik tarihinin üstündeki haftalarda kürtaj işlemi yapılamamaktadır.

Bazı durumlarda, örneğin; annenin ya da bebeğin yaşamsal risk taşıdığı durumlarda, düşük sonrası rahim içinde materyal kalması durumlarında ya da boş gebelik durumlarında, anne adayının gebelik haftasına bakılmaksızın kürtaj operasyonu gerçekleştirilir.

Kürtajdan hemen sonra yapılmaması gerekenler

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Kürtaj işleminden sonra bazı noktalara dikkat edilmesi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Jinekologlar kürtajdan hemen sonra yapılmaması gereken şeyler hakkında kürtaj olmak isteyen kadınları bilgilendirmektedirler.

Kürtaj sonrası kesinlikle ihmal edilmemesi gereken şey kontrol muayenesidir. Kürtajdan yaklaşık olarak 40 gün sonra doktor kontrolüne gidilmelidir. Bu konuda yapılan kürtaj öncesi ve sonrası bilgilendirmelerinde jinekologlar kadınlara ayrıntılı bilgi ve randevu tarihi vermektedirler.

Kürtaj İşleminin Yasal Süreci Nedir?

Kürtaj istenmeyen hamileliğin tıbbi bir biçimde sonlandırılması işlemidir. Bu işlem kadın doğum uzmanları tarafından ve bir süreç dahilinde gerçekleştirilmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından kişi muayene edilir ve işlem öncesinde bazı tetkikler yapılır.

Kişinin sağlığında kürtaj işlemi için bir engel olmadığına karar verilirse kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca Türkiye’de kürtaj yaptırabilmek için kürtaj yasasında belirlenen bir yasal süre bulunmaktadır. Bu süre hamileliğin 10. haftasına kadardır ve kürtaj bu süreyi geçen gebeliklerde yapılamaz.

Ancak bebek ya da annenin yaşamını tehdit eden durumlarda bu süre dikkate alınmadan yasal olarak bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj işlemi ilk gebelikte ya da önceden sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda hastanın genel anestezi yöntemiyle uyutulması suretiyle gerçekleştirilmektedir. İşlem için hasta hazırlanır, işlemin yapılacağı odaya alınır.

Özel dezenfektanlar yardımı ile uterus ağzı iyice dezenfekte edilir. Rahim ağzı özel bir alet yardımıyla sabitlenir. Bu alet işlem sırasında rahim ağzının genişlemesini sağlamaktadır. Rahim ağzı temizlenerek cenin rahim dışına çıkarılır. Sonrasında ise işlem sonlandırılarak hastanın kendisine gelmesi beklenir. Sadece kürtaj işlemi esnasında geçen süre yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında değişmektedir.

Kürtaj Sonrası Yasaklar

kürtaj sonrası yasaklar

Kürtaj sonrası yapılmaması gereken şeyler şunlardır:

 • Kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girmek iki hafta geçmedikçe yasaktır. Kürtaj sonrası regl dönemine benzer kanamalar görülmektedir. Kürtaj sonrasında iki haftadan önce gerçekleşen cinsel ilişki kanamayı ve ağrıyı artırabilir.
 • Kürtaj sonrası kanamalarda kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Ped tercih edilmelidir.
 • Kürtajdan sonra araç kullanılmamalıdır.
 • Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar banyo yapılmamalıdır.
 • Kürtaj sonrası bulantılarından korunmak için ağır yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.
 • Denize, havuza, saunaya, küvete ve hamama girmek yasaktır.
 • En az iki ay gebe kalınmamalıdır.
 • Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar yemek yenmemeli, su içilmemelidir.
 • Kürtaj işlemi için hastaneye tek başına gidilmemelidir.
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Stresli ortamlardan uzak kalınmalıdır.
 • Kürtaj sonrasında doktor izin verene kadar spor yapılmamalıdır.
 • Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Vajinal duş yapılmamalı ve vajina bölgesi sabun, duş jeli vb. ürünler kullanılarak kesinlikle yıkanmamalıdır.

Kürtajdan Sonra Oluşması Muhtemel Problemler

Kürtaj sonrasında aşağıdaki problelerden biri ya da birkaçının oluşması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • Ağrı kesici içilmesine rağmen dinmeyen şiddetli ağrı,
 • Pis kokulu vajinal akıntı,
 • Şiddetli vajinal kanama,
 • 38 derecenin üzerine çıkan ateş,
 • Depresyon, ağlama krizleri,
 • 40-45 gün süren kanama,
 • Şiddetli bulantı ve kusma durumu,
 • Nefes almakta güçlük çekilmesi,
 • Tansiyon problemleri,
 • Bayılma hissi ya da bayılma durumu,
 • Aşırı derecede terleme ve halsizlik.

Kürtaj Sonrası İyileşme Dönemi

Kürtaj sonrası dönem vücudun toparlanması için oldukça hassas davranılması gereken bir dönemdir. Kürtaj tamamlandıktan yaklaşık olarak bir saat sonra kişi eve gönderilir. Komplikasyonların oluştuğu durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Sonrasında hem ruhen hem de beden iyileşmek için dinlenmek şarttır.

Yorucu işler kesinlikle yapılmamalıdır. Stresten ve stresli ortamlardan uzak kalmak faydalı olacaktır. Dinlenmeye özen gösterilmelidir. Bu dönemde sağlıklı beslenme ve bol su içmek iyileşme hızını artırmaktadır. Bu dönemde jinekoloğun önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılır.

Gerekirse vitamin takviyesi de yapılmaktadır. Kişinin ailesi ile birlikte huzurlu zaman geçirmesi önerilir.

İlginizi Çekebilecek Bu Yazımıza da Göz Atın

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.rxlist.com/mifeprex-ru486-drug.htm#warnings

Bebek Aldırma Fiyatları

Bebek Aldırma Nasıl Yapılır?

Kürtaj araştırma içerisindeyseniz aklınızda oluşan sorulardan biri de Bebek aldırma nasıl yapılır? olacaktır. İstenmeyen gebelikler neticesinde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan kürtaj veya diğer adıyla bebek aldırma, sağlıklı ve kesin çözümlü olmasından ötürü en güvenli tercihlerden biridir.

Sanılanın aksine kürtaj sadece bebek aldırma için kullanılan bir yöntem değildir. Kürtaj, cerrahi operasyonla rahimden parça operasyonuna verilen genel isimdir.Aynı zamanda jinekolojik rahatsızlıkların tespitinde veya tedavisinde kullanılabilmektedir.

Kürtaj rahim içerisinde yapılan operasyonun bütününü kapsamaktadır. Gebeliği olmayan hastalarda veya çeşitli rahatsızlıkların tanı konulmasında, tedavi edilmesinde de kullanılabilmektedir. Rahim içerisine cerrahi aletlerle müdahale edilmesinde dilatasyon küretaj adı verilmektedir. Yani halk arasında da isimlendirildiği gibi Kürtaj.

Dilitasyonun kelime anlamı rahim ağzının çeşitli yöntemlerle işlem öncesi genişletilmesidir. Kürtaj operasyonuna başlamadan önce dilitasyon yapılması gereklidir. Bunun sebebi operasyonun yapılacağı bölge olan rahim içerisine doktorun daha kolay müdahale edebilmesidir.

Teknolojinin sürekli gelişmesi ve zaman geçtikçe sağlık sektörüne de etki etmesi sebebiyle kürtajda artık son teknoloji ürünü olan vakumlu kürtaj ile yapılmaktadır. Jinekologların yanı sıra hastalarında en çok tercih ettiği bebek aldırma yöntemleri arasına girmeyi başarmasının bazı sebepleri vardır.

Bebek aldırma nasıl yapılır?

Vakumla kürtajın faydaları

vakumla kürtaj nasıl yapılır

Vakumla kürtaj bir bebek aldırma yöntemidir. Bu yöntem ile kürtaj işlemi oldukça kısa sürmektedir. Ortalama 3-5 dakika içerisinde operasyonun tamamlandığı gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra hastanın sağlığına daha çabuk kavuşabilmesi için rahim içerisinde herhangi bir zarar bırakmadığı için iyileşme sürecini çok hızlandırmaktadır.

Hasta operasyonun ardından 40 dakika gözlem altında tutulur. Doktorumuz ile son bir görüşmenin ardından reçetesi yazılıp kendisine verilir. O andan itibaren hasta çok ağır işler olmaması şartıyla ilk günden itibaren sosyal yaşantısına dönebilmektedir.

Vakumla kürtaj nasıl yapılır?

İstenmeyen bir gebeliğiniz mevcutsa ve bebek aldırma ya karar verdiyseniz bu aşamada en sağlıklı seçim vakumla kürtaj yöntemi olacaktır. Vakumla kürtajın faydalarından sizlere daha önce yazımızın içerisinde bahsetmiştik, yazımızın devamında bu operasyonun nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi vereceğiz.

Vakumla kürtaj yapılmaya karar verildiği andan itibaren bizleri telefon numaralarımızdan arayabilirsiniz. Hastanemize geldiğiniz anda bir ön muayeneden geçersiniz. Doktorumuz herhangi bir aksi bir durum olmadığına ve kürtajın doğal sürecine aykırı bir durum olmadığını görüntülerse aynı gün kürtaj olabilirsiniz.

Operasyon öncesi bir takım labrotuvar tahlilleri yapılmaktadır. Bunun neticesinde sizleri steril ve sağlık bakanlığı denetiminden geçmiş olan ameliyathanemize alıp hazırlıklara başlamaktayız. Operasyon esnasında sedo anestezi denilen bir yöntem ile uyku haline geçmeniz sağlanmaktadır. Doktorumuz operasyonu toplamda 5 dakika içerisinde tamamladıktan sonra sizi dinlenmeniz için odanıza alıyoruz.

Herhangi bir komplikasyon çıkmadığı gözlemlenmesinin ardından doktorumuz son kez sizleri muayene etmektedir. Bu muayene çerçevesinde aksi bir durum gözlenmemesi durumunda sizlere iyileşme süreci boyunca kullanacağınız ilaçları içeren bir reçete teslim edilmektedir. Çok özel bir durumunuz yoksa bu reçeteniz içeriği enfeksiyondan korunmanız açısından bir antibiyotik ve ağrı yaşamanız durumunda önlem amaçlı bir ağrı kesici bulunmaktadır.

Bu süreçte sizi kontrol etmeye devam eden ve daima yanınızda olmaya devam eden doktor asistanlarımızdan birinin iş telefon numarasını sizlerle paylaşıyoruz. Tüm bu aşamalar tamamlandığında ayağa kalkıp evinize gidebiliyorsunuz ve sanki sıradan bir regl geçirircesine rahat bir iyileşme süreci ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu süreçte ilk gün çok ağır olmamakla birlikte gündelik olarak ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edebiliyorsunuz. Böylelikle bu süreci bir anı olarak geride bırakıyorsunuz.

Bebek aldırma fiyatları ne kadardır?

vakumla bebek aldırma

Bebek aldırma en kolay yaşanan operasyonlardan biri olmasına karşın psikolojik olarak çok zorlu geçen bir süreçtir. Tabi ki beklenmedik olan bir istenmeyen gebelik neticesinde aile bütçesini veya kendi bütçenizin zor durumda kalmasını engellemek adına yapacağınız ilk araştırma bebek aldırma fiyatları olacaktır.

