Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası Adet (Regl) Kanaması

Kürtaj Sonrası Adet (Regl) Kanaması, kürtaj, gebeliğin zorunlu ya da isteyerek sonlandırılma işlemidir. Bu işlem uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Kürtaj işlemi birçok kadının başından geçen işlemlerden biridir. Çoğu kez zorunlu olarak kürtaja maruz kalan bayanlar da vardır.

Kürtaj işlemiyle hamilelik sona erer. Kürtaj farklı sebeplerden dolayı yapılır. Kürtajın yapılması anne ve baba adaylarının isteğine göre de yapılabilir. Ancak bu durum doktorlar tarafından önerilmez.

Ayrıca toplumda da kürtaja yaklaşım olumsuzdur. Ancak annenin hayati tehlikesi olduğu durumlarda doktorun önerisi ile kürtaj yapılır.

Bebeğin sakat doğma ihtimalinde ya da hastalıklı doğum durumlarında anne adayının da kararı alınarak kürtaj işlemi gerçekleşir.

Kürtaj Sebepleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi farklı nedenlerden yapılabilir. Zorunlu kürtaj işlemlerinde anne karnında bebek ölümleri ve bebeğin kalp atışlarının durması en önemli nedenlerden biridir.

Bu gibi durumlarda annenin hayatı tehlikeye girer. Bu nedenle hemen kürtaja alınması gerekir. Ayrıca düşük yapan kadınlara rahmin temizlenmesi amacıyla bu işlem uygulanır.

Anne karnında bebek ölümleri görüldüğünde kürtaj zaman kaybedilmeden yapılmalıdır. Kürtaj sonrası adet (regl) kanaması belli bir süre sonra görülür. Bu süre her kadında farklıdır.

Kürtaj hamileliği sonlandırmak isteyen annelerin kararıyla da yapılabilir. Ancak bu istenilen bir durum değildir. Aile planlaması yaparak istenmeyen gebeliklerin önüne geçilebilir. Böylece kürtaj işlemlerine gerek duyulmaz.

 

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj yaklaşık yarım saat süren cerrahi bir işlemdir. Bu işlemden önce gerekli tetkikler yapılıyor. Kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işlem sırasında hasta uyutulur.

Hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Kürtaj ameliyat ortamında yapılır. Rahim içinde bebek alınır. Gebelik sona erdirilir. Rahmin içinde parça kalmaması önemlidir.

Rahim bu işlem sırasında temizlenir. Kürtaj işlemi bittikten sonra hasta kendine gelir ve hafif ağrı hissedebilir. Kürtaj sonrasında hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.

Şiddetli kürtaj ağrıları görülmez. Şiddetli ağrı ve kanama şikayeti olan kadınlar kısa zamanda doktora gitmelidir.

Kürtaj Sonrasında Regl Kaç Gün Sonra Başlar?

Kürtaj bayanların korktuğu ve istemediği işlemlerden biridir. Kürtaj yaptırmak zorunda kalan kadınların en merak ettiği konulardan biri de kürtaj sonrasında kanamadır. Kürtaj sonrası adet (regl) kanaması genellikle 45 gün sonra görülür. Kanama 40 ile 45 gün arasında başlar.

Adet kanaması zamanla düzene girer. Kürtajdan hemen sonra kanama bir hafta devam eder. Bu kanama giderek azalan bir kanamadır.

Kanaması fazla olan hastaların en kısa zamanda doktora başvurması gerekiyor. Regl kanaması geciken hastalar tekrardan doktora gelerek muayene olmalıdır.

Kürtaj Sonrasında İyileşme Kürtaj Sonrasında İyileşme

Kürtajın ardından hastanın iyileşme süresi bir haftadır. En geç iki hafta içinde hasta kendini toplar. Kanama bir hafta sonra biter ve hasta normal hayatına devam eder.

Kürtaj sonrasında ağır eşyaların kaldırılmaması ve dikkat edilmesi gerekir. İyileşme süresi yaklaşık 10 gündür. Kürtajdan sonra ilk 3 saat bir şeyler yemek içmek yasaktır.

İlk 3 saat sonrasında beslenme başlar. Genellikle beslenme çorba ve bunun gibi sıvı gıdalar ile olur. Birden ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek sağlık açısından zararlıdır.

Kürtaj sonrası kanamaya dikkat etmek gerekiyor. Kürtaj kanaması ilk 3 gün yoğundur. Bu durum normaldir. Ancak artan bir kanama olur ve kanama beş günü geçerse derhal doktora bildirilmesi gerekir.

Kürtajdan bir hafta sonra kontrole gidilebilir.

Kürtaj Gebeliğin Kaçıncı Ayında Yapılır?

Kürtaj zorunlu olmadıkça önerilmez. Kürtaj yapılabilmesi için yasal süre vardır. Bu süre 12 haftadır. Gebeliğin 12. haftası biterse isteğe bağlı kürtaj yapılamaz.

Yani gebelikte 12. haftanın sonuna gelindiğinde yasal olarak kürtaj yapılamaz. Kürtaj her zaman uzman kadın doğum doktorları gözetiminde yapılmalıdır.

Kürtaj sırasında ağrı hissini ortadan kaldırmak için hastayı uyutmak ya da belden uyuşturmak gerekir. Kürtaj işleminde ağrı olmaz. Hasta kürtajdan kısa süre sonra normal yaşamına devam eder.

Gizli Kürtaj ile ilgili İngilizce kaynaklara da göz atmak isteyebilirsiniz.

İstanbul kürtaj fiyatları yazımız ilginizi çekebilir.

https://www.plannedparenthood.org/learn/abortion/considering-abortion

İletişim Numaramız
Tel: 0532 215 82 62

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-