Doğum

Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Hakkında Herşey

Kadınların hayatlarının her evresinde yaşamış olduğu birtakım olaylar, durumlar vardır. Kendini geliştirdiği, iyileştiği yeri geldiğinde acı çektiği bu olaylar hayatın akışında yer alır. Doğum da bu şekilde kadın için farklı bir olgudur. Hayatı boyunca asla unutamayacağı duyguları fazlasıyla yaşadığı bir dönemdir. Ve doğum yaptıktan sonra kadın için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Normal doğum spontan şekilde gerçekleşen, gebeliği normal ilerleyen, bebeğinde ve kendisinde bir sorun olmayan kadınların tercih ettiği doğum şeklidir. Vajinal yoldan gerçekleşir. Her kadın için ise farklı bir tecrübedir. Hiçbir doğum başka bir doğuma benzemez, aynı kadının farklı doğumları bile birbirinden farklıdır. Bazıları müdahale gerektirebilir bazıları ise tamamen normal şekilde ilerleyebilir. Bu, tamamen süreç esnasında değişiklik gösteren bir durumdur.

Normal Doğum Hakkında ve Belirtileri

Eğer gebe kadının normal doğum yapması için herhangi bir engel yoksa 38 ile 42 haftalar arasında gerçekleşmesi beklenir. Çoğu zaman doğumun kendi kendine başlaması beklenir. Ancak bazı zamanlarda müdahale gerekebilir.

Böyle durumlarda ise suni sancı olarak adlandırılan oksitosin tercih edilebilir. Ya da vajinal yoldan fitil formda açıklığı tetikleyici maddeler verilebilir. Yardımcı maddelerin kullanılması da oldukça normaldir. Kadınların korkmaması gerekir.

Normal doğumun birtakım belirtileri vardır. Kadınlar bu belirtilerden doğumun başladığını anlayabilirler.

Bu belirtiler görüldükten sonra en fazla bir hafta içerisinde doğum gerçekleşebilir.

  • Enerji Yüklenmesi: Doğum öncesi o gelen enerji, içi içine sığamama durumu sık rastlanan bir belirtidir. Kadınlar bir sürü şey yapmak ister, yerinde duramaz. Bu durum doğumun başlayacağının habercisidir. Aslında vücut kendine doğum için enerji biriktirir. Bu nedenle çok hareketli olmamak, enerjiyi doğuma saklamak gerekir.
  • Nişan: Çoğu kadında rastlanan bir durumdur. Rahim ağzını kapatan mukus tabakası rahim tıkacı olarak da düşünülebilir. Pembe, kırmızı renklerde yapışkan bir maddedir. Geldiği fark edilemeyebilir. Ancak gelmesinden 24 saat sonra doğum başlar.
  • Su Gelmesi: Belki de en kolay anlaşılan belirtidir. Gebe kadın istemsizce kendisinden su geldiğini fark eder. Bu su bazen sızıntı şekilde bazen de aniden gelebilir. Temiz, kendine has kokusu olan bir sıvıdır. Hemen hastaneye gitmek gerekebilir.
  • Hafifleme: Gebeliğin son haftalarında hamile göbeği oldukça büyüdüğü için kadın nefes alamaz. Ama doğum yaklaştığı zaman bebek aşağı doğru indiği için kadın rahat nefes almaya başlar. Bu sefer de bebek idrar kesesine baskı yaptığı için sık idrara çıkma durumu gözlenebilir.
  • Doğum Ağrıları: Gebelikte herhangi bir nedenden dolayı ağrı yaşamak çok normal olduğu için doğum ağrılarını ayırt edebilmek gerekir. Doğum ağrıları düzenli gelir, dinlenme veya egzersizle azalmaz- geçmez, ağrı gittikçe artar, karın bacaklar ve belde hissedilir, su gelişiyle hissedilebilir. Bu açıdan ağrının doğum ağrısı olup olmadığını anlamak için iyi takip etmek gerekir.

Bu belirtilerin hepsi normal doğum habercisidir. Ancak bazı kadınlarda hiçbiri görülmezken bazı kadınlarda hepsi görülebilir. Kişinin kendini iyi tanıması ve dinlemesi gerekir.

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

normal doğum nasıl gerçekleşir

Belirtiler yaşanıp normal doğumun başladığına emin olduktan sonra doğumun gerçekleşmesi beklenir. Doğumun gerçekleşmesi bir süreçtir. Zamana yayılarak evre evre gerçekleşir. Süresi ise 2-48 saat arasında farklılık gösterebilir. Kişiye özel bir durumdur.

Normal doğum 4 evredir. İlk evre kadının açılma, efesman ve sancı çektiği dönemdir. İkinci evrede bebek doğar, üçüncü evrede plasenta yani bebeğin eşi çıkar sonuncu evre ise kadının doğum sonu kanamalarını yaşadığı ve toparlandığı kısımdır.

Birinci Evre: Normal doğum süresinde en uzun evre olarak görülebilir. Çünkü birinci evre de kendi içinde üç faza ayrılır.