Bebek aldırma fiyatları bir çok etkene bağlıdır bunlar genelde doktorun tecrübesi, operasyonun yapıldığı hastanenin kalitesi, operasyonun yapıldığı şehir gibi bir çok etkene bağlıdır. Devlet hastanesinde ücretsiz kürtaj yapılabilmektedir. Ancak genelde devlet hastaneleri isteğe bağlı kürtaj yapmamaktadırlar. Devlet hastanesinde kullanılacak yöntemi tercih etme şansınızda bulunmamaktadır.

Genellikle devlet hastanesinde kürtaj olacaksanız bunu isteğe bağlı yapamazsanız, bir şekilde yaptırmayı başarırsanız da operasyon yönteminiz vakumla kürtaj şeklinde olmayacaktır. Bunları göze alarak fiyat tercihini seçmek konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.

Kürtaj fiyatları 2019 adlı makalemizde bebek aldırma fiyatları hakkında detaylıca bilgi bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek konuyla ilgili İngilizce kaynaklar

https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/early-abortion-options/

Kürtaj sonrası hamile kalma

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj sonrası hamile kalma,  bir çok kürtaj işlemi gerçekleştiren kadının aklında olan başlıca sorulardan biridir. Kürtaj kısırlık yapar mı? sorusu da bir çok kadının merak ettiği konulardan biridir ve aslında bu iki konu bir biri ile çok alakalı konulardır.

Asıl olan bu noktada, hastanın tecrübeli bir doktor tarafından kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi, kürtaj işleminin olduğu hastanenin sterilizasyonun iyi olması, operasyon sonrasında hasta kendi sterilizasyonunu sağlayabilmesi ve doktorun verdiği kürtaj sonrası bakımının doğru yapılmış olmasıdır.

Sterilizasyon sağlanamadığı durumlarda hasta komplikasyon yaşanması ile birebir alakalıdır. Yani hasta herhangi bir yan etkiye maruz kalmamalı ve yaşadığı süreci en sağlıklı biçimde atlatmalıdır.

Kürtaj işleminin ardından hasta kısırlık yaşaması durumunda veya aklında “Kürtaj olursam bir daha hamile kalabilir miyim?” sorusu oluşmasına sebep olan bir durum söz konusu ise bu noktada dikkat edilmesi gereken şey bu gibi yan etkilerin çok nadir görüldüğü ve kürtaj ile birebir alakalı olmadığı tespit edilmektedir.

Özellikle vakumla kürtaj direk olarak bir kısırlık sebebi değildir. Siz üreme organlarınızı birebir etkileyen bir cerrahi operasyon geçirmeniz ve bakımlarınızı doğru bir şekilde yapmamanız durumunda enfeksiyonel bir durum oluşabilir ve bunun neticesinde bir daha hamile kalamayabilirsiniz.

Kürtaj işleminin ardından iki hafta geçmesiyle birlikte hastada yumurtlamanın gerçekleştiği görülmeye başlanır ve istenmeyen gebelik durumuyla tekrar baş başa kalmak istemeyen hastalar bu tarihten itibaren doğum kontrol yöntemlerini uygulamaya başlamaları gerekmektedir.

Kürtaj sonrası hamile kalma için beklenilmesi gereken konu rahimin toparlanıp üremek için gerekli koşulları sağlaması beklenmesi gereklidir.  Kürtaj işleminden sonra rahmin toparlanıp sağlığına kavuşması için yaklaşık 3 ay gibi bir süre gerektiği için doktorunuz bu süreçte size uygun doğum kontrol yöntemini tavsiye edecektir.

Özellikle vakumlu kürtaj sonrası rahimin iyileşme süreci oldukça hızlanmaktadır ve kısa bir süre içerisinde tekrardan hamile kalmanız için gerekli koşulların sağlandığını görüntülemeye başlıyor olacaksınız. Vakumla kürtaj ile birlikte iyileşme süresi kısaldığı için hasta iş hayatına veya sosyal hayatına çok kısa bir süre içerisinde döndüğü görüntülenmektedir.

Başarıyla gerçekleşen kürtaj işleminin ardından yaşananlar sağlıklı bir adet döneminde yaşananlar ile hemen hemen aynıdır ve bu süreçte hasta için çok farklı hissettirmediğinden sosyal hayatına dönme konusunda hiç bir çekince yaşamamaktadır.

Kürtaj Sonrasında Hamile Kalmak İstemiyorum

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma 4

Kürtaj sonrasında hamile kalmak istemeyen hastalar, kürtaj işleminin gerçekleştirildiği gün spiral taktırmayı tercih edebilirler. Kürtaj operasyonu gerçekleştirilirken spiral taktırmanın sağlık açısından hiç bir sakıncası bulunmamakla birlikte sürecin kolay atlatılmasında da çok yardımcı olduğu görüntülenmektedir.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalabilirim

Kürtaj kısırlık yapar mı?

Genel algının ve kulaktan çıkma bilgilerin aksine kürtaj kısırlığı sebep olan bir operasyon değildir. Binlerce operasyonun istatistiklerine göre kürtaj işleminin ardından kısır kalan ve bunun kürtaj ile birebir alakalı olan hasta sayısının oranı oldukça düşüktür. Kürtaj işlemi gerçekleştirildiği esnada yumurtalıklara herhangi bir operasyon bulunmamaktadır. Yani kürtaj geçirdiğiniz esnada doktor yumurtalıklarına herhangi bir müdahale de bulunmamaktadır.

Bu sebeple yumurtlama süreciniz sağlıklı ve normal şartlarda devam etmektedir. Kürtaj işlemi gerçekleştirmiş bir hastanın rahim duvarı müdahaleli olarak dökülmektedir. Bu da hastanın bedeninin adet oluyormuş gibi hissedip davranış sergilemesine sebep olmaktadır.

Rahmin iç duvarının tamamen dökülmesinin ardından adet döngüsü sağlıklı olarak devam etmektedir. Yani kürtaj işleminin gerçekleştiği gün hastanın adet gününün ilk günü sayılmaktadır. İşlemden 2 hafta sonrasında yumurtlama gerçekleştiği görülmektedir.

Kürtaj işleminin gerçekleşmesinin ardından rahmin toparlanıp sağlığına kavuşması için bir süre gerekmektedir. Hasta toparlanma sürecinde hamile kalırsa, nadiren de olsa rahim hassaslaştığı için bazı kadınlarda düşük riskinin arttığı gözlemlenmektedir. Bu sebeple kürtaj sonrasında rahmin toparlanma sürecinde hamile kalınmaması için doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması en doğrusu olacaktır.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak Daha mı Kolay?

kürtaj hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Kürtaj sonrası hamile kalma çok daha kolaydır söylemi çok sık duyduğumuz bir ifadedir. Kürtaj sonrasında hamile kalma ile normal süreçte hamile kalma oranı aynıdır. Yani kürtaj hamile kalmayı zorlaştırmadığı gibi kolaylaştırmaktadır.

Çiftler kürtaj sonrasında korunmasız cinsel ilişki yaşarlarsa ve bunun ardından kadının hamile kaldığı gözlemlenirse bu algısal olarak kürtaj sonrasında hamile çok daha kolay gibi bir algı oluşturmaktadır.Ancak kürtaj sonrasında hamile kalma kolaylığı olarak belirtilen algı kürtaj ile değil kürtajın ardından yapılan korunmasız cinsel ilişkiyle alakalıdır.

Konumuzda detaylıca değindiğimiz gibi kürtaj doğru doktor tarafından yapıldığında ve sağlıklı koşullar sağlandığında hamile kalmayı zorlaştıran hiç bir sebebe neden olmamaktadır.

 

Bu makaleler ilginizi çekebilir.

Kürtaj Fiyatları 2019

Kürtaj sonrası ağrı olmaması için neler yapılmalıdır?

Konuyla ilgili yabancı kaynaklar

https://www.plannedparenthood.org/learn/abortion/considering-abortion

Kürtaj Sonrası Adet Kanaması

Kürtaj Sonrası Adet (Regl) Kanaması

Kürtaj Sonrası Adet (Regl) Kanaması, kürtaj, gebeliğin zorunlu ya da isteyerek sonlandırılma işlemidir. Bu işlem uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Kürtaj işlemi birçok kadının başından geçen işlemlerden biridir. Çoğu kez zorunlu olarak kürtaja maruz kalan bayanlar da vardır.

Kürtaj işlemiyle hamilelik sona erer. Kürtaj farklı sebeplerden dolayı yapılır. Kürtajın yapılması anne ve baba adaylarının isteğine göre de yapılabilir. Ancak bu durum doktorlar tarafından önerilmez.

Ayrıca toplumda da kürtaja yaklaşım olumsuzdur. Ancak annenin hayati tehlikesi olduğu durumlarda doktorun önerisi ile kürtaj yapılır.

Bebeğin sakat doğma ihtimalinde ya da hastalıklı doğum durumlarında anne adayının da kararı alınarak kürtaj işlemi gerçekleşir.

Kürtaj Sebepleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi farklı nedenlerden yapılabilir. Zorunlu kürtaj işlemlerinde anne karnında bebek ölümleri ve bebeğin kalp atışlarının durması en önemli nedenlerden biridir.

Bu gibi durumlarda annenin hayatı tehlikeye girer. Bu nedenle hemen kürtaja alınması gerekir. Ayrıca düşük yapan kadınlara rahmin temizlenmesi amacıyla bu işlem uygulanır.

Anne karnında bebek ölümleri görüldüğünde kürtaj zaman kaybedilmeden yapılmalıdır. Kürtaj sonrası adet (regl) kanaması belli bir süre sonra görülür. Bu süre her kadında farklıdır.

Kürtaj hamileliği sonlandırmak isteyen annelerin kararıyla da yapılabilir. Ancak bu istenilen bir durum değildir. Aile planlaması yaparak istenmeyen gebeliklerin önüne geçilebilir. Böylece kürtaj işlemlerine gerek duyulmaz.

 

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj yaklaşık yarım saat süren cerrahi bir işlemdir. Bu işlemden önce gerekli tetkikler yapılıyor. Kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işlem sırasında hasta uyutulur.

Hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Kürtaj ameliyat ortamında yapılır. Rahim içinde bebek alınır. Gebelik sona erdirilir. Rahmin içinde parça kalmaması önemlidir.

Rahim bu işlem sırasında temizlenir. Kürtaj işlemi bittikten sonra hasta kendine gelir ve hafif ağrı hissedebilir. Kürtaj sonrasında hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.

Şiddetli kürtaj ağrıları görülmez. Şiddetli ağrı ve kanama şikayeti olan kadınlar kısa zamanda doktora gitmelidir.

Kürtaj Sonrasında Regl Kaç Gün Sonra Başlar?

Kürtaj bayanların korktuğu ve istemediği işlemlerden biridir. Kürtaj yaptırmak zorunda kalan kadınların en merak ettiği konulardan biri de kürtaj sonrasında kanamadır. Kürtaj sonrası adet (regl) kanaması genellikle 45 gün sonra görülür. Kanama 40 ile 45 gün arasında başlar.

