Türkiye’de ki Kürtaj yasasına göre düzenlemeler yaptığımız bu kategorimizde kürtaj yasası hakkında detaylıca bilgi bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer tüm konular için telefon numaramız +90 532 215 82 62

Kürtaj ile çocuk aldırma şartları nelerdir?

Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliğin rahim içerisinden kazınarak veya vakum yardımıyla atılması işlemine verilen isimdir. Kürtaj cerrahi işlemini yaptırmak kadınlar için çok zor süreçtir, çünkü kadınlar psikolojik olarak annelik iç güdüleri bilinç altlarına kazınmış bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler ve kürtaj işlemi bu kodlamaya aykırıdır. Sürecin kendisinden çok hastanın kürtaja karar verme süreci daha zorlu olduğu ifade edilmektedir.

Hasta kürtaja karar vermesinin ardından psikolojik bir hazırlık sürecine girmektedir bu sürecinde tamamlanmasının ardından araştırılan ilk konu kürtaj işlemini yaptırmak için ülkemizin yasalarına uygun bir şekilde kürtaj olmanın şartlarının neler olduğunu araştırmak olacaktır.

Kürtaj ile çocuk aldırma şartlarını yazımızın devamında sizlere açıklıyor olacağız.

Her şeyden önce ülkemizde belirlenen yasalara göre kürtaj olmak için en geç gebelik haftası 10. haftadır. 10 haftayı geçmiş olan gebelikler büyük gebelik olarak adlandırılarak kürtaj işleminin yapılması yasalarca yasaklanmıştır. Gebelik haftası hesaplanırken son regl tarihinizin ilk gününden sonraki süreçten itibaren sayılmaya başlanarak veya ultrason muayenesi neticesinde gebelik haftanız keşfedilebilmektedir.

Gebeliğiniz yazımız içerisinde bahsettiğimiz gibi yasal süre olan 10 haftayı geçmemiş ise isteğe bağlı kürtaj işleminiz gerçekleştirilebilmektedir. Kürtaj ile çocuk aldırma şartlarını araştırırken kürtaj fiyatları hakkında merak ettiklerinizi de yazımızda bulabilirsiniz.

türkiye de kürtaj olma şartları

Türkiye’de çocuk aldırma şartları

  1. Evli olan hastalarda eğer gebeliği yasal süre olan 10 haftayı geçmemişse kürtaj işlemi yapılabilmektedir ancak yasa gereği eş rızası ve imzası işlem öncesinde sizden talep edilmektedir. Eşlerinin rızası olmadan evli hastalarımızın kürtaj işlemi yaptırmaları mümkün değildir.
  2. Evli olmayan hastalarımız için belirtilen tek şart gebeliğinin yasal süreyi geçmemiş olmasıdır.
  3. 15 yaşından büyük reşit olmayan hastalar için kürtaj işleminin yapılabilmesi ailesinin rızası ve imzası işlem öncesinde talep edilmektedir.
  4. 15 yaşından küçük reşit olmayan hastalar için ise kesinlikle yasal mecralara bildirim yapılmalı ve ancak mahkeme kararı ile kürtaj işlemi yapılabilmektedir.
  5. Anne sağlığını olumsuz etkileyen veya hayati tehlikeye sebep verecek durumlarda ise kadım doğum uzmanının kararı ve sağlık kuruluşunun heyet onayı vasıtasıyla zaman kaybetmeden kürtaj işlemi yapılmaktadır.
  6. Anne karnında büyümesi duran ve kalp atışı durmuş olan bebekler için yasal süre olan 10 hafta gözetmeksizin kadım doğum uzmanı ve sağlık kuruluşunun heyet onayı ile kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Türkiye’de kürtaj yasası neleri kapsar?

kürtaj olmanın yasası

Türkiye’de kürtaj yasası bir çok etken belirtmiştir ancak kürtaj yapılmasını başlıca bir kaç konuya uyulması durumunda hastanın özgürlüğüne bırakmış durumdadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken başlıca gereken konu gebeliğinizin belirtilen gebelik haftasını geçmemiş olması. Çünkü belirtilen gebelik haftasını geçen gebelikler büyük gebelik sayılmaktadır ve kürtaj uygulanması yasalara aykırıdır. Kürtaj operasyonunun yapılabilmesi için belirtilen gebelik haftası 10 haftayı geçmemesi gerektiğidir. Kürtaj ile çocuk aldırma şartları bu hususlara uyulması durumunda çok kolaylıkla yapılabilen bir operasyondur. Detaylı bilgi alabilmeniz için bizleri iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz.