İlk faz Latent Faz olarak adlandırılır. Bu fazda gebe kadının 3 cm’ye kadar açılması, rahim ağzının iyice incelmesi beklenir. Sancılar ilk başta 5-30 dakika aralıkta 20-40 saniye süren ataklar şeklinde gelir. 8-12 saat arası sürer. Kadın bu evrede rahat olmalıdır. Hareket edebilir, etrafıyla iletişim kurmaya açıktır, sancılara dayanabilir.

İkinci faz yani Aktif Faz da kadın hastanede değilse bile artık hastaneye gitmelidir. Açılma 4-7 cm arasındadır. Kasılmalar artık 3-5 dakika aralıkla 45-60 saniye süren sancılar şeklindedir. Kadın kuvvetli bir sancı hissedebilir.

Son faz yani Geçiş Fazında kadın artık dış dünya ile iletişim kuramayabilir. Sancıları daha yoğun ve daha sık gelir. Çok zor bir safhadır ama kısa sürer. Bulantı, kusma, ishal görülebilir. Bu evreden sonra normal doğum başlar.

İkinci Evre: Geçiş fazının bitmesiyle başlar bebeğin doğumu ile sona erer. Bebeğin doğumu 5-30 dakika arasında gerçekleşebilir. Kadının sağlık personeli yardımı ile ıkınması ve bebeğini dışarıya itmesi gerekir. Mutlaka ıkınma hissi geldiğinde sancıyla birlikte ıkınılmalıdır.

Normal doğum süresince kadının bedeni, bebek ve kadının psikolojisi ortak şekilde çalışır. Özellikle bu evrede kadın vazgeçmemeli, tüm gücünü toplayarak uyumlu olmaya çalışmalıdır. Bunun geçici bir süreç olduğunu kendine hatırlatmaya çalışmalıdır.

Üçüncü ve Dördüncü Evre: Bebek doğduktan sonra 5-30 dakika arasında plasenta yani bebeğin eşi doğar. Bir miktar kanla birlikte gelir. Kadın artık rahattır. Dördüncü evrede ise rahim kendini normal doğum sonrası toplamaya çalışırken kirli kanı dışarıya atar. Kanama takibi mutlaka yapılmalıdır. Anormal kanamada uzmana haber verilmelidir.

Normal Doğumun Faydaları ve Zararları

normal doğumun faydaları ve zararları nelerdir

Her şeyin olduğu gibi normal doğum sürecinin de faydaları veya zararları vardır. Normal doğum adı üstünde normal bir süreç olduğu için zarardan fazla faydaya sahiptir. Gerek olmadıkça invaziv işlem yapılmadığı için tehlike alt sınırdadır. Anne sütü daha kolay gelir, kadınlar doğumdan sonra kendilerini daha kolay toparlayabilir. Ayrıca normal yoldan doğan bebeklerin bağışıklık sistemleri de oldukça güçlüdür.

Zararları arasında da oluşabilecek tehlikeler yer alır. Ancak zaten bu tehlikeler önceden saptanabildiği için eğer normal doğumda sıkıntı yaşatacaksa sezaryene doktor tarafından başvurulur.

Normal Doğumda Epizyotomi

normal doğumda epizyotomi

Normal doğum süreci boyunca gerek kalmadıkça hiçbir uzman invaziv işleme başvurmaz. Yani herhangi bir iğne, kesi işlemi uygulamaz. Ancak eğer kadının doğum kanalı darsa, bebeğin başı büyükse, kadın veya bebeğin normal doğumu kaldıramayacak şekilde kronik rahatsızlığı varsa normal doğum sürecinde epizyotomiye başvurulabilir. Epizyotomi vajinada açılan 3-4 cm’lik bir kesidir.

Kesiyi açmaya karar verdikten sonra uzmanlar uyuşturmak için lokal anesteziyi o bölgeye uygular. Uyuşmasını bekler ve bebeğin başı taçlandığında yani 3-4 cm dışarı doğru çıkmaya çalıştığında kesiyi makas yardımı ile açar. Uyuşturulduğu için kadın bu kesiyi hissetmez.

Doğum tamamlandıktan sonra da açılan kesi dikilir, eğer yırtık varsa tamir edilir.

Normal Doğum Sonrası Bakım ve Toparlanma

Kadınların normal doğum asıl isteme sebeplerinden biri de sonrasında kolaylıkla toparlanabilmeleridir. Doğumdan birkaç saat sonra kadınlar rahatlıkla kalkabilir, bebeğiyle ilgilenebilir, yemek ve tuvalet alışkanlıklarına olduğu gibi devam edebilir.

Ancak mutlaka sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerekir. Özellikle doğum sonrasında bir kişinin bir süre bebekle ilgilenmesi ve anneyi uyuması için bırakması gerekir. Eğer annenin temel ihtiyaçları karşılanırsa bebeğiyle daha mutlu şekilde ilgilenir.

Dikişleri olan kadınların ise kendilerini temiz ve kuru tutması gerekir. Kabız olmamak için lifli beslenmeleri tavsiye edilir. Ayrıca her doğum yapan kadının 6 hafta cinsel ilişkiden de uzak durması gerekir.

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-