Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj sonrası kanama, operasyonu kısa sürede gerçekleştirilen bir operasyondur ve acı hissi yaşanmadan gerçekleştirilmektedir. Kürtaj operasyonu sırasında, hastaların hissedeceği tek acı; açılacak olan damar yolu nedeni ile hissedilecek olan acıdır ve işlem, başka bir acı duyulmadan sonlandırılmaktadır. Bununla birlikte, kürtaj operasyonu hiç bir kesi yapılmadan gerçekleştirilir; dikişe ihtiyaç duyulmaz. Dolayısı ile herhangi bir pansuman gerektirmez ve yara oluşmaz; kanama yaşanmaz. Fakat kürtaj operasyonu sonrasında lekelenme şeklinde kanamalar yaşanabilir ve işlemden bir hafta sonrasına kadar az miktarda kanamaların yaşanması oldukça normaldir.

Kürtaj sonrası, bir hafta boyunca devam eden az miktardaki kanamalar normal sayılmaktadır ve herhangi bir müdahale gerektirmez. Çünkü bu kanamalar günden güne azalacak ve kendiliğinden son bulacaktır. Az miktarda lekelenmeler ile birlikte, pıhtı şeklinde kanamaların da yaşanması normaldir fakat kanamaların gittikçe arttığı durumlarda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Regl

Kürtaj operasyonu sonrasında çoğu zaman regl düzensizlikleri yaşanabilmektedir ve bu durum operasyon sonrası gelişebilecek olan riskler arsında yer almaktadır. Kürtaj işleminden sonra regl düzensizliği yaşanabilir ve bir süre sonra regl düzeni genellikle normale dönmektedir. Fakat uzun süre regl düzeninin sağlanmaması durumunda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Genellikle, kürtaj işleminin yapıldığı gün, hastanın ilk regl günü sayılır ve bu günden itibaren yaklaşık olarak 45 gün içerisinde hastanın regl olması beklenir.

Kürtaj Sonrası Ateş

Kürtaj operasyonu sonrasında hastanın ateşlenmesi, istenen ve beklenen bir durum değildir. Kürtaj sonrasındaki ateş normal değildir ve genellikle hastanın bir enfeksiyon kaptığının habercisidir. Bu nedenle, bu kişilerin ateşinin 38’i geçtiğinde acilen doktora başvurmaları gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Ağrı

Kürtaj operasyonu sonrasında ağrı yaşanması oldukça normaldir ve bu beklenen bir durumdur. İşlem sonrasında yaşanan bu ağrılar, genellikle kramplar şeklindedir. Özellikle, operasyon sonrasındaki ilk 10 dk. içerisinde ağrı hissedilebilmektedir ve bu ağrının nedeni rahimin kendisini toparlamasıdır.

Kürtaj sonrası, ilk bir hafta içerisinde çok kuvvetli olmayan ağrıların da yaşanması normaldir ve bu nedenle genellikle doktorlar, ağrı kesici ilaç tedavisini hastalarına uygularlar. Hissedilen ağrı günden güne azalma gösterecektir fakat ağrının geçmemesi durumlarında uzman hekime başvurulmalıdır.

Kürtaj ve Akıntı

Kürtaj operasyonu sonrasında, vajinadan gelen akıntı ya da koku enfeksiyon riskini gündeme getirmektedir. Bu nedenle, kürtaj sonrasında vajinada meydana gelen kaşıntı, akıntı ya da koku durumlarında uzman bir doktora vakit kaybetmeden başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj operasyonu öncesinde, vajen bölgesinin antiseptik ürünler ile temizlenmesi vajinanın pH seviyesinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu da vajinada çeşitli problemlerin görülmesine neden olabilmektedir.

Kürtaj Sonrası Bulantı

Kürtaj sonrası bulantı

Kürtaj operasyonu sonrasında, hastalarda bulantı ya da kusma gözlemlenebilmektedir ve doğal olarak karşılanmaktadır. Bu durum farklı sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir. İlk olarak, kürtaj sonrası hastanın psikolojik olarak etkilenmesi ya da üzüntü duyması bulantı ve kusmayı tetikleyebilir. Aynı zamanda, kürtaj operasyonunun genel anestezi altında yapılması da hastanın bulantı ya da kusma yaşamasına neden olabilmektedir.

Bulantı ve kusma, gebelik belirtisidir. Her kürtaj işlemi başarı ile sonuçlanamayabilir ve bazı durumlarda gebelik devam edebilmektedir. Bu nedenle, kürtaj operasyonu sonrasında bulantı ve kusma şikayetleri yaşanıyorsa, nedenini öğrenmek ve gerekli tedbirleri almak için uzman doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj Operasyonu Sonrasında Dikkate Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj operasyonu oldukça ciddi bir operasyondur ve bu nedenle, operasyon sonrası kadın sağlığına dikkat edilmeli ve özenli davranılmalıdır. Bu bağlamda, dikkat edilmesi gereken bazı belli başlı durumlar vardır, bunlar;

Kürtaj operasyonundan sonra hastanın 15 gün cinsel ilişkiye girmesi yasaktır. Bu yasağa dikkat edilmemesi durumunda çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilir ve hasta enfeksiyon kapabilir.

Kürtaj sonrasında, gebelik ile ilgili belirtilerin varlığına ya da yokluğuna dikkat edilmelidir. Genel olarak, kürtajdan bir hafta sonrasına kadar olan süre içerisinde gebeliğe ait olan belirtilerin yok olması gerekmektedir. Eğer kürtaj operasyonu üzerinden bir hafta geçtiyse ve hala gebelik belirtileri devam ediyorsa mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır çünkü gebelik sonlanamamış olabilir.

Kürtaj operasyonu sonrası enfeksiyona neden olabilecek her türlü aktiviteden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, hastaların kanamasının devam ettiği süre içerisinde havuza ya da denize girmesi yasaktır.

Kürtaj sonrasında bir hafta süre ile hastaların ayakta duş alması önerilmektedir.

Kürtaj sonrasında, hastanın ateşinin yükselmesi durumunda acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Kan uyuşmazlığı söz konusu olduğunda, kürtaj işleminden sonraki 72 saat içinde hastaya uyuşmazlık iğnesi yapılmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

İlginizi çekebilecek yabancı kaynaklar

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dilation-and-curettage/about/pac-20384910

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-