Kürtaj

Kürtaj İşleminin Riskleri Ve Zararları Nelerdir?

Kürtaj işleminin riskleri; Kürtaj işlemi yapılırken doğru yöntem ve teknikler uygulanarak riskler minimum düzeye indirilir. Kürtaj işleminin taşıdığı risk durumları şunlardır:

Rahim Delinmesi

Rahim delinmesi

Gebe kadınların rahim dokusu normal zamana göre daha yumuşak yapıdadır. Kürtaj işleminin riskleri, Gebelik durumunda rahme yapılan işlemlerin daha dikkatli yapılması gerekir.

Gebelik haftası ne kadar büyükse kürtaj esnasında rahim delinme ihtimali de o kadar yüksektir. Kürtaj esnasında yaşanan rahim delinmesi küçük bir alanda gerçekleşmişse kanama düzenli olarak takip edilir.

Ek bir tedavi yapılmadan rahim yarası zamanla kendiliğinden iyileşir. Kürtaj sırasında yaşanan rahim delinmesi büyük ve genişse şiddetli kanama yaşanıyorsa hasta derhal ameliyata alınıp rahim onarılır.

Kürtaj sonrası enfeksiyon

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon

Kürtaj işleminden hemen sonra enfeksiyon görülme ihtimali yüksektir. Kürtaj işleminin temiz bir ortamda yapılmaması, kişinin kürtaj sonrası gerekli temizlik önlemleri almaması kürtaj yapılan bölgenin mikrop kapmasına neden olur.

Kürtaj sonrası görülen enfeksiyon durumları fallop tüplerinde hasara neden olur. Bu da rahim yapışıklığına neden olur. Kürtaj sonrası kısırlık görülmesinin sebebi bu rahim yapışıklık durumudur.

Kürtaj sonrası uygulanan antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon riski azaltılır. Bu yüzden ilaçların aksatılmadan doğru şekilde kullanılması gerekir.

Kürtaj Sonrası Parça Kalması (Rest Plasenta)

kürtajda parça kalması

Kürtaj işleminin riskleri arasında rahimde parça kalması yaşanır. Rahimde parça kalması sonucunda kişide şiddetli kanama ve ağrı oluşur. Vakumlu kürtajlarda rahimde parça kalma riski çok düşüktür.

Cerrahi kürtajda ise rahimde plasenta parça kalması daha düşüktür. Kürtajdan sonra rahimde parça kalması durumunda ikinci kez kürtaj tedavisi yapılır.

Rahim İçi Kan Birikmesi (Hematometra)

Rahim İçi Kan Birikmesi

Kürtaj işlemi riskleri arasında en nadir görülen durum rahim içinde kan birikmesi durumudur. Kan birikmesi durumunda kişide şiddetli ağrılar oluşur.

Rahim dışına akması gereken kan rahimde birikir. Rahim içi kan birikme tedavisi hekim tarafından yapılan müdahale ile kan dışarı akıtılır.

Kürtajın Başarısız Olması

kürtaj işleminin başarısız olması

Kürtaj için yapılması gereken tüm tetkikler yapıldıktan sonra anestezi uygulanır. Bazı kadınlarda kürtaj yapmak istense de rahim ağzı açılmaz.

Rahim ağzı yaraları, sezaryen ameliyatları, rahimde doğuştan kaynaklı şekil bozuklukları, çift rahimli olma gibi durumlar rahim ağzının kapanmasına neden olur.

Rahim içi Yapışıklık Sendromu (Asherman)

rahim içi yapışıklık asherman sendromu

Kürtajdan sonra rahim duvarlarının birbirine yapışması sonucu kısırlık meydana gelir. Kürtaj temiz bir ortamda doğru bir şekilde yapılmazsa rahim içi yapışıklık görülür.

Rahim içi yapışıklık sendromunda kadın adet göremez. Kürtaj sonrası yaşanan enfeksiyon durumu rahim içi yapışıklığa neden olur. Rahim yapışıklığının tedavisi için spiral ve hormon ilaçları kullanılır.

Kürtajda Gebeliğin Sonlandırılamaması

Kürtaj sonrası hamileliğin devam etmesi gebeliğin 5. haftasından önce yapılan kürtajlarda ortaya çıkar.  Gebelik kesesi rahim içinde görüntülenemeden yapılması durumunda gebelik alınmaz.

Bu durumda kişiye ikinci kez kürtaj yapılır. Bu durumun yaşanmaması için doktorun belirlediği kürtaj süresi beklenmelidir.

Kürtaj Sonrası Psikolojik Sorunlar

Kürtaj sonrası psikolojik bozukluklar

Kürtaj sonrası psikolojik sorunlar yaşanabilir.  Kürtaj sonrası bazı kadınlarda işlem sonrasında rahatlama, memnuniyet ve normale dönme gibi duygular yaşarken bazı kadınlarda vicdan azabı, üzüntü gibi duygular yaşar.

Kürtaj sonrasında her 10 kadından 1i depresyon durumu yaşar.  Depresyonun şiddeti kişiden kişiye değişir. Depresyon durumu gelip geçici bir durumdur.

 

Bu yazıları sizler için seçtik

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nerede Yapılır?

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-