Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası Duş

Gebeliklerde artık daha sık rastlanan bir durum olan düşük veya gebelik sonlandırma işlemleri için kürtaj adı verilen bir operasyon gerçekleştirilir. Her gebeliğin doğum ile sonlanması istenmesine rağmen bir takım biyolojik nedenlerden dolayı gebelikle alakalı sonlandırma kararı alınabilir. Gebelik sonlandırma işlemleri için kürtaj yapılması sürecin kısalmasına ve daha sağlıklı sonuçlar alınmasına neden olur. Kürtajın gebelik haftasına bağlı olarak son derece kısa süren ve oldukça pratik bir işlem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle oldukça donanımlı ve tecrübeli kişiler tarafından işleme alınması gerekir. İşlem sırasında ortaya çıkacak olan komplikasyonlar ciddi sonuçların doğmasına da neden olabilir.

Neden Kürtaj Yapılır?

Gebeliklerde gelişim geriliğinden meydana gelen veya kalp atımı durması sonucu yaşanan sonuçlardan bir tanesi de kürtajdır. Kürtaj işleminin genel olarak anlamı döllenmiş bir şekilde bulunan sperm ve yumurtanın yerleşmiş olduğu yerden çıkarılmasıdır. Bu sayede sağlıksız bir şekilde ilerleyen gebelik kazınarak yerinden çıkarılmış olur. Kürtaj işlemi sağlıksız bir şekilde devam eden gebeliğin sonlandırılması ve rahmin yeniden kendini toplaması için yapılır. İşlem sonucunda rahim temizlenir ve yeniden yumurtlama olması için hazırlıklar başlar. Böylece yeniden hamile kalınması da söz konusu olur.

Kürtaj Sonrası Bakım Nasıldır?

kürtajdan sonra duş alınır mı?

Kürtaj işlemi genelde 15-20 dakika kadar süren kısa süreli bir işlemdir. Anestezi altında yapılır. İşlem sırasında dikkat edilmesi gerekenler kadar işlemden sonra anne adayının dikkat etmesi gereken detaylar da vardır. Anne adayı kendini soğuktan ve enfeksiyon riskinden korumalıdır. Enfeksiyon oluşmasına uygun bir şekilde yeni operasyon geçirmiş olan bir rahim kısa sürede toplanmak için korunmak zorundadır. Temizliğe ve kontrollere de yeterince dikkat edilmelidir. Doktorunuz ortalama 15 gün sonra sizi rahmin durumunu kontrol etmek için çağıracaktır. Bunun nedeni toparlanmanın başlayıp başlamadığını anlamak ve işlem sırasında içeride parça kalıp kalmadığından emin olmaktır.

Kürtajdan Sonra Duş Konusunda Nelere Dikkat Edilir? Kürtaj sonrası duş konusuna doktorlar özel bir dikkat vererek açıklamalarda bulunur. Kürtaj işleminden sonra vajinanın korunması için ilk gün duş alınmaması önerilir. Ardından gelen 3 gün boyunca ise banyo için ayakta olacak şekilde duş yapılması önerilir. Çünkü mikroplara karşı açık hedef halinde bulunan rahmin banyo sırasında mikrop veya enfeksiyon kapmaması için koruma altında olması gerekir. İşlem sonrasında banyoya dikkat etmemek veya temizlik sorunları yaşatmak rahmin kendini toplamasını engeller veya geciktirir. Ek olarak bazı sorunların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Psikolojik ve bedensel toplama için biraz zaman tanınmalıdır.

Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Kürtaj işleminden sonra en çok merak edilenlerin başında kısırlık ve cinsel ilişki gelir. Kısırlık ve kürtaj arasında hiç bir şekilde bir bağlantı bulunmaz. Bağlantının olmaması olasılığın olmadığı anlamına da gelmez. Yapılması gerektiği gibi bir işlem yapıldığında bu olasılık ortaya çıkmazken diğer taraftan işlem sırasında uterusun zarar görmesi geç hamile kalınmasına ve toparlanma süresinin uzamasına neden olabilir. Bunun için yetkili hastaneler ve tecrübeli hekimler ile çalışmak önemlidir. Cinsel ilişkiye girilme süresini işlemi yapan doktor ile görüşmek daha doğrudur. Genel olarak oluşturulan kanı ise 15 gün boyunca ilişkinin olmamasıdır. Rahmin kendini toplaması, kanamayı tamamlaması ve yenilenmesi için yeterli bir süredir. Rahim uzun süreler sonunda kendini toplamayan ve yenileyen bir organdır. Bunun için dikkatli olmak ve doktor önerilerine uymak yeterli olur.

Kürtaj Konusundaki Detaylar Nelerdir?

Kürtaj konusunda en çok dikkat edilmesi gereken detayların başında hastane seçimi gelir. Hastanelerin tamamının işlem yapmak için yetkisi olmasına karşılık genelde yeterli tecrübede personeli olmaz. Bunun için doktorunuzun da bu alanda yeterli tecrübesi olduğundan emin olmalısınız. Doktorun uterusu kazıma işlemi sırasında rahme vereceği zarar sizin ileride yeniden hamile kalma olanağınızı bile etkiler. Bunun için kürtaj işleminin steril bir ortamda yapıldığından emin olmalısınız. Rahmin delinmesi veya içeride parça kalması gibi durumlardan dolayı bir takım sorunlar yaşanabilir. Sonrasında ise temizlik ve bakım konularında dikkatli olunmalıdır. Tamamı bir süreç olarak değerlendirmeli ve sonuçları ciddi olabileceğinden dolayı özen gösterilmelidir. Doktorunuzun önerileri de sürece yön verecek olduğundan dolayı kontrol zamanlarını ve önerileri mutlaka takip etmelisiniz.

 

Kürtaj sonrasında bakım hakkındaki yabancı kaynaklar ilginizi çekebilir.

https://www.mariestopes.org.uk/abortion-services/abortion-aftercare/

İlginizi Çekebilecek diğer yazılarımız

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-