Adet kanaması zamanla düzene girer. Kürtajdan hemen sonra kanama bir hafta devam eder. Bu kanama giderek azalan bir kanamadır.

Kanaması fazla olan hastaların en kısa zamanda doktora başvurması gerekiyor. Regl kanaması geciken hastalar tekrardan doktora gelerek muayene olmalıdır.

Kürtaj Sonrasında İyileşme Kürtaj Sonrasında İyileşme

Kürtajın ardından hastanın iyileşme süresi bir haftadır. En geç iki hafta içinde hasta kendini toplar. Kanama bir hafta sonra biter ve hasta normal hayatına devam eder.

Kürtaj sonrasında ağır eşyaların kaldırılmaması ve dikkat edilmesi gerekir. İyileşme süresi yaklaşık 10 gündür. Kürtajdan sonra ilk 3 saat bir şeyler yemek içmek yasaktır.

İlk 3 saat sonrasında beslenme başlar. Genellikle beslenme çorba ve bunun gibi sıvı gıdalar ile olur. Birden ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek sağlık açısından zararlıdır.

Kürtaj sonrası kanamaya dikkat etmek gerekiyor. Kürtaj kanaması ilk 3 gün yoğundur. Bu durum normaldir. Ancak artan bir kanama olur ve kanama beş günü geçerse derhal doktora bildirilmesi gerekir.

Kürtajdan bir hafta sonra kontrole gidilebilir.

Kürtaj Gebeliğin Kaçıncı Ayında Yapılır?

Kürtaj zorunlu olmadıkça önerilmez. Kürtaj yapılabilmesi için yasal süre vardır. Bu süre 12 haftadır. Gebeliğin 12. haftası biterse isteğe bağlı kürtaj yapılamaz.

Yani gebelikte 12. haftanın sonuna gelindiğinde yasal olarak kürtaj yapılamaz. Kürtaj her zaman uzman kadın doğum doktorları gözetiminde yapılmalıdır.

Kürtaj sırasında ağrı hissini ortadan kaldırmak için hastayı uyutmak ya da belden uyuşturmak gerekir. Kürtaj işleminde ağrı olmaz. Hasta kürtajdan kısa süre sonra normal yaşamına devam eder.

Gizli Kürtaj ile ilgili İngilizce kaynaklara da göz atmak isteyebilirsiniz.

İstanbul kürtaj fiyatları yazımız ilginizi çekebilir.

https://www.plannedparenthood.org/learn/abortion/considering-abortion

İletişim Numaramız
Tel: 0532 215 82 62

Kürtaj Sonrasında Ağrı

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kürtajdan sonra 1-2 saat içinde eve gidebilirsiniz. Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, hasta daha uzun süre gözlenir. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler planlanmaktadır. Kürtaj sonrası evde dikkat edilmesi gerekenler: Genellikle birkaç gün içinde normal aktiviteler geri döner ve ilk 24 saat içinde bile çok zor işler dışında her şey yapılabilir. İlk 24 saat içinde ağrı kesici gerekecek kadar ağrı olabilir. Hafif kanama ve kasık ağrısı normaldir. Bazen 2 hafta kadar sürebilir. 2 hafta boyunca cinsel ve vajinal bir ilişki olmamalıdır.

Tamponlar bir sonraki adet dönemine kadar kullanılmamalıdır. Kürtaj sonrası kürtaj, maalesef düşük, en yaygın hamileliktir. Teşhis edilen gebeliklerin yaklaşık% 10-25’i kürtajla sona erer ve çoğunluğu ilk 8 ila 12. hafta arasındadır. Çok üzücü olmasına rağmen, bu dönemdeki kayıpların yaklaşık% 90’ı bebeklerde sakatlığa neden olmaktadır. Kürtaj sonrası tedavinin asıl amacı kanamayı ve enfeksiyonu önlemektir. Erken kürtajda, vücut tüm fetüs ve plasentayı dışarı attığı için herhangi bir müdahaleye gerek yoktur ve bir sonraki dönemde kalan parçaların olasılığı yüksektir. Kürtaj, kanama ve enfeksiyondan korunmanın en yaygın yöntemidir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Süre Beklenmesi Gerekir?

 

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır? 5

Hastanın kendine özgü durumuna bağlı olarak değişebilmesine rağmen, adet 20-40 günlük ortalama kürtaj döneminden sonra başlar. Tekrar gebe kalmak amacıyla, işlemden sonra vücudu sağlıklı bir şekilde eski haline getirmek için işlemden 2 ila 3 ay beklemek önerilir. Hamilelik sürecine jinekolojik muayene ve folik asit ilavesi ile doktor onayıyla başlanması uygun görülüyor.

Düşük Sonrası Kürtaj Yapılır Mı?

Düşüklerin yaklaşık yarısı kürtaj gerektirmez. Buna, tam düşük kürtaj denir, yani içinde hiçbir parça kalmaz. Kürtaj düşük, yani eksik kürtaj yapılmalıdır. Tamamlanmamış bir kürtaj tam kürtaj olarak beklenebilir, ancak kanama ve enfeksiyon için iyi takip gereklidir. Bu işlemlerin çoğu kürtaj olması daha uzun ve daha sağlıklı olacaktır.

Yasal Olarak Kürtaj Kaç Haftadan Sonra Yapılmaz?

Kürtaj için, 10 haftaya kadar yasal süre mümkündür. Gebelik dönemleri, son adet dönemine göre ve ilişki tarihinden itibaren ortalama süreden 2 hafta daha uzun olarak hesaplanır. 10 haftalık bir süre 2.5 aya eşittir. Bebekte anomali varsa, anne karnında ölüm veya hamileliğin devam etmesi annenin sağlığını tehlikeye sokarsa, komite raporu 10 haftadan fazla bir hamilelik raporu ile yapılabilir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Kürtaj sonrası hamile kalmak için engel yoktur. Kürtaj işlemden sonraki ilk adet öncesi bile, birkaç hamilelik vakası vardır. Bununla birlikte, kadın doğum uzmanınız uterus iyileşmesini ve sağlıklı bir hamileliği tavsiye ettiği sürece beklemek gereklidir. İlk hamileliklerinde kürtaj yapanların bir daha asla hamile kalmayacakları konusunda yanlış bir kanı vardır. İlk kürtajdan sonra bile, tekrar hamile kalmakta hiçbir engel yoktur, bu da kürtajdan sonra kısırlığın olmadığı anlamına gelir. Tabii ki, doğru kişi ve kürtaj için doğru koşullar, kürtaj sonrası sağlıklı bir hamilelik için çok önemlidir.

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Doğum uzmanı tarafından hamilelik sırasında yapılan takip süresinde; Kürtaj, fetüsün veya fetüsün kalp ritmi veya engeli yoksa çeşitli sendromlar ve hastalıklar gözlenirse terapötik kürtaj olarak tanımlanır. İşlem öncesi hamile bir kadının genel sağlık durumunun incelenmesi yapılır ve bir ultrason sistemi fetusun rahimini, yani rahim dışındaki yeri izler. Gebelerin sağlık durumlarında kürtajın önündeki engellerin olup olmadığına karar verilir. Genel anestezi altında işlem yapılması kararı verilirse; Bir anestezi uzmanı veya teknisyeni bulunmalıdır.

İlk gebelikte veya bir önceki doğumda sezaryen yapılırsa genel anestezi yapılır. Kürtaj genel anestezi ile yapılabilir yani hastayı uyutarak yapılıyor. Bu genel anestezi işlemin süresi uzun değildir ve cerrahide uygulanan şiddetli anestezi yöntemlerden değildir. Ameliyatta genel anestezinin aksine, düşük doz anestezi verilir. İşlemden 5 dakika sonra hasta uyanır ve iyileşir.

kürtaj ne kadar sürüyor?

Kürtaj Kaç Saat Sürer?

Kürtaj kaç saat sürer , gebeliğin tıbbi yollarla sona erdirilmesi anlamına gelen kürtaj pek çok ülkede yasal olarak tanınan bir hak olarak karşımıza çıkıyor. Kürtaj hakkının herhangi bir suç teşkil etmeksizin kullanılabilmesi için gebelikte 10 haftanın geride kalmamış olması gerekiyor. Aksi durumda, ceza kanununda yer alan ilgili suç söz konusu oluyor. Bu nedenle, kürtaj hakkı kullanılırken konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olunması önem taşıyor. Güvenilir ve kaliteli hizmet veren sağlık kurumlarında kürtaj işlemi yaptıracak olan kişilere detaylı bilgiler veriliyor. Yine de farklı kaynaklardan konuyla ilgili bilgi sahibi olmanız tavsiye ediliyor. Kürtaj kaç saat sürer gibi sorularınıza bu yazımızda cevap veriyor olacağız.

Kürtaj fiyatları adlı yazımız ilginizi çekebilir.

10 Haftayı Geçen Gebeliklerde Kürtaj

10 haftanın üstündeki hamilelikler bakımından kural olarak kürtaj hakkı bulunmuyor. Ancak, bu kuralın istisnası bulunuyor. Hamilelik 10 haftayı geçmiş olmasına rağmen bebek annenin sağlığını tehdit etmeye başlamışsa gebeliğin sona erdirilmesi mümkün oluyor. Bunun için alanında uzman doktorların da onay vermesi gerekiyor. Kürtaj, yalnızca bebekteki sağlık sorunları nedeniyle yaptırılmıyor. Hamile kadının mağduru olduğu, suç teşkil eden bir eylemin yarattığı hamilelik durumunda da bu yola başvurmak mümkün oluyor.

Psikolojik Etkileri

Kürtaj işlemi yaptırılmadan önce sonuçlarının detaylı biçimde düşünülmesi gerekiyor. Gebeliğin sona erdirilmesi, anne adayının psikolojisini etkilediği gibi bebek sahibi olacak çiftin psikolojisini de olumsuz olarak etkiliyor. Bu nedenle, kürtaj yaptırmayı planlayan ya da yaptırmış olan çiftlerin terapi alması öneriliyor.

Kürtaj İşlemi Kaç Saat Sürer?

kürtaj kaç saat sürer?

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık yarım saat olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrasında 30 ila 40 gün arasında kanama olması normal kabul ediliyor. Hastalar genellikle ağrı hissetmiyor. Ancak, kanamanın birkaç ay devam etmesi durumunda bir doktora başvurulması gerekiyor. Bazı durumlarda, kürtaj sonrası kanama uzun sürmemesine rağmen bulantı, ateş, ishal veya kusma görülebiliyor. Bu problemler de kürtaj işleminin normal yan etkileri olarak görülmüyor. Bu nedenle, herhangi bir beklenmeyen sağlık sorununda geç kalmadan doktora başvurulması gerekiyor. Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra vajinanın suyla temas etmemesi için ayakta duş öneriliyor. İşlemden sonraki bir saat boyunca yemek yememek gerekiyor. İşlem sonrasında en az 10 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor.

