Kürtaj Sonrası

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Hamilelik haberini aldıktan sonra isteyerek veya istemeyerek bu durumun sonlandırılması gerekebilir. Döllenmiş bir halde bulunan ve kese oluşumu görülen bir embriyonun bazı nedenlerden dolayı alınması durumu ile karşı karşıya kalınmasına sıklıkla rastlanır.

Bunun nedenleri çoğu zaman gelişimsel veya kromozomsal sorunlardan kaynaklanabilir. Nedeninin anlaşılması için kürtaj işleminden sonra araştırma yapılması önerilir.

Psikolojik olarak oldukça zor bir süreç olmasını da eklediğinizde kürtaj işleminin son derece hassas bir operasyon olduğunu belirtmek önemlidir.

Bunun için hastanın küçük bir operasyon olmasına karşılık yine de rahatlatılması oldukça güven veren bir hareket olacaktır.

Kürtaj Nedir?

kürtaj nedir

Vakum aspirasyonu da denilen işlemin aslında kökeni kürtaj yani kazımak faaliyetinden gelir. Kürtaj kararı alındıktan sonra aspirasyonla embriyonun ve kesesinin vajinadan alınması için yapılan işlemler tümüne verilen bir isimdir. İşlemin uzunluğu veya diğer detaylar embriyonun kaç haftalık olduğuna göre değişir.

Küçük olması işlemin daha kısa süreli ve fazla işlem gerektirmeyen bir operasyon olmasına neden olur. İşlem sırasında anestezi uygulanır. Böylece ortalama 15-20 dakika gibi bir süre sonunda tamamlanmış olması beklenir.

Nasıl Yapılır?

kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi için donanımlı bir hastane veya klinik seçilmelidir. Çünkü işlem küçük detaylardan oluşan ve daha sonraki gebelik dönemlerini etkileyecek kadar önemli sonuçlar ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Bunun için işlemin steril bir ortamda ve yetkili hekimler tarafından yapılmasına dikkat etmek gerekir. Küretaj işlemi zarar vermeden vajinanın içine aspirasyon girdirilmesi ve ardından kazıma işleminin yapılması olarak kısaca aktarılabilir.

Sonrasında Kısırlık Olur Mu?

Kürtaj işlemi hakkında en çok merak edilen durumlardan bir tanesi de kısırlık ile arasında bir bağlantı olup olmadığıdır. Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında kısırlık olur mu? sorusu sıklıkla sorulur.

Kürtaj ile kısırlık arasında herhangi bir ilişki bulunmaz. Sadece işlemin yapılmasından kaynaklanan bir takım olasılıklar ortaya çıkabilir. İşlem sırasında bilinçli ve tecrübeli olmayan kişiler uterus veya katmanlarına zarar verebilir.

Delme veya yırtma gibi bir zararın oluşması halinde kısırlık veya geç hamile kalma durumları ortaya çıkabilir. Bazen halk arasına yapışma adı verilen durumla da karşı karşıya kalınabilir. Bunların olasılık bile olsa ortaya çıkmaması adına seçimlerinize özen göstermelisiniz.

Kürtajdan Sonra Bakım

Kürtaj işleminden sonra kısırlık veya diğer olasılıklar ile karşı karşıya kalmamak için bakıma da özen göstermek gerekir. Bir miktar adet kanamasına benzer kanamanızın olması son derece normaldir.

Enfeksiyon kapmamanız ve kendinizi sıcak tutmanız önerilir. Çünkü üşütmek veya yeteri kadar temizliğe önem vermemek sürecin uzamasına neden olabilir. İşlem sonrasında ortalama 3 gün süre ile ayakta duş alınması ve işlemin yapıldığı gün duş alınmaması mikrop kapmamak adına önerilmez.

İlaçların da aksatılmadan kullanılması gerekir. Ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi işlem sonrasında sıklıkla uygulanan tedavi sürecidir. 15 gün sonra ise herhangi bir parça kalıp kalmadığını veya rahmin kendisini toplamaya başlayıp başlamadığını anlamak için kontrole gitmeniz önerilir. Bu sayede işlemin sonuçları daha net bir şekilde değerlendirilir.

Cinsel İlişki

Kürtajdan sonra sıklıkla merak edilenler arasında cinsel birliktelik de gelir. İşlem sonrasında bir süre adet kanamasına benzer bir şekilde kanama olması beklenir. Ayrıca bu durumdan dolayı vajina mikrop giriş ve çıkışına her zamankinden daha fazla açık durumdadır.

Bunun için küçük gebelik sonlandırılmalarında ortalama 15 gün ilişki önerilmez. 15 günden sonra ise prezervatif gibi mikrop alışverişine neden olmayacak korunma yolları ile birlikte cinsel ilişkiye izin verilir. Gebelik haftasının büyük olması halinde bu süre 40 güne kadar uzayabilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj işlemi işinde iyi olan ve yetkili kurumlar tarafından yapıldığında olumsuz durum ile karşı karşıya kalınması son derece düşük ihtimaller içeren bir işlem türüdür.

Küçük bir dikkatsizlik ise ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Klinik veya hastanede yeterince donanım olmasına da dikkat edilmelidir. İşlem için kullanılacak olan malzemelerin de hijyenik olması son derece önemlidir.

Dikkatli yapılan bir işlem sonrasında rahminizin durumuna ve gebeliğin büyüklüğüne göre kısa süre içinde yeniden hamile kalmanız mümkün olur. Kısırlık ile alakalı bir sorun oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-