Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj sonrası cinsel ilişki de, her gebeliğin doğum ile sonlanması mümkün olmaz. Bazen istenmese de bir takım sorunlar nedeniyle gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Nedenleri arasında döllenmiş yumurta ve spermin kromozomsal sorunlar taşıması veya kalıtımsal sorunlar ilk sıralarda gelir.

Pıhtılaşma sorununun olması bile embriyonun gelişmesine engel olabilir. Bu gibi durumlarda gebeliğin uterustan alınması işlemi yapılması bir zorunluluktur. Aksi durumda anne adayının zarar görmesi söz konusu olabilir.

Kürtaj işlemi bu veya benzer nedenlerden dolayı gelişimi duran veya kalp atışı alınamayan gebeliklerde sonlandırma işlemi için kullanılır. İşlemin süresi ve önemi gebeliğin yaşı ile yakından alakalıdır. Birçok soru sorulan bir işlem olmasına karşılık güvenilir yerlerde oldukça sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Kürtaj Detayları Nelerdir?

kurtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj işleminin yapılması temelde embriyonun uterus yani döllendikten sonra tutunduğu rahim duvarından kazınması işlemine dayanır. Bu şekilde gebelik sonlandırılmış olur.

Gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak 15-20 dakika gibi kısa sürebilen bir işlemdir. Ayrıca anestezi altında yapılır. Hem psikolojik hem de bedensel olarak bir takım süreçleri beraberinde getirmesinden dolayı dikkatle yaklaşılması gereken bir dönemdir.

Anne adayının yaşadığı duyguları anlamak ve buna göre hareket etmek son derece önemlidir.

Kürtaj Sonrası Bakım

Kürtaj işleminden hemen sonra ara ara kanamaların olduğu bir dönem yaşanabilir. Adet olmuş gibi bir kanama görülmesi işlemden sonra beklenen bir durumdur. Çünkü rahim kendini temizlemek ve yeniden yumurtlamaya başlamak için bir takım girişimlerde bulunur.

Ek olarak kürtajdan sonra 3 gün duş alınmaması ve gerekli olması halinde ise ayakta duş alınması önerilir. İşlemden sonra rahmin mikroplara karşı daha savunmasız olmasından dolayı sık sık iç çamaşırı değiştirmek ve enfeksiyonlara karşı ilaç kullanmak gerekebilir. Ağrı kesici ve antibiyotiklerden oluşan bir tedaviye de başlanacaktır.

Cinsel İlişki Süresi

kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olur

Kürtaj işleminden sonra merak edilen konulardan bir tanesi de cinsel ilişki olur. Kürtaj sonrası cinsel ilişki süresi hakkında kesin bir veri yoktur. Amaç mikroplara veya enfeksiyona karşı toplanmak için çaba gösteren rahme zarar gelmesini engellemektir.

Gebeliğin haftasına da bağlı olarak genelde 15 gün ilişkiye girilmemesi önerilir. İlişkiye girilmeye başlandığında ise prezervatif ile korunmak gerekebilir. Bu sayede mikrop kapma olasılığının en aza indirilmesi söz konusu olacaktır.

İşlemden sonra cinsel hayatınızda herhangi bir değişiklik olmayacağını da unutmamak gerekir. Anne adayının psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini de bekledikten sonra cinsel ilişki yaşanabilir.

Kürtaj Sonrası İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler

kurtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalıdır

Anne adayının işlem sonrasında gerekli olması halinde psikolojik destek alması son derece önemlidir. Çünkü gebeliğe alışan bir kadının gebeliğinin sonlandırılması hem psikolojik hem de biyolojik açıdan bir takım olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle 15 gün kürtaj sonrası cinsel ilişki sınırına bağlı kalmaya özen göstermek ve kadının hazır olduğundan emin olmak gerekir. Bedensel anlamda rahim kendini çabuk toparlayan bir organ olmasına karşılık yine de dikkatli ve özverili davranmak kadın için önemli bir detay olacaktır. Kürtaj işleminden sonra daha fazla desteğe ihtiyacının olacağı bilinmelidir.

Kürtajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işlemine karar verilen bir gebelikte hastane ve doktor seçimi son derece önemlidir. Her operasyon gibi kürtaj işlemi de bir takım olasılıkları beraberinde getirir.

Bunlar arasında rahmin tam olarak temizlenmemesi veya uterusa zarar verilmesi gibi durumlar en başta gelir. Enfeksiyon kapmış olmak bile ileride yeniden hamile kalmanız için gereken toparlanmanın daha geç olmasına neden olur.

Bunun için tecrübeli ve alanında uzman kişiler ile çalışmaya önem vermelisiniz.

Kürtajdan Sonra Hamilelik

Kürtaj işleminden sonra meydana gelen kanama ilk adet olarak kabul edilir. Ardından rahmin kendini toplaması ve yeniden yumurtlamaya başlaması 15-20 gün sürebilir.

Doktorunuz ile birlikte yeniden gebelik istemeniz halinde uygun olan süreyi ayarlamanız söz konusu olur. Rahim kendini kısa süre toplayabilme özelliğine sahip olmasına karşılık yine de gebelik durumu için ortalama 3 ay kadar beklenmesi genel geçerliliği olan bir görüş olarak ortaya atılmıştır.

Sadece bedensel olmamakla birlikte birçok süreci de beraberinde getirdiğinden toplanma süresi olarak bu süre belirlenmiştir. Kürtaj sonrası hemen hamile kalınması ile alakalı olumsuz veriler de bulunmamasına karşılık 3 ay ortalama süredir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Yabancı kaynaklardan ilgili yazı

https://www.webmd.com/women/guide/d-and-c-dilation-and-curettage

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-