İşlem sonrasında her bünye aynı tepkiyi vermeyebiliyor. Kimi hastaların iyileşmesi çok uzun sürerken, bazı hastalar daha kısa sürede işlemin etkilerini atlatabiliyor. Ancak, kanama çoğu kişide görülüyor. Kanamalar adet dönemi kanamaları şeklinde ortaya çıkıyor. Periyot döneminden daha uzun süren kanamalar boyunca da hijyen kurallarına önem vermeniz gerekiyor. Kürtaj sonrasındaki 40 gün boyunca vücut dışarıdaki tüm risklere açık hale geliyor. Herhangi bir enfeksiyon kapmamak için olabildiğince iyi şekilde korunmak gerekiyor. Cinsel ilişki için en az 10 gün beklenilmesi önerilse de en az 1 ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması riskleri minimum düzeye indirmenizi sağlıyor.

Kürtaj sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir.

Olası Enfeksiyonlara Karşı Önem Alınması Gerekiyor

Kürtaj işleminin ardından bölge, her operasyon sonrasında olduğu gibi enfeksiyonlara açık hale geliyor. Bu nedenle, hijyen kurallarına her zamankinden daha çok özen gösterilmesi önem taşıyor. Hijyen kurallarına uyulmadığı için oluşan enfeksiyonlarla mücadele için antibiyotik tedavisi uygulanıyor. İşlem sonrasında hastalara bazı ilaçlar veriliyor. Kendinizi çok iyi ve sağlıklı hissediyor olsanız da işlemin ardından bu ilaçların süresi bitinceye dek kullanmanız gerekiyor. Koruyucu etkisi bulunan bu ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız gerekiyor. Gebeliğin kürtaj yöntemiyle sonlandırılması durumunda iyileşme sürecinde olduğunca dikkatli davranmanız gerekiyor.

 

Vakumla Kürtaj Nedir

Vakumla Kürtaj Nedir? Vakumla Kürtajın Farkı Nedir?

Türkiye’de kürtaj yoğunlukla istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için tercih edilmektedir. Aslında kürtaj, jinekolojik olarak rahimden kitle alınmasına verilen isimdir. Kürtaj işleminde de 21. yüzyılın en ileri teknolojisi vakumla kürtaj tekniği oldukça tercih edilir hale gelmiştir. Kürtaj ülkemizde yasalarca bir özgürlük olarak kabul edilmektedir. İsteğe bağlı veya zorunlu olması durumunda gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj, büyük şehirlerde daha sık tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi büyük şehirlerde nüfus yoğunluğunun daha fazla olması, kültürel olarak kürtaja daha sıcak bakılması ve günlük hayatın daha hareketli geçmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Büyük şehirlerden olan İstanbul’da kürtaj oldukça fazla rastlanan bir durum olmuş ve sıradanlaşmıştır.

Kürtajın yoğunlukla tercih edilmesinin ardından ülkemizde de teknoloji bu konuda kendini geliştirir olmuştur. Günümüzde hala bir çok yer kaşıkla kürtaj tekniği kullanmaya devam etmektedir. Kaşıkla kürtaj tekniği ile işlemler vakumla kürtaj işlemine oranla çok daha uzun sürmektedir. İçeride parça kalıp komplikasyonlara sebep verme olasılığı fazladır. Rahim yapışıklığına sebep olup Asherman sendromuna sebep olup kürtajda kısırlığa sebep olabilmektedir. İyileşme süresinin uzamasından dolayı hasta sosyal hayatına daha uzun sürede dahil olabilmektedir.

Vakumla Kürtajın Faydaları

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır

Eski teknik olan kaşıkla kürtaj tekniğine oranla çok daha yeni ve son teknoloji olan vakumla kürtajın faydalarından yazımızın devamında bahsetmek isteriz. Hastanemizde de sayın Dr. Tuğrul ABACIOĞLU tarafından vakumla kürtaj yapılmaktadır.

Vakumla kürtaj işleminde operasyon 5 dakika sürmektedir. Hasta sedo anestezi ile uyuşturulur ve vakum yardımıyla kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Hasta 5 dakika sonra uyandırılır. Hasta 40 dakika bakım odasına çıkarılır ve herhangi bir komplikasyona karşı gözetim altında tutulur. Ardan doktor gözetimine doktor odasına getirilir. Doktor muayene eder ve bir komplikasyon görüntülememesi ardından, reçetenizi yazar.

Reçetenizde komplikasyon yaşamamanız adına düzenli antibiyotik kullanımı ve ağrılarınız olduğunda kullanmanız için ağrı kesici yazılmaktadır. Reçetenizi teslim almanızın ardından evinize yani sosyal hayatınıza kaldığınız noktadan devam edebilirsiniz. Yaşadıklarınız kötü bir anı olarak geride kalır. Bu süreçte en önemli kısım ilaçlarınızı aksatmadan düzenli kullanmanızdır. Komplikasyon yaşanması durumunda işler daha karmaşık hal alacaktır.

İstanbul’da vakumla kürtaj fiyatları hakkındaki makalemiz ilginizi çekebilir.

 

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2019

Türkiye’de evlilik dışı kürtaj fiyatları hakkında doktorumuza çokça soru gelmektedir. Bu sebepten evlilik dışı kürtaj hakkında sizlere detaylı bilgilendirme yaptığımız makalemizi okuduktan sonra makalemize yıldız vermeyi unutmayınız.

Öncelikle evlilik dışı kürtaj fiyatlarından önce şunu bilmek gerekir ki kürtaj bir haktır ve bu hak yasalar tarafından korunmaktadır. Devlet hastanelerinde kürtaj işlemi isteğe bağlı kürtajlara sıcak bakmasalar da kürtaj gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı da gerçekleştirilebilmektedir. Kürtaj yasası 2019 hakkında bilgi verdiğimiz yazımıza da göz atmanızı bu açıdan önermekteyiz.

İstenmeyen bir gebeliğiniz mevcutsa ve 10. haftayı geçmemiş ise evli olun yada olmayın kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Evli olanlar için kürtaj işlemi eşin rızası olduğunu belirten bir imza karşılığında yapılabilmektedir. Bunun dışında başka bir şart aranmamaktadır.

Bu sebepten ötürü hiç hastane evlilik dışı kürtaj fiyatlarında değişiklik yapmamaktadır. Yani kürtaj fiyatları evli olmayan bekar bir birey için ne kadarsa evli olan bir birey içinde aynı fiyattadır. Bunun dışında bir bilgilendirme yapan bir hastane veya doktorla çalışmamanızı önermekteyiz.

Sorularınız mı var ? Hemen Dr. Tuğrul ABACIOĞLU ‘nu ara 7/24 Destek

0 530 115 34 34

EVLİLİK DIŞI KÜRTAJ FİYATINI ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA

Evlilik dışı kürtaj devlet hastanesi

Devlet Hastanesinde Kürtaj Fiyatları

Daha önce belirttiğimiz gibi kürtaj yasal bir haktır ve evli olsun yada olmasın, devlet hastaneleri de özel hastaneler de kürtaj işlemini yasalarca belirlenmiş belli faktörlere uyarak gerçekleştirebilmektedir.  Devlet hastaneleri normal koşullarda kürtaj işlemini ücretsiz olarak sigortanız üzerinden gerçekleştirmektedir. İstenmeyen gebeliğinizin sonlandırılması kendi iradenizle isteğe bağlı bir kararsa bu işlem devlet hastanesinde ücret karşılığında da yapılabilmektedir.

Ancak çoğu devlet hastanesi isteğe bağlı kürtaj işlemi yapmak istememektedir. Bir çok devlet hastanesi yasalarca belirlenmiş yasal süre 10 haftayı geçmemiş olmasına rağmen 6. haftayı geçmiş olan gebeliklerin kürtaj işlemini yapmak istememektedir.

Kürtaj işlemi yapılabilmesi için yasalarca belirli faktörler bulunmaktadır. Devlet hastanesinde kürtaj yapılabilmesi içinde bu kurallara uyulması gerekmektedir.

 • Evli bireyler kürtaj yaptırmak isterse, hastaneler eşinin rızasını belirten bir imza talep etmek zorundadırlar.
 • 18 yaşını geçmemiş bir bireyler kürtaj işlemini ancak en az bir ebeveyni yanında olmalı ve ebeveynlerin her ikisinin de rızası olduğunu belirten bir imza karşılığında gerçekleştirilebilmektedir.
 • 15 yaşının altında olan bireyler için kürtaj ancak mahkeme kararı ile gerçekleştirilebilmektedir.
 • Bekar bireyler kürtaj işlemi gerçekleştirebilmek için herhangi bir koşul bulunmamaktadır.

Devlet hastanesinde evlilik dışı kürtaj ancak bu şartlar altında gerçekleştirilebilmektedir ancak bu kurallar her kuruluş için geçerlidir. Yani özel hastanelerde kürtaj işlemi için bu kurala uymak zorundadırlar.

Devlet hastanelerinde kürtaj mevzuata göre nasıldır?

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/2.5.837395.pdf

Kürtaj olmanın şartları

Kürtaj ile çocuk aldırma şartları nelerdir?

Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliğin rahim içerisinden kazınarak veya vakum yardımıyla atılması işlemine verilen isimdir. Kürtaj cerrahi işlemini yaptırmak kadınlar için çok zor süreçtir, çünkü kadınlar psikolojik olarak annelik iç güdüleri bilinç altlarına kazınmış bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler ve kürtaj işlemi bu kodlamaya aykırıdır. Sürecin kendisinden çok hastanın kürtaja karar verme süreci daha zorlu olduğu ifade edilmektedir.

Hasta kürtaja karar vermesinin ardından psikolojik bir hazırlık sürecine girmektedir bu sürecinde tamamlanmasının ardından araştırılan ilk konu kürtaj işlemini yaptırmak için ülkemizin yasalarına uygun bir şekilde kürtaj olmanın şartlarının neler olduğunu araştırmak olacaktır.

Kürtaj ile çocuk aldırma şartlarını yazımızın devamında sizlere açıklıyor olacağız.

Her şeyden önce ülkemizde belirlenen yasalara göre kürtaj olmak için en geç gebelik haftası 10. haftadır. 10 haftayı geçmiş olan gebelikler büyük gebelik olarak adlandırılarak kürtaj işleminin yapılması yasalarca yasaklanmıştır. Gebelik haftası hesaplanırken son regl tarihinizin ilk gününden sonraki süreçten itibaren sayılmaya başlanarak veya ultrason muayenesi neticesinde gebelik haftanız keşfedilebilmektedir.