Okumaya devam edin Kürtaj ile çocuk aldırma şartları nelerdir?

2019 yılında Türkiye’de kürtaj yasası

Kürtaj yasası 2019 yılında belli başlı değişikliklere uğramıştır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki istenmeye gebelikler oluşacak ve kürtaj işlemi gerçekleştirilmeye devam edilecektir. Çünkü kürtaj bir ihtiyaçtır. Bu konuyu en az bizim kadar detaylıca inceleyen sağlık bakanlığı kürtaj konusunun hassas bir konu olduğunu biliyor ve buna uygun olarak davranış göstermek konusunda çok ciddi çalışmalar yapmaktadırlar.

Kürtaj yasası 2019 ‘ı da buna göre düzenli olarak Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlemeler getirilmektedir. Kürtaj bir cerrahi operasyon olmasının yanında aynı zamanda ülkemizde yaşayan kesimler için kültürel olarak bazı konuları tetikleyen bir durumdur. Yani kültürel olarak kürtaja karşı olan bir çok kesim mevcuttur.

Türkiye’de yaşayan bireyler için Türkiye Cumhuriyeti anayasasında yer alan kanunlara göre istenmeyen gebelik yaşayan her bireyin kanunlarca korunan bir takım hakları mevcuttur.

Bunlardan bahsetmek gerekirse kürtaj yasası 2019 nasıl değişiklerle karşı karşıya kalmış beraber inceleyebiliriz.

Gebelik anne veya çift tarafından istenmeyen gebelik statüsüne konmuş ve bu şekilde belirtilmiş bir gebelik ise, gebelikte sağlık açısında herhangi bir problem olmamasına rağmen, gebelik 10. haftasını tamamlamamışsa yasal açıdan kürtaj işleminin yapılmasında hiç bir sakınca yoktur. Gebelik 10. haftasını tamamlamışsa bu gebeliğe büyük gebelik ismi verilmektedir. Büyük gebelikte kürtaj işlemi ancak özel izinle gerçekleştirilebilmektedir.

Evli çiftlerde ise yasalar gereği mutlaka ve mutlaka eşin rızası olduğuna dair bir imza gerekmektedir.

18 yaşın altında ki kadınların kürtaj olabilmesi en az bir ebeveynin gözetiminde ve hem annenin hemde babanın rızası olduğuna dair imzası alınarak kürtaj işlemi yasalara uygun olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Yasal kürtaj için 15 yaşın altında ki kadınlar içinse mahkeme tarafından verilen özel bir izin gerekmektedir.

Bekar ve reşit olan kadınlar içinse evli olmadıkları sürece kimsenin iznine ihtiyaç olmamasıyla birlikte isteğe bağlı kürtaj yapan hemen her yerde kendi rızasıyla kürtaj işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Kürtaj Yasası, kürtaj işlemi kayıtlara geçer mi?

Türkiye'de kürtaj yasak mı?

Bu soruyu sıkça doktorumuza yönelten hastalarımız olduğu için buna bir açıklık getirmek istemekteyiz. Kürtaj işlemini yaptıran her kadın devlet tarafından hazırlanmış bir bilişim sistemi ile kayıt altına alınmaktadır. Yasalar gereği bu kayıtların tutulması zorunludur. Bu kayıtların girişini yapmayan kuruluşlar yasa dışı kürtaj işlemi yaptırmış olmaktadırlar.

Ancak bu noktada bir parantez açmakta fayda görüyorum. Bu sistemden rahatsızlık duyan tüm hastalarımızın için rahatlatacak bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu bilişim sistemine kayıt olan hastaların verilerini kendilerinden başka ve sağlık bakanlığı bağlı hiç bir kuruluştan başkası görüntüleyememektedir. Yani hastanın aile yakınları veya kan bağı olan / olmayan, resmi bağı olan/olmayan kimse bu verilere erişememektedir.

Bunun dışında kürtaj fiyatları 2019 yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz

 

 

 

Okumaya devam edin 2019 yılında Türkiye’de kürtaj yasası

Sayfanın Sonu

Başka Makale Kalmadı :(