Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kürtajdan sonra 1-2 saat içinde eve gidebilirsiniz. Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, hasta daha uzun süre gözlenir. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler planlanmaktadır. Kürtaj sonrası evde dikkat edilmesi gerekenler: Genellikle birkaç gün içinde normal aktiviteler geri döner ve ilk 24 saat içinde bile çok zor işler dışında her şey yapılabilir. İlk 24 saat içinde ağrı kesici gerekecek kadar ağrı olabilir. Hafif kanama ve kasık ağrısı normaldir. Bazen 2 hafta kadar sürebilir. 2 hafta boyunca cinsel ve vajinal bir ilişki olmamalıdır.

Tamponlar bir sonraki adet dönemine kadar kullanılmamalıdır. Kürtaj sonrası kürtaj, maalesef düşük, en yaygın hamileliktir. Teşhis edilen gebeliklerin yaklaşık% 10-25’i kürtajla sona erer ve çoğunluğu ilk 8 ila 12. hafta arasındadır. Çok üzücü olmasına rağmen, bu dönemdeki kayıpların yaklaşık% 90’ı bebeklerde sakatlığa neden olmaktadır. Kürtaj sonrası tedavinin asıl amacı kanamayı ve enfeksiyonu önlemektir. Erken kürtajda, vücut tüm fetüs ve plasentayı dışarı attığı için herhangi bir müdahaleye gerek yoktur ve bir sonraki dönemde kalan parçaların olasılığı yüksektir. Kürtaj, kanama ve enfeksiyondan korunmanın en yaygın yöntemidir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Süre Beklenmesi Gerekir?

 

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır? 1

Hastanın kendine özgü durumuna bağlı olarak değişebilmesine rağmen, adet 20-40 günlük ortalama kürtaj döneminden sonra başlar. Tekrar gebe kalmak amacıyla, işlemden sonra vücudu sağlıklı bir şekilde eski haline getirmek için işlemden 2 ila 3 ay beklemek önerilir. Hamilelik sürecine jinekolojik muayene ve folik asit ilavesi ile doktor onayıyla başlanması uygun görülüyor.

Düşük Sonrası Kürtaj Yapılır Mı?

Düşüklerin yaklaşık yarısı kürtaj gerektirmez. Buna, tam düşük kürtaj denir, yani içinde hiçbir parça kalmaz. Kürtaj düşük, yani eksik kürtaj yapılmalıdır. Tamamlanmamış bir kürtaj tam kürtaj olarak beklenebilir, ancak kanama ve enfeksiyon için iyi takip gereklidir. Bu işlemlerin çoğu kürtaj olması daha uzun ve daha sağlıklı olacaktır.

Yasal Olarak Kürtaj Kaç Haftadan Sonra Yapılmaz?

Kürtaj için, 10 haftaya kadar yasal süre mümkündür. Gebelik dönemleri, son adet dönemine göre ve ilişki tarihinden itibaren ortalama süreden 2 hafta daha uzun olarak hesaplanır. 10 haftalık bir süre 2.5 aya eşittir. Bebekte anomali varsa, anne karnında ölüm veya hamileliğin devam etmesi annenin sağlığını tehlikeye sokarsa, komite raporu 10 haftadan fazla bir hamilelik raporu ile yapılabilir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Kürtaj sonrası hamile kalmak için engel yoktur. Kürtaj işlemden sonraki ilk adet öncesi bile, birkaç hamilelik vakası vardır. Bununla birlikte, kadın doğum uzmanınız uterus iyileşmesini ve sağlıklı bir hamileliği tavsiye ettiği sürece beklemek gereklidir. İlk hamileliklerinde kürtaj yapanların bir daha asla hamile kalmayacakları konusunda yanlış bir kanı vardır. İlk kürtajdan sonra bile, tekrar hamile kalmakta hiçbir engel yoktur, bu da kürtajdan sonra kısırlığın olmadığı anlamına gelir. Tabii ki, doğru kişi ve kürtaj için doğru koşullar, kürtaj sonrası sağlıklı bir hamilelik için çok önemlidir.

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Doğum uzmanı tarafından hamilelik sırasında yapılan takip süresinde; Kürtaj, fetüsün veya fetüsün kalp ritmi veya engeli yoksa çeşitli sendromlar ve hastalıklar gözlenirse terapötik kürtaj olarak tanımlanır. İşlem öncesi hamile bir kadının genel sağlık durumunun incelenmesi yapılır ve bir ultrason sistemi fetusun rahimini, yani rahim dışındaki yeri izler. Gebelerin sağlık durumlarında kürtajın önündeki engellerin olup olmadığına karar verilir. Genel anestezi altında işlem yapılması kararı verilirse; Bir anestezi uzmanı veya teknisyeni bulunmalıdır.

İlk gebelikte veya bir önceki doğumda sezaryen yapılırsa genel anestezi yapılır. Kürtaj genel anestezi ile yapılabilir yani hastayı uyutarak yapılıyor. Bu genel anestezi işlemin süresi uzun değildir ve cerrahide uygulanan şiddetli anestezi yöntemlerden değildir. Ameliyatta genel anestezinin aksine, düşük doz anestezi verilir. İşlemden 5 dakika sonra hasta uyanır ve iyileşir.

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-