Gebeliğiniz yazımız içerisinde bahsettiğimiz gibi yasal süre olan 10 haftayı geçmemiş ise isteğe bağlı kürtaj işleminiz gerçekleştirilebilmektedir. Kürtaj ile çocuk aldırma şartlarını araştırırken kürtaj fiyatları hakkında merak ettiklerinizi de yazımızda bulabilirsiniz.

türkiye de kürtaj olma şartları

Türkiye’de çocuk aldırma şartları

 1. Evli olan hastalarda eğer gebeliği yasal süre olan 10 haftayı geçmemişse kürtaj işlemi yapılabilmektedir ancak yasa gereği eş rızası ve imzası işlem öncesinde sizden talep edilmektedir. Eşlerinin rızası olmadan evli hastalarımızın kürtaj işlemi yaptırmaları mümkün değildir.
 2. Evli olmayan hastalarımız için belirtilen tek şart gebeliğinin yasal süreyi geçmemiş olmasıdır.
 3. 15 yaşından büyük reşit olmayan hastalar için kürtaj işleminin yapılabilmesi ailesinin rızası ve imzası işlem öncesinde talep edilmektedir.
 4. 15 yaşından küçük reşit olmayan hastalar için ise kesinlikle yasal mecralara bildirim yapılmalı ve ancak mahkeme kararı ile kürtaj işlemi yapılabilmektedir.
 5. Anne sağlığını olumsuz etkileyen veya hayati tehlikeye sebep verecek durumlarda ise kadım doğum uzmanının kararı ve sağlık kuruluşunun heyet onayı vasıtasıyla zaman kaybetmeden kürtaj işlemi yapılmaktadır.
 6. Anne karnında büyümesi duran ve kalp atışı durmuş olan bebekler için yasal süre olan 10 hafta gözetmeksizin kadım doğum uzmanı ve sağlık kuruluşunun heyet onayı ile kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Türkiye’de kürtaj yasası neleri kapsar?

kürtaj olmanın yasası

Türkiye’de kürtaj yasası bir çok etken belirtmiştir ancak kürtaj yapılmasını başlıca bir kaç konuya uyulması durumunda hastanın özgürlüğüne bırakmış durumdadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken başlıca gereken konu gebeliğinizin belirtilen gebelik haftasını geçmemiş olması. Çünkü belirtilen gebelik haftasını geçen gebelikler büyük gebelik sayılmaktadır ve kürtaj uygulanması yasalara aykırıdır. Kürtaj operasyonunun yapılabilmesi için belirtilen gebelik haftası 10 haftayı geçmemesi gerektiğidir. Kürtaj ile çocuk aldırma şartları bu hususlara uyulması durumunda çok kolaylıkla yapılabilen bir operasyondur. Detaylı bilgi alabilmeniz için bizleri iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz.

Kürtaj yasası 2019

2019 yılında Türkiye’de kürtaj yasası

Kürtaj yasası 2019 yılında belli başlı değişikliklere uğramıştır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki istenmeye gebelikler oluşacak ve kürtaj işlemi gerçekleştirilmeye devam edilecektir. Çünkü kürtaj bir ihtiyaçtır. Bu konuyu en az bizim kadar detaylıca inceleyen sağlık bakanlığı kürtaj konusunun hassas bir konu olduğunu biliyor ve buna uygun olarak davranış göstermek konusunda çok ciddi çalışmalar yapmaktadırlar.

Kürtaj yasası 2019 ‘ı da buna göre düzenli olarak Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlemeler getirilmektedir. Kürtaj bir cerrahi operasyon olmasının yanında aynı zamanda ülkemizde yaşayan kesimler için kültürel olarak bazı konuları tetikleyen bir durumdur. Yani kültürel olarak kürtaja karşı olan bir çok kesim mevcuttur.

Türkiye’de yaşayan bireyler için Türkiye Cumhuriyeti anayasasında yer alan kanunlara göre istenmeyen gebelik yaşayan her bireyin kanunlarca korunan bir takım hakları mevcuttur.

Bunlardan bahsetmek gerekirse kürtaj yasası 2019 nasıl değişiklerle karşı karşıya kalmış beraber inceleyebiliriz.

Gebelik anne veya çift tarafından istenmeyen gebelik statüsüne konmuş ve bu şekilde belirtilmiş bir gebelik ise, gebelikte sağlık açısında herhangi bir problem olmamasına rağmen, gebelik 10. haftasını tamamlamamışsa yasal açıdan kürtaj işleminin yapılmasında hiç bir sakınca yoktur. Gebelik 10. haftasını tamamlamışsa bu gebeliğe büyük gebelik ismi verilmektedir. Büyük gebelikte kürtaj işlemi ancak özel izinle gerçekleştirilebilmektedir.

Evli çiftlerde ise yasalar gereği mutlaka ve mutlaka eşin rızası olduğuna dair bir imza gerekmektedir.

18 yaşın altında ki kadınların kürtaj olabilmesi en az bir ebeveynin gözetiminde ve hem annenin hemde babanın rızası olduğuna dair imzası alınarak kürtaj işlemi yasalara uygun olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Yasal kürtaj için 15 yaşın altında ki kadınlar içinse mahkeme tarafından verilen özel bir izin gerekmektedir.

Bekar ve reşit olan kadınlar içinse evli olmadıkları sürece kimsenin iznine ihtiyaç olmamasıyla birlikte isteğe bağlı kürtaj yapan hemen her yerde kendi rızasıyla kürtaj işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Kürtaj Yasası, kürtaj işlemi kayıtlara geçer mi?

Türkiye'de kürtaj yasak mı?

Bu soruyu sıkça doktorumuza yönelten hastalarımız olduğu için buna bir açıklık getirmek istemekteyiz. Kürtaj işlemini yaptıran her kadın devlet tarafından hazırlanmış bir bilişim sistemi ile kayıt altına alınmaktadır. Yasalar gereği bu kayıtların tutulması zorunludur. Bu kayıtların girişini yapmayan kuruluşlar yasa dışı kürtaj işlemi yaptırmış olmaktadırlar.

Ancak bu noktada bir parantez açmakta fayda görüyorum. Bu sistemden rahatsızlık duyan tüm hastalarımızın için rahatlatacak bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu bilişim sistemine kayıt olan hastaların verilerini kendilerinden başka ve sağlık bakanlığı bağlı hiç bir kuruluştan başkası görüntüleyememektedir. Yani hastanın aile yakınları veya kan bağı olan / olmayan, resmi bağı olan/olmayan kimse bu verilere erişememektedir.

Bunun dışında kürtaj fiyatları 2019 yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz

 

 

 

Bebek Aldırma Fiyatları

Bebek aldırma fiyatları

Kürtaj yani halk dilinde bebek aldırma olarak da isimlendirilir, tıbbi dilde gebelik unsurunun rahimden atılması sonucu gebeliğin sonlandırılma işlemine verilen isimdir. İstenmeyen gebeliklerde yasal süre olan 10 haftayı geçmemiş olan işlemler, reşit olan bireyler için veya reşit olmayan bireylerin aile izinleri neticesinde gerçekleştirilmektedir.

Bebek aldırma işlemi istenmeyen gebelikler neticesinde gerçekleşmesi, içinden çıkılamaz bir hal almaktadır. Kadınların annelik içgüdülerine ders düşen bu sebeple psikolojik travma yaşamalarına sebep olan bu süreç yasal haklar sebebiyle ülkemizde kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bebek aldırmak isteyen çiftler kendi aralarında hem fikir olduklarında muayene için hastanemize beklemekteyiz. 10 haftayı geçmeyen istenmeyen gebelikler yasal kürtaj süresine girmektedir ve bebek aldırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Hastane ortamında gerçekleştirdiğimiz bu cerrahi işlemi sağlık bakanlığı tarafından denetlenen eksiz ve hijyenik ameliyathanemizde gerçekleştirmekteyiz, bu sebeple henüz araştırma aşamasında olan hastalarımız için kürtaj fiyatlarını incelemelerini şiddetle önermekteyiz.

Bebek aldırma fiyatları ne kadardır?

Bebek aldırma fiyatlarını belirleyen bir çok faktör bulunmaktadır. Her şeyden önce bu cerrahi işleme karar veren ve hem fikir olan çiftler için bebek aldırma fiyatlarımızı belirleyen faktörleri yazımızın devamında yer vereceğiz. Bebek aldırma işlemi devlet hastanelerinde ücretsiz olmasından dolayı ve ülkemizin izlediği politikadan ötürü devlet hastanelerinde kürtaja isteğe bağlı olanlarına çok sıcak bakmamaktadırlar ve sizin için süreci zorlaştırmaktadırlar. Sadece ve sadece zorunlu durumlarda kürtaj işlemi devlet hastanelerinde gerçekleştirilebilmektedir.

Bu sebepten ötürü kendi iradeniz ile karar verdiğiniz isteğe bağlı kürtaj işlemlerini ancak ve ancak özel hastanelerde gerçekleştirebilmektesiniz. Özel hastanelerde bebek aldırma fiyatlarını belirleyen faktörleri aşağıda sıraladık buna bağlı olarak kürtaj fiyatlarını bir çok yönden öğrenebilmiş olacaksınız.

Bebek aldırma fiyatlarını belirleyen faktörler nelerdir?

Çocuk Aldırma Fiyatları

 • Operasyonu gerçekleştirecek doktorun tecrübesi
 • Kürtaj işleminin gerçekleşeceği hastanenin konumu, nitelikleri ve hastalarına vip hizmet verip vermediklerine bağlı olarak değişmektedir.
 • Tercih edilecek olan yöntemin son teknoloji ve riski en aza indiren vakum yöntemi mi yoksa kaşık yöntemi olup olmamasıyla alakalıdır.
 • Tercih edilecek olan anestezi yöntemi.

Bebek aldırmada en uygun anestezi yöntemi

Local anestezi daha ucuz olmakla birlikte kürtaj operasyonu geçirecek olan bireyin psikolojik baskı altında kalması nedeniyle tercih edilecek en kötü yöntem budur. Çünkü hasta acı hissetmese bile ortamın baskısını ve süreci birebir hissetmektedir. Psikolojik olarak yaşanması oldukça zor olan bir süreçte bir de ameliyathane tecrübesi yaşamak bir hasta için kalıcı travmalara sebep olabilmektedir.

Sedonal anestezi veya sedo anestezi dediğimiz genel anestezi yöntemiyle hasta ameliyat esnasında tamamen uyumaktadır. Operasyon esnasında hiç bir şekilde hasta ne hasta duyuyor, hissediyor veya anı yaşıyordur sadece ve sadece uyuyordur. Bu tecrübe de bir çok hasta için oldukça kolay bir süreç yaşamasına sebep vermektedir. Kötü bir rüyadan uyanmışcasına istenmeyen gebeliği uyandığında orada olmuyordur ve hasta operasyon bitiminin ardından çok kısa bir süre içerisinde uyanıp sosyal hayatına dönebilmektedir.

Bebek aldırma fiyatları daha öncede bahsettiğimiz gibi bir çok farklı faktöre bağlanmaktadır. Devlet hastanelerinde ücretsizce gerçekleştirilmesine rağmen isteğe bağlı kürtaj gerçekleştirmemektedirler, özel hastanelerde ise bu fiyat 1000 TL – 3000 TL arasında gözlemlenebilmektedir.

Bebek aldırma fiyatı neden önemlidir?

Özellikle dar gelirli ailelerde bütçeyi zorlayacak ve plansız ek gider sağlayacağını bildiğimiz için bebek aldırma fiyatları oldukça yüksek olmaktadır. Bebek aldırma işlemi hasta için oldukça zor bir süreçtir ve kararını vermekte oldukça zordur. Bu fikrin yanında işin maddi boyutu da vardır. Bu kararı çiftler kendi aralarında almalarının ardından kendi bütçelerine en uygun hekim ve hastane ile çalışmaya başlamalıdırlar.

