Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj sonrası hamile kalma,  bir çok kürtaj işlemi gerçekleştiren kadının aklında olan başlıca sorulardan biridir. Kürtaj kısırlık yapar mı? sorusu da bir çok kadının merak ettiği konulardan biridir ve aslında bu iki konu bir biri ile çok alakalı konulardır.

Asıl olan bu noktada, hastanın tecrübeli bir doktor tarafından kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi, kürtaj işleminin olduğu hastanenin sterilizasyonun iyi olması, operasyon sonrasında hasta kendi sterilizasyonunu sağlayabilmesi ve doktorun verdiği kürtaj sonrası bakımının doğru yapılmış olmasıdır.

Sterilizasyon sağlanamadığı durumlarda hasta komplikasyon yaşanması ile birebir alakalıdır. Yani hasta herhangi bir yan etkiye maruz kalmamalı ve yaşadığı süreci en sağlıklı biçimde atlatmalıdır.

Kürtaj işleminin ardından hasta kısırlık yaşaması durumunda veya aklında “Kürtaj olursam bir daha hamile kalabilir miyim?” sorusu oluşmasına sebep olan bir durum söz konusu ise bu noktada dikkat edilmesi gereken şey bu gibi yan etkilerin çok nadir görüldüğü ve kürtaj ile birebir alakalı olmadığı tespit edilmektedir.

Özellikle vakumla kürtaj direk olarak bir kısırlık sebebi değildir. Siz üreme organlarınızı birebir etkileyen bir cerrahi operasyon geçirmeniz ve bakımlarınızı doğru bir şekilde yapmamanız durumunda enfeksiyonel bir durum oluşabilir ve bunun neticesinde bir daha hamile kalamayabilirsiniz.

Kürtaj işleminin ardından iki hafta geçmesiyle birlikte hastada yumurtlamanın gerçekleştiği görülmeye başlanır ve istenmeyen gebelik durumuyla tekrar baş başa kalmak istemeyen hastalar bu tarihten itibaren doğum kontrol yöntemlerini uygulamaya başlamaları gerekmektedir.

Kürtaj sonrası hamile kalma için beklenilmesi gereken konu rahimin toparlanıp üremek için gerekli koşulları sağlaması beklenmesi gereklidir.  Kürtaj işleminden sonra rahmin toparlanıp sağlığına kavuşması için yaklaşık 3 ay gibi bir süre gerektiği için doktorunuz bu süreçte size uygun doğum kontrol yöntemini tavsiye edecektir.

Özellikle vakumlu kürtaj sonrası rahimin iyileşme süreci oldukça hızlanmaktadır ve kısa bir süre içerisinde tekrardan hamile kalmanız için gerekli koşulların sağlandığını görüntülemeye başlıyor olacaksınız. Vakumla kürtaj ile birlikte iyileşme süresi kısaldığı için hasta iş hayatına veya sosyal hayatına çok kısa bir süre içerisinde döndüğü görüntülenmektedir.

Başarıyla gerçekleşen kürtaj işleminin ardından yaşananlar sağlıklı bir adet döneminde yaşananlar ile hemen hemen aynıdır ve bu süreçte hasta için çok farklı hissettirmediğinden sosyal hayatına dönme konusunda hiç bir çekince yaşamamaktadır.

Kürtaj Sonrasında Hamile Kalmak İstemiyorum

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma 1

Kürtaj sonrasında hamile kalmak istemeyen hastalar, kürtaj işleminin gerçekleştirildiği gün spiral taktırmayı tercih edebilirler. Kürtaj operasyonu gerçekleştirilirken spiral taktırmanın sağlık açısından hiç bir sakıncası bulunmamakla birlikte sürecin kolay atlatılmasında da çok yardımcı olduğu görüntülenmektedir.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalabilirim

Kürtaj kısırlık yapar mı?

Genel algının ve kulaktan çıkma bilgilerin aksine kürtaj kısırlığı sebep olan bir operasyon değildir. Binlerce operasyonun istatistiklerine göre kürtaj işleminin ardından kısır kalan ve bunun kürtaj ile birebir alakalı olan hasta sayısının oranı oldukça düşüktür. Kürtaj işlemi gerçekleştirildiği esnada yumurtalıklara herhangi bir operasyon bulunmamaktadır. Yani kürtaj geçirdiğiniz esnada doktor yumurtalıklarına herhangi bir müdahale de bulunmamaktadır.

Bu sebeple yumurtlama süreciniz sağlıklı ve normal şartlarda devam etmektedir. Kürtaj işlemi gerçekleştirmiş bir hastanın rahim duvarı müdahaleli olarak dökülmektedir. Bu da hastanın bedeninin adet oluyormuş gibi hissedip davranış sergilemesine sebep olmaktadır.

Rahmin iç duvarının tamamen dökülmesinin ardından adet döngüsü sağlıklı olarak devam etmektedir. Yani kürtaj işleminin gerçekleştiği gün hastanın adet gününün ilk günü sayılmaktadır. İşlemden 2 hafta sonrasında yumurtlama gerçekleştiği görülmektedir.

Kürtaj işleminin gerçekleşmesinin ardından rahmin toparlanıp sağlığına kavuşması için bir süre gerekmektedir. Hasta toparlanma sürecinde hamile kalırsa, nadiren de olsa rahim hassaslaştığı için bazı kadınlarda düşük riskinin arttığı gözlemlenmektedir. Bu sebeple kürtaj sonrasında rahmin toparlanma sürecinde hamile kalınmaması için doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması en doğrusu olacaktır.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak Daha mı Kolay?

kürtaj hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Kürtaj sonrası hamile kalma çok daha kolaydır söylemi çok sık duyduğumuz bir ifadedir. Kürtaj sonrasında hamile kalma ile normal süreçte hamile kalma oranı aynıdır. Yani kürtaj hamile kalmayı zorlaştırmadığı gibi kolaylaştırmaktadır.

Çiftler kürtaj sonrasında korunmasız cinsel ilişki yaşarlarsa ve bunun ardından kadının hamile kaldığı gözlemlenirse bu algısal olarak kürtaj sonrasında hamile çok daha kolay gibi bir algı oluşturmaktadır.Ancak kürtaj sonrasında hamile kalma kolaylığı olarak belirtilen algı kürtaj ile değil kürtajın ardından yapılan korunmasız cinsel ilişkiyle alakalıdır.

Konumuzda detaylıca değindiğimiz gibi kürtaj doğru doktor tarafından yapıldığında ve sağlıklı koşullar sağlandığında hamile kalmayı zorlaştıran hiç bir sebebe neden olmamaktadır.

 

Bu makaleler ilginizi çekebilir.

Kürtaj Fiyatları 2019

Kürtaj sonrası ağrı olmaması için neler yapılmalıdır?

Konuyla ilgili yabancı kaynaklar

https://www.plannedparenthood.org/learn/abortion/considering-abortion

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-