Kürtaj

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

Kürtaj olan ya da kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok sorduğu ve endişelendiği soru; kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi? sorusudur. Normal şartlarda, kürtaj bazı riskleri bulunan cerrahi bir operasyondur fakat uzman hekimlerce dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiği sürece risklerin gerçekleşmesi oranı oldukça düşüktür ve dolayısı ile kadın sağlığını olumsuz yönde etkilememektedir.

Kürtaj, kadın sağlığının tehlikede olduğu ya da bebek sağlığının olumsuz olarak geliştiği durumlarda ve bazen de keyfi olarak gerçekleştirilen gebelik sonlandırma operasyonudur. Bu operasyonun tıbbi olarak tanımı ise; kadın rahminde bulunan gebelik materyalinin çıkartılması ve böylelikle gebeliğe son verilmesidir. Bu operasyonlarda, kadın sağlığı açısından bazı riskler bulunmakta ve kadın sağlığı etkilenebilmektedir.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması işlemidir fakat bu durum bir doğum kontrol yöntemiymiş gibi algılanmamalıdır. İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için doğum kontrol önlemleri alınmalıdır. Çünkü her ne kadar az da olsa kürtaj işlemlerinde risk bulunmaktadır. Ve bu işlemler, lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır; oldukça ciddi operasyonlardır.

Kürtajın Yol Açtığı Sağlık Sorunları Nelerdir?

Kürtaj operasyonu, kimi zaman bireylerin çocuk sahibi olmak istememesi üzerine keyfi olarak, kimi zaman da sağlıksal nedenlerden dolayı zorunlu olarak gerçekleştirilmektedir. Her ne sebeple olursa olsun, bu operasyon oldukça basit bir şekilde, kısa süre içerisinde gerçekleştiriliyor olsa da bazı riskler barındırmaktadır ve bu riskler şunlardır:

  • Kürtaj operasyonu sırasında rahimde delik açılabilir
  • Kürtaj operasyonu esnasında ya da sonrasında enfeksiyon gelişebilir
  • Kürtaj operasyonu sonrasında kanama görülebilir
  • Kürtaj operasyonu sonrasında regl düzensizlikleri yaşanabilir
  • Kürtaj operasyonunda gebeliğe ait materyaller rahimde kalabilir
  • Kürtaj operasyonu sonrasında rahimde yapışıklık durumu gelişebilir
  • Kürtaj operasyonu başaralı sonuçlanamayabilir ve gebelik sonlanmayabilir
  • Tüm bu riskler, her kürtaj operasyonunda bulunmaktadır ve bunlardan herhangi birinin gelişmesi kadın sağlığını etkilemektedir.

Kürtaj Operasyonu Sırasında Rahmin Delinmesi

Kürtaj operasyonu esnasında, yanlış teknikten ve özensiz, yanlış uygulamadan dolayı rahimde delik açılabilmektedir. Bu yaşanması hiç istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, kürtaj operasyonları yalnızca alanında uzman kişilerce yani kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Kürtaj esnasında rahimde delik açılması ile karşı karşıya kalındığında, kürtaj işlemi sonlandırılır ve hasta acil olarak gözlem altına alınır. Eğer kanama durumu gelişmedi ise açılan delik onarılır.

Kürtaj ve Enfeksiyon

Kürtaj esnasında ya da sonrasında gelişen ve riskler arasında en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında enfeksiyon gelmektedir. Öncelikle, sorunsuz bir kürtaj işlemi için operasyon steril ortamda gerçekleştirilmelidir ve kürtaj işlemine başlanmadan önce, hastanın vajen bölgesi antiseptik ürünlerle temizlenmelidir.

Kürtaj sonrasında vajen bölgesinin bakımı oldukça önemlidir ve tam iyileşme sağlanana kadar enfeksiyona neden olacak her türlü şeyden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, hastaların operasyondan sonra vajen bölgesini ıslatmadan duş alması ve duşta kimyasal ürünler kullanmaması önerilmektedir.

Genellikle kürtajdan sonra uzman hekimler, hastalarına antibiyotik tedavisi uygulamaktadır. Bu enfeksiyon gelişmesine karşı bir önlemdir. Bu nedenle, uzman hekimlerce belirlenen tedavi kapsamında verilen ilaçların düzenli kullanılması önem taşımaktadır.

Kürtaj Sonrası Kanama

kürtajdan sonra kanama

Kürtaj işlemi sonrasında bir süre lekelenme şeklinde kanamaların yaşanması oldukça normaldir. Fakat kanama süresi iki haftayı geçen durumlarda kadın doğum uzmanlarına başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj ve Regl Düzensizliği

kürtajdan sonra regl ne zaman olurum

Kürtaj işlemi, her ne kadar kısa sürede sonlandırılan bir cerrahi operasyon olsa da oldukça ciddi bir operasyondur ve bu operasyonda rahim içine müdahale gerçekleştirilir. Bu nedenle, bir süre kadınların adet düzensizliği yaşaması normaldir. Fakat düzensizliklerin sürekli hale gelmesi durumunda uzman doktora başvurulmalıdır.

Gebelik Materyalinin Rahimde Kalması

Kürtaj işlemi sırasında yaşanan aksilikler ya da operasyonu yapan kişinin yeterince özenli olmaması sonucunda rahim içinde, gebeliğe ait materyaller kalabilmektedir. Bu nedenle, kürtaj operasyonu sonrasında sağlık kontrollerinden geçilmelidir. Aynı zamanda bu operasyonlar yalnızca kadın doğum uzmanlarına yaptırılmalıdır.

Ülkemizde, uzun yıllardan beri kürtaj operasyonu yasal sınırlılıklar içerisinde gerçekleştirilmektedir ve buna göre gebelikler, isteğe bağlı olarak maksimum 10. haftada yapılabilmektedir.

10. haftanın dolmasına rağmen, gebeliğin istenmediği durumlarda yasal olmayan yollara başvurulduğu olmaktadır. Kadın sağlığının olumsuz olarak etkilenmemesi ve başarısız operasyon riskinden uzak durmak için ‘merdiven altı’ diye tabir edilen muayenehanelerden ev doktorlardan uzak durulmalıdır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-