Kürtaj sonrasında yapılması gerekenler

Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

Kürtaj cerrahi işlemi bir kadın için kararının verilmesinin zor olduğu ve yaşanılan travma etkisinin de oldukça yüksek olduğu bir süreçtir. Kürtaj sonrasında yapılması gerekenleri bu yazımızda değinmek istememizin sebebi gerçekleştirilen işlemden ziyade işlemin ardından zorluklar başlamaktadır.

İnsanların bilinç altlarına eklenmiş bir takım kodları mevcuttur, bunlar erkekler için farklı iken insanların üremesinde büyük rol üstlenen kadınların yani annelerin de oldukça farklı ve karmaşıktır.

Kadınlar için annelik kodlanan bir duygu bütünün oluşturduğu bir davranış biçimi olmasından ötürü kürtaj işleminin ardından yaşayacakları iki tür bilinmezlik mevcuttur. Bunlar psikolojik ve fiziksel durumlardır.

Bu sebepten ötürü kürtaj sonrasında yapılması gerekenleri iki başlık altında topluyor olacağız.

Türk tabibler birliğinin yazısına da göz gezdirebilirsiniz.

https://ttb.org.tr/haberarsiv_goster.php?Guid=6702500c-9232-11e7-b66d-1540034f819c&1534-D83A_1933715A=227f04f9eb83322bd9734332b1be2ed579778de2

Kürtaj işleminin fiziksel etkileri

Kürtaj cerrahi operasyonundan sonra genellik 1 veya 2 saat içerisinde evinize gidebileceğiniz doktorunuz veya doktorunuzun asistanları vasıtasıyla sizlere iletilecektir. Oluşabilecek komplikasyonlar sebebiyle kürtaj işleminden sonra 40 dakika ile 1 saat arasında gözlem altında tutulmanız önerilmektedir.

Doktorunuz gözlem altından çıktıktan sonra sizinle konuşur ve bu süreçte nasıl davranmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirecektir ayrıca bu süreçte kullanacağınız ağrı kesiciler ve antibiyotikler içinde bir reçete yazılacaktır.

Kürtaj sonrasında evde dikkat edilmesi gerekenler

Genellikle bir kaç günün ardından normal yaşantınıza dönebilirsiniz ve hatta ilk 24 saat içerisinde zor fiziksel hareketler gerektiren işler dışında bir çok işinizi rahatlıklar halledebiliyor olacaksınız.

Ancak geçirdiğiniz operasyonun bir cerrahi operasyon olduğunu unutmamalısınız ve bu süreçte doktorunuzun belirttiği gibi ve aşağıda listelediğimiz gibi dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

 • Antibiyotiğinizi doktorunuzun belirttiği sıklıklarda düzenli bir şekilde kullanmanız çok önemlidir.
 • Operasyon geçirmenizin ardından ilk 24 saat ağrı kesici kullanacak kadar ağrınız gerçekleşebilmektedir.
 • Hafif kanamaların oluşması, kasık ağrıları gibi durumlar normal karşılanır, 2 haftaya kadar gözlemlenebilmektedir.
 • 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemeli ve vajinal duş alınmamalıdır.
 • Tampon bir sonraki adet dönemine kadar kullanmamanız gerekmektedir.

kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Acilen doktorunuza başvurmanız gereken durumlar

 • Bayılma
 • 2 haftadan fazla uzun süreli kanama
 • 2 haftadan fazla uzun kasık ağrıları
 • Adetten daha fazla kanamanın gerçekleşmesi
 • Şiddetli ve sürekli artan kasık ağrıları
 • 38.3 C dereceden fazla yaşanan ateşlenmeler
 • Kötü kokulu akıntıların oluşması

Kürtajın Psikolojik Etkileri

Kadınların, annelik dürtülerinin bir takım etkileri kürtajın ardından gerçekleşmektedir. Kürtaj sonrasında yapılması gerekenler içinde psikolojik etkenlerde bulunmaktadır. Bu süreci yoğun yaşayan insanlar olduğu gibi hafif etkilerle atlatan kadınlar da mevcuttur.

Bu süreçte doktorunuzdan destek alabileceğiniz gibi öncelikle en yakın aile bireylerinizden destek istemeniz gerekmektedir. Bu süreçte sosyal yaşantınızdan kendinizi soyutlamayın, yalnız kalmanız sizleri negatif düşüncülere itmektedir ve kendinizi stres altında hissedebilirsiniz.

Kürtajın psikolojik sürecinin normal olduğunu ve doğal süreç içerisinde gerçekleştiğini de unutmamanız gerekmektedir, bu sebeple kendinizi hiç bir konu da yalnız hissetmemenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Henüz kürtaj yaptırmamış ve bu süreci araştıran bir bireyseniz kürtaj fiyatları 2019 adlı yazımızda ilginizi çekebilir.

Kürtaj sonrasında kısırlık olur mu?

Doktorumuza gelen sorular arasında en fazla merak edilen konulardan biri kürtaj sonrasında kısırlık olur mu? kürtaj kısırlık yapar mı? gibi sorulardır.

Kürtaj sonrasında yaşanan komplikasyonlardan biri de asherman komplikasyonudur, yani rahim içi yapışıklıktır. Gebelik sonlandırma yani kürtaj işlemini hastanemizde Dr. Tuğrul ABACIOĞLU tarafından vakumlu kürtaj vasıtasıyla gerçekleştirdiğimiz için bu gibi kompliksayonlar artık görüntülenmemektedir. Tıp dilinde Endometrial kalınmaşma yani büyüme gerçekleşmişse asherman sendromu ihtimali ortadan kalkmaktadır. Vakumla kürtajda asherman sendromu görüntülenmemektedir.

Kürtaj işleminin ardından operasyon günü adetin ilk günü kabul edilerek önünüzde ki süreçte beklenen adet gününde adetin gerçekleşmesi ile birlikte bünyenin normale döndüğü kabul görmektedir.

Bu sebepten ötürü merkezimizde gerçekleştirilen kürtaj işlemi sonrasında kısırlık gerçekleşmemektedir.

Detaylı bilgiyi iletişim numaralarımızdan öğrenebilirsiniz.

Telefon numarası : +90 532 215 82 62

Kürtaj Fiyatları 2019

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Ülkemizde daha çok istenmeyen gebelikler neticesinde tercih edilen bir cerrahi operasyon olan kürtaj2019 yılında da en çok merak konusu olanlar arasına girmeyi başardı ve herkesin merak ettiği o soruyu kürtaj fiyatları 2019  diye internette arama yaparak cevap arayışına girdiler.

Arkadaşlar sizlerde farkına varmışsınızdır, internet şu anda bir bilgi çöplüğüne dönüşmüş durumda ve aradığınız şeyleri neredeyse bulmak imkansız hale geldi.

Yazımız içerisinde belirttiğimiz gibi kürtaj fiyatına net bir rakamın yazılması şu aşamada doğru olmasa da ortalama bir rakam belirtmekte bir sakınca bulunmamaktadır.

Kürtaj operasyonu İstanbul’da gebeliğin haftasına göre değişiklik göstermesiyle beraber 1000 TL ile 5000 TL arasında değişiklik gösterdiğini gözlemleyebilmekteyiz.

Sorularınız mı var ? Hemen Dr. Tuğrul ABACIOĞLU ‘nu ara 7/24 Destek

0 530 115 34 34


Daha detaylı bir fiyat analizine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

 1. 5-6 Haftalık gebelik için istenmeyen gebeliğin sonlandırılması ortalama 700 TL ‘dır.

 2. 7 Haftalık gebelik için istenmeyen gebeliğin sonlandırılması ortalama 800 TL ‘dır.

 3. 8 Haftalık gebelik için istenmeyen gebeliğin sonlandırılması ortalama 900 TL ‘dır.

 4. 9 Haftalık gebelik için istenmeyen gebeliğin sonlandırılması ortalama 1000 TL ‘dır.

 5. 10 Haftalık gebelik için istenmeyen gebeliğin sonlandırılması ortalama 1100 TL ‘dır.

10 haftadan fazla gebelik büyük gebelik sayılması ile birlikte yasalar gereği kürtaj işlemi gerçekleştirilememektedir.


 

Bu yazı ilginizi çekebilir.

İstanbul Kürtaj Fiyatları Ne Kadardır?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki kürtaj sadece istenmeyen gebelik esnasında yapılan bir işlem değildir, bunun yanında pek çok jinekolojik tedavinin yapılması amacıyla gerçekleştirilen cerrahi operasyonun geneline kürtaj denmektedir.

Bu yazımızda kürtaj fiyatları 2019 hakkında merak ettiklerinize eksiksiz olarak cevap vereceğiz. Kürtaj fiyatları pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir, sizler bu faktörlerin kendinize uygunluğunu denetlemeden önce durumunuzu öğrenmeniz adına muayene olmanızı şiddetle öneriyoruz.

Her şeyden önce bir başka konu da kürtajın yapılma ortamıyla ilgilidir. Kalitesiz derme çatma kliniklerde gerçekleştirilmeye çalışılan ucuz yollu işlemlere kesinlikle ne kadar çaresiz hissederseniz hissedin yönelmemelisiniz.

Kürtaj çok kısa ve ciddi riskler taşıyan bir operasyon olmamasına rağmen sağlıksız ortamlarda gerçekleşen cerrahi işlemler neticesinde yaşayacağınız enfeksiyonel bir etkide hayati risklere varan sonuçları olabilmektedir.

Bu sebeple bir kürtajın sağlık bakanlığı tarafından denetlenen hastane ortamında yapılmasını şiddetle öneriyoruz. Bizlerde bütün cerrahi işlemlerimizi sağlık bakanlığınca denetlenen hastanemizde gerçekleştirmekteyiz.

Kürtaj Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Kürtaj fiyatlarını belirleyen ilk faktör bulunduğunuz ildir, çünkü bulunduğunuz ilde ki doktor ve kürtaj işlemini gerçekleştiren hastane sayısı ne kadar azsa opsiyonunuz o derece daralmaktadır.

Bu şekilde rekabetin az olduğu alanlarda fiyatlarda tekel durumunda olan hastanelerce belirlenmektedir.

İstanbul içerisinde bir çok hastane ve doktor olmasından ötürü kürtaj fiyatları Edirne’ye oranla çok daha düşüktür.

Bu sebeple şayet İstanbul’a gelme gibi bir imkanınız varsa İstanbul’da bulunan kürtaj yapan doktorlar ile çok daha uygun fiyatlara kürtaj işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kürtaj nerede yapılmalıdır?

kürtaj nerede yapılmalı

Kürtaj işlemi bir cerrahi operasyondur. Her ne kadar ciddi ve çok fazla risk taşıyan bir operasyon olmasa da belirli hijyen kurallarını taşıyan hastaneler ile bu operasyonun gerçekleşmesi sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu hijyen koşulları ve denetlemeler klinik ortamlarında daha az dikkate alınması sebebiyle hijyen şartları tam olarak karşılanamamaktadır.

Denetlemenin arttığı noktada hijyen ve hizmet kalitesi artmaktadır. Sağlığınız açısından kürtaj işleminizi ve diğer bütün cerrahi işleminizi sağlık bakanlığı tarafından denetlenen hastanelerde yapılmasını büyük önemi olduğunu sizlere şiddetle önermekteyiz.

Sağlık bakanlığının geçerli mevzutanı bu yazıdan okuyabilirsiniz.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/2.5.837395.pdf

 

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj, rahim içinde gerçekleştirilen bir işlem olarak, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamını ifade etmektedir ve doğru tabiri küretajdır.

Çeşitli sebeplerden dolayı gebeliklerine son vermek durumunda kalan kişiler, kürtaj nedir? Nasıl yapılır diye araştırma yapmaktadır.

Kürtaj işleminin ayrıntılarına geçmeden önce belirtilmelidir ki; kürtaj bir aile planlaması yöntemi değildir. Bu nedenle, eğer çiftler, çocuk sahibi olmayı planlamıyorlarsa, çeşitli doğum kontrol yöntemlerini uygulamalı ve kürtajı, doğum kontrol yöntemi seçenekleri arasında düşünmemelidir.

Kürtaj Neden Yapılır?

Kürtaj, ülkemizde yasal sınırlılığı bulunan bir operasyondur. Yasal sınırlar çerçevesinde kürtaj:

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için

Anne adayının hayati risk taşıdığı durumlarda anne sağlığı için

Anne karnındaki bebeğin, yaşamını etkileyecek bir hastalığa sahip olması durumunda, bebek hayatı için uygulanabilmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi, genel olarak zorunlu hallerde uygulanmaktadır. Bu zorunluluk hâli, zaman zaman anne adayından ya da bebekten kaynaklanabilmektedir. Kürtaj işlemi uygulaması şu şekilde yapılmaktadır:

Önce hasta, jinekolojik muayene için masaya yatırılır ve muayene edilir.

Bu muayene sonrası, uzman tarafından hasta bilgilendirilmesi yapılır ve genel anestezi yöntemi uygulanacak ise damar yolu açma işlemi yapılır.

Kürtaj işleminde, hissedilecek olan tek acı; damar yolunun açılması esnasında hissedilecek olan ufak bir iğne acısıdır.

Çünkü bu işlemden sonra hastaya uyuşturucu etkili ilaç enjeksiyonu yapılır ve hasta uyutulur. Bazen de hastanın uyutulmasına gerek kalmaz ve lokal anestezi yöntemi ile bölgesel uyuşma sağlanır.

Hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanmasının ardından, spekulm adı verilen bir alet ile vajenin açılması sağlanır ve rahim ağzı bölgesi görülebilir hale getirilir. Bu aşamada, vajen bölgesi çeşitli tıbbi ilaçlar yardımı ile temizlenir ve teneculm adı verilen yardımıyla rahim ağzı çekilir; rahmin düz olması sağlanır.

Düz bir pozisyona getirilen rahme, vakum enjektör yardımı ile giriş yapılır ve nihayetinde gebeliğin son bulması için rahim içindeki tüm materyaller çekilir. Böylelikle, hamilelik süreci son bulur.

Kürtaj işlemi, yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika süren bir cerrahi operasyondur ve bu operasyon sonrası hasta hemen taburcu edilir. Bazı kritik durumlarda, dinlenmesi tavsiye edilen hastalar da söz konusu olmaktadır.

Kürtaj işlemi ilk gebelikte ya da önceden sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda hastanın genel anestezi yöntemiyle uyutulması suretiyle gerçekleştirilmektedir.

İşlem için hasta hazırlanır, işlemin yapılacağı odaya alınır. Özel defenktanlar yardımı ile uterus ağzı iyice dezenfekte edilir. Rahim ağzı özel bir alet yardımıyla sabitlenir.

Bu alet işlem sırasında rahim ağzının genişlemesini sağlamaktadır.

Rahim ağzı temizlenerek cenin rahim dışına çıkarılır. Sonrasında ise işlem sonlandırılarak hastanın kendisine gelmesi beklenir. Sadece kürtaj işlemi esnasında geçen süre yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında değişmektedir.

Kürtaj Operasyonunun Riski Var Mıdır?

Kürtaj operasyonu, her ne kadar uygulaması kolay bir işlem olsa da bazı riskleri de taşımaktadır. Bu nedenle, kürtaj işlemi alanında uzman hekimlerce yapılmalıdır. Kürtajın risklerini sıralayacak olursak, bunlar:

 • Bağırsak delinme riski
 • Rahmin delinmesi riski
 • Anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlar
 • Kanama
 • Gebeliğin sonlandırılmasına rağmen bazı kalıntıların rahim içinde kalması
 • Kürtaj sonrası enfeksiyon riski
 • Kürtaj sırasında ortaya çıkabilecek tahribat nedeni ile regl görememe ya da regl gününün azalması

Kürtaj ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj, bir cerrahi operasyondur ve bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir.

Kürtaj işlemi, tamamen steril bir alanda yapılmalı ve enfeksiyon ya da mikrop kapma riskinin önüne geçilmelidir.

Kürtaj, riskleri bulunan bir operasyondur fakat uzman hekim tarafından gerçekleştirildiğinde riskleri yok denecek kadar azdır.

Kürtaj, genel anestezi ya da lokal anestezi yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir. Yöntemin ne olacağı konusundaki belirlemeyi uzman hekim yapmaktadır.

Gebeliği sonlandırılacak olan kişi, genel anestezi yöntemi ile kürtaj olacaksa, işlem saatinden en az 5 saat önce gıda tüketimini durdurmalıdır.

Gebeliği sonlandırılacak olan kişi, lokal anestezi yöntemi ile kürtaj olacak ise tok olarak da operasyona girebilir.

Kürtaj’dan sonra dikkat edilmesi gerekenler yazısı ilginizi çekebilir

Kürtajın Yasal Sınırlılıkları Nelerdir?

Kürtaj operasyonunun, çoğu ülkede yasal sınırlılıkları bulunmaktadır. Türkiye’de yasal sınırlılıkların olduğu bir ülkedir.

Ülkemizde, son regl tarihinden itibaren 10 hafta yasal sınırdır. Buna göre, belirtilen gebelik tarihinin üstündeki haftalarda kürtaj işlemi yapılamamaktadır.

Bazı durumlarda, örneğin; annenin ya da bebeğin yaşamsal risk taşıdığı durumlarda, düşük sonrası rahim içinde materyal kalması durumlarında ya da boş gebelik durumlarında, anne adayının gebelik haftasına bakılmaksızın kürtaj operasyonu gerçekleştirilir.

Kürtaj Yasası 2019 yazımız ilginizi çekebilir

 

Kürtaj İşleminin Yasal Süreci Nedir?

Kürtaj istenmeyen hamileliğin tıbbi bir biçimde sonlandırılması işlemidir. Bu işlem kadın doğum uzmanları tarafından ve bir süreç dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Kadın doğum uzmanı tarafından kişi muayene edilir ve işlem öncesinde bazı tetkikler yapılır. Kişinin sağlığında kürtaj işlemi için bir engel olmadığına karar verilirse kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir.

Ayrıca Türkiye’de kürtaj yaptırabilmek için belirlenen bir yasal süre bulunmaktadır. Bu süre hamileliğin 10. haftasına kadardır ve kürtaj bu süreyi geçen gebeliklerde yapılamaz.

Ancak bebek ya da annenin yaşamını tehdit eden durumlarda bu süre dikkate alınmadan yasal olarak bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Kürtaj işleminden sonra bazı noktalara dikkat edilmesi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Jinekologlar kürtajdan hemen sonra yapılmaması gereken şeyler hakkında kürtaj olmak isteyen kadınları bilgilendirmektedirler.

Kürtaj sonrası kesinlikle ihmal edilmemesi gereken şey kontrol muayenesidir. Kürtajdan yaklaşık olarak 40 gün sonra doktor kontrolüne gidilmelidir.

Bu konuda yapılan kürtaj öncesi ve sonrası bilgilendirmelerinde jinekologlar kadınlara ayrıntılı bilgi ve randevu tarihi vermektedirler.

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır? bu yazı ilginizi çekebilir.

Kürtaj Sonrası Yasaklar

Kürtaj sonrası yapılmaması gereken şeyler şunlardır:

 1. Kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girmek iki hafta geçmedikçe yasaktır. Kürtaj sonrası regl dönemine benzer kanamalar görülmektedir. Kürtaj sonrasında iki haftadan önce gerçekleşen cinsel ilişki kanamayı ve ağrıyı artırabilir.
 2. Kürtaj sonrası kanamalarda kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Ped tercih edilmelidir.
 3. Kürtajdan sonra araç kullanılmamalıdır.
 4. Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar banyo yapılmamalıdır.
 5. Kürtaj sonrası bulantılarından korunmak için ağır yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.
 6. Denize, havuza, saunaya, küvete ve hamama girmek yasaktır.
 7. En az iki ay gebe kalınmamalıdır.
 8. Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar yemek yenmemeli, su içilmemelidir.
 9. Kürtaj işlemi için hastaneye tek başına gidilmemelidir.
 10. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 11. Stresli ortamlardan uzak kalınmalıdır.
 12. Kürtaj sonrasında doktor izin verene kadar spor yapılmamalıdır.
 13. Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.
 14. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 15. Vajinal duş yapılmamalı ve vajina bölgesi sabun, duş jeli vb. ürünler kullanılarak kesinlikle yıkanmamalıdır.

Kürtajdan Sonra Oluşması Muhtemel Problemler

Kürtaj sonrasında aşağıdaki problelerden biri ya da birkaçının oluşması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 1. Ağrı kesici içilmesine rağmen dinmeyen şiddetli ağrı,
 2. Pis kokulu vajinal akıntı,
 3. Şiddetli vajinal kanama,
 4. 38 derecenin üzerine çıkan ateş,
 5. Depresyon, ağlama krizleri,
 6. 40-45 gün süren kanama,
 7. Şiddetli bulantı ve kusma durumu,
 8. Nefes almakta güçlük çekilmesi,
 9. Tansiyon problemleri,
 10. Bayılma hissi ya da bayılma durumu,
 11. Aşırı derecede terleme ve halsizlik.

Kürtaj Sonrası İyileşme Dönemi

Kürtaj sonrası dönem vücudun toparlanması için oldukça hassas davranılması gereken bir dönemdir. Kürtaj tamamlandıktan yaklaşık olarak bir saat sonra kişi eve gönderilir.

Komplikasyonların oluştuğu durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Sonrasında hem ruhen hem de beden iyileşmek için dinlenmek şarttır. Yorucu işler kesinlikle yapılmamalıdır.

Stresten ve stresli ortamlardan uzak kalmak faydalı olacaktır. Dinlenmeye özen gösterilmelidir. Bu dönemde sağlıklı beslenme ve bol su içmek iyileşme hızını artırmaktadır.

Bu dönemde jinekoloğun önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılır. Gerekirse vitamin takviyesi de yapılmaktadır. Kişinin ailesi ile birlikte huzurlu zaman geçirmesi önerilir.

İstanbul’da Kürtaj Fiyatları

İstanbul kürtaj fiyatları istenmeyen gebeliğin çok kısa bir süre içerisinde kürtaj cerrahi müdahalesi ile sonlandırılmasına verilen isimdir. Ülkemizde sık sık istenmeyen gebeliğin sonlandırılması adına gerçekleştirilen bu işlem aslında bir çok jinekolojik rahatsızlığın tedavi edilmesi için muayene amaçlı rahimden parça alınması işlemine verilen isimdir.

Bebek aldırma işlemi amacıyla yani istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için gerçekleştirilen bu işlemi tercih edecek hastalarımızın bilmesi gerekir ki kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Günümüz sağlık şirketlerinin ve sağlık bakanlığının onay verdiği bir çok son teknoloji doğum kontrol ürünlerinden birini tercih etmek sağlık açısından en doğrusu olacaktır.

İstanbul kürtaj fiyatları hakkında blogumuzda bir çok aklınızda oluşan sorunun cevabını bulabilirsiniz ancak sizin sorunuz daha spesifik bir soruysa iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşmanızı önermekteyiz. Sizlerin sorularını cevaplamak için 7/24 hizmet veren doktor asistanlarımız telefonun bir ucunda sizleri bekliyor olacaktır. İstanbul kürtaj fiyatları konusunda yazımızın devamında oldukça detaylı bir analiz yapacağız yazımızı sabırla ve dikkat ederek okumanız şuan da yaşadığınız zor süreçte sizlerin yanınızda olmamız için bizlere kolaylık sağlayacaktır.

Fiyat araştırması yapmadan önce şunu bilmelisiniz ki artık hemen hemen bir çok doktor ve hastane hakkında hastaların tecrübelerini paylaştıkları yorum siteleri bulunmaktadır. Sizin durumunuzda olan bir çok hastanın yorumunu bulabileceğiniz bu platformlardaki yorumları dikkat ederek öncelikle tercihinizi yapmanızı önermekteyiz. Çünkü fiyat kaliteyi yansıtmamaktadır.

istanbul kürtaj fiyatlari

İstanbul’da kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

İstanbul kürtaj fiyatları hakkında araştırma yapan hastalarımız şunu bilmelidirler ki bu en doğru yaklaşımdır. Her ne kadar plansız ve beklenmeyen belki de istenmeyen bu gebeliğin neticesinde yaşanacak süreç hakkında araştırma yapmak, süreci kolaylaştırdığı diğer hastalarımızdan duyduğumuzu tecrübelerdir.

Branşında 30+ yıllık tecrübeye ulaşmış ve binlerce hastaya hizmet vermiş olan Sayın DR. Tuğrul Abacıoğlu, kürtajın kesinlikle hastane ortamında gerçekleştirilmesi gerektiğini önermektedir. Doktorumuz da hastalarına sağlık bakanlığı tarafından denetlenen tam kapasiteli ameliyathaneleri olan özel hastaneler ile çalışmayı kendisine ilke edinmiştir.

istanbulda kürtaj fiyatlari

Kürtaj çok kısa süren, riski oldukça düşük olan bir cerrahi operasyon olmasına rağmen doğru koşullarda ve tecrübeli isimlerle yapılmadığı takdirde bir çok komplikasyonu yanında getirmektedir. Doğru ve dikkatlice işlenmesi gereken bu süreç oldukça kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Hastanemizde bulunan ameliyathanelerimizde teknik donanım ve profesyonel ekip tecrübesi olarak her türlü desteğe imkan vermektedir ve bu sebeple kürtaj işleminizi çok kolay bir süreçle yaptırabilmektesiniz.

Kürtaj sürecinde hastamıza psikolojik destek verecek teknik donanıma sahip bir çok asistanımız mevcuttur. Çünkü kürtaj teknik planlaması dikkatlice yapılması gereken bir operasyondur. Bu nedenle hastanemiz bünyesinde bulunan tam teşekkürlü laboratuvarlarda kan testleriniz tecrübeli personellerimiz tarafından dikkatlice yapılmaktadır.

İnsan sağlığının çok ciddiye alınması gerektiğini daima savunan doktorumuz, sağlık yasasının açıklarından faydalanarak insan hayatını önemsemeyen kliniklerde kürtaj işleminin yapılmamasını şiddetle ifade etmektedir.

Kürtaj fiyatını belirlerken hastanın durumunun etkisi

2019 yılı kürtaj fiyatları

İstanbul kürtaj fiyatları konusunda internet üzerinde yaptığınız araştırmalar sonucunda internet sitemizi ziyaret etmiş bulunuyorsunuz. Bu süreçte ilk bilgilendirmeyi internet sitemizden en doğru şekilde yapmaktayız ancak yine de bu süreçte sizlerin yanınızda olmak istememiz sebebiyle iletişim numaralarımızdan asistanlarımıza ulaşabilirsiniz. Bu süreçte gerçekleştirilecek ilk muayene neticesinde doktorumuz sizlere en doğru yol haritasını çizebilmektedir.

Muayene neticesinde gerçekleşen gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu ve gebeliğin hangi aşamasında olduğunuz konusunda net sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Hastanın genel psikolojik değerlendirilmesinin yanında, jinekolojik rahatsızlıklarının da olup olmadığı konusunda ve sağlık durumu hakkında bilgilendirilmeler yapılabilmektedir. Bu bilgiler not edilmesinin ardından gebeliğin çiftler arasında istenmeyen bir gebelik olduğu konusunda hemfikir olmalarını önemle rica etmekteyiz.

Bu süreçlerin atlatılmasının ardından kürtaj için genel laboratuvar testleri yapılmaktadır ve kürtaj için yol haritası çizilmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından operasyonun gerçekleştirileceği tarihe randevu verilmektedir. Bu süreçte size destek olacak doktor asistanımız, operasyon öncesi yapmanız gerekenler konusunda sizleri bilgilendirecek ve 7/24 istediğiniz saatte erişebileceğiniz iletişim numarasını sizlerle paylaşacaktır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta kürtaj işlemi için hazırlanan yol haritasının kişiye özel hazırlandığıdır. Bunu basit bir örnekle ifade etmek gerekirse gebeliğinizin ilk muayene neticesinde 5 haftadan küçük yada 8 haftadan büyük olması durumunda kürtaj işlemi daha komplike bir hal almaktadır. Bu haftalarda istenmeyen gebeliğin sonlandırılması oldukça zorlaşan bir operasyon olmaktadır. Bu sebepten ötürü İstanbul kürtaj fiyatlarında değişiklikler görüntülenebilmektedir. Kürtaj için önerilen ideal gebelik haftası 5 hafta ile 8 hafta arasındadır.

İstanbul’da kürtaj fiyatları neye göre değişiklik gösterir?

İstenmeyen bir gebeliğiniz mevcutsa ve bu gebeliğin sonlandırılması için yani kürtaj işleminin arayışı içerisindeyseniz İstanbul kürtaj fiyatlarının değişiklik gösterdiğini diğer web sitelerinde karşılaşmışsınızdır.

Yazımızın içerisinde de sıkça bahsettiğimiz gibi istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasında fiyat değişikliği büyük ölçüde gebelik haftasının ideal haftalardan farklı bir haftada olması belirlemektedir. Bunun dışında da İstanbul kürtaj fiyatlarını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır.

Şayet kürtaj operasyonunu İstanbul’dan daha küçük bir şehirde gerçekleştirmek istiyorsanız, bulunduğunuz şehirde bulunan uzman hekimin azlığı ve bu operasyonu gerçekleştiren hastanenin azlığı kürtaj fiyatını büyük ölçüde artırmaktadır.

Fazla seçeneğiniz bulunmaması sebebiyle serbest piyasa mantığında ilerleyen hastaneler fiyatları yüksek tutarak hastayı kendilerini bu fiyatları ödemeye mahkum etmektedir.

İstanbul kürtaj fiyatları hakkında net bir fiyat belirtmek çok doğru bir davranış değildir. Çünkü istenmeyen gebeliğin sonlandırılması basit ve kısa süren bir operasyon olmasına rağmen operasyonun asıl zorluğu operasyondan sonraki süreçtir. Kürtaj bir çok cerrahi operasyona oranla çok fazla endikasyonlardan etkilenen bir cerrahi operasyondur ve bu sebepten ötürü kürtaj her hasta için farklı etkileri ve zorlukları olan bir süreçtir.

Ancak her şeye rağmen net bir rakam belirtmek doğru olmasa da ortalama bir rakam belirtmek bu aşamada mümkündür.

Dikkatlice okunması gereken ve süreç boyunca asla unutulmaması gereken asıl konu sadece İstanbul kürtaj fiyatları için değil, yasal olarak kürtajın dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleştirilebilen her hastanesinde gebeliğin haftası kürtaj fiyatlarında önemli bir etkendir.

 

Kürtaj fiyatları 2019 yılında değişiklik gösterdi mi?

Ülkemizde yaşanan vergi artışları ve doların yükselmesi, enflasyonda ki artış sebebiyle her konuda olduğu gibi kürtaj fiyatları 2019‘da da değişiklik göstermektedir. Bu konudaki detaylı yazımızı da okumanızı önermekteyiz. Kürtaj fiyatlarında ki artışı hemen hemen bir çok hastane farklı uygulamaktadır, fiyatlardaki değişiklikleri ancak iletişim kurarak öğrenebilmeksiniz. Bazı hastaneler 2018 yılında uyguladıkları fiyat politikasını devam etmeye gayret göstermektedir ancak 2019 yılında gerçekleşen tüm zamlar bütün hastaneler için geçerlilik göstermektedir.

 

Kürtaj fiyatları 2019 yılında nasıldır?

Kürtaj fiyatlarının bir çok faktöre göre değişiklik gösterdiğini bir önceki başlığımızda ifade etmiştik. 2019 yılında kürtaj fiyatları kullanılan malzemeler, mevzuat değişiklikleri ve enflasyona oranla değişiklikler göstermektedir.

Yazımızı faydalı bulduysa yazımıza yıldız vererek bizleri destekleyebilirsiniz. Yorum bırakmayı da unutmayınız. Teşekkürler.

Bu sebeple en doğru bilgiyi iletişim numaralarımızdan öğrenebilirsiniz.

Kürtaj Fiyatları 2020 yılında değişiklik gösterecek mi?

2020 yılına girmemize az bir süre kalmasının üstüne hastalarımızın kürtaj fiyatları 2020 yılında nasıl olacak sorusuyla sıkça karşılaşır olduk. Bizler her konuda bilgi verici ve açıklayıcı olan felsefemize yatkın olacak şekilde sizlere en iyi bilgiyi yine sitemizden duyuruyoruz.

Kürtaj fiyatları 2020 yılında şuan için hastanemiz tarafından herhangi bir güncellemeye gidilmeyeceği yönünde gözüküyor. Yine kürtaj fiyatlarına 2019 yılında ödediğiniz tutarı 2020 yılında da ödüyor olacaksınız. En büyüğünden en küçüğüne herkes yeni yılda zam yaparken bu yıl herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini belirten hastanemize sizler adına ve kendim adına teşekkür ediyorum.

Telefon :  +90 532 215 82 62

 

Yabancı Kaynaklardan Sizin İçin Önerdiğimiz Makaleler

https://www.bpas.org/abortion-care/considering-abortion/prices/

 

KAPAT
7/24 Whatsapp Destek