İstanbul Kürtaj

Kürtaj Nerede Yapılır?

Her gebeliğin doğumla sonuçlanması beklenmesine rağmen bilimsel açıdan bu ihtimal giderek azalır. Bunun nedenleri arasında embriyonun kromozom açıdan bazı sorunlarının olması veya rahimle alakalı bir takım sıkıntılar yer alır. Tam olarak nedenin ortaya çıkması için ise gebelik sonlandırıldıktan sonra kontrol edilmesi, testler yapılması önerilir. Kürtaj işlemi gebeliğin bir takım nedenlerden dolayı sonlandırılması işlemi olarak kısaca açıklanabilir. Kürtaj olma kararı alınan bir hamilelik için kürtaj işlemi çoğu zaman zorunludur. Vücudun kendi kendine başlattığı bir işlem de olabilir. Yine de sağlıklı bir şekilde temizlenmesi için operasyon yapılması önerilir.

Kürtaj Nedir?

Özel Hastanede Kürtaj

Gebelikte gelişimin durması veya kalp atışlarının artık alınmaması gibi durumlar söz konusu olduğunda gebeliğin sonlandırılmasına karar vermek zorunlu bir hal alır. Gebelik sonlandırılması için ise döllenen ve rahim duvarlarına gömülü halde bulunan döllenmiş yumurta ve spermin oluşturduğu embriyonun tamamen alınması şarttır. Embriyonun alınması işlemine vajinal aspirasyon veya kürtaj denir. Kelimenin anlamı kazımak veya çıkarmak olarak açıklanabilir. Temelde yapılan işlem rahimden yapılan kazıma işlemi olduğundan dolayı bu isimle anılır. Gebelik yaşına göre 15-20 dakika süren ve anestezi altında gerçekleşen bir işlemdir.

Nerede Gerçekleştirilir?

Kürtaj işlemi kısa süreli bir işlem olmasına karşılık son derece önemlidir. Bunun için gerçekleştirilecek olan kurum ve yapacak olan doktorun seçiminde dikkatli davranmak gerekir. Kürtaj sadece yasal olarak yetkisi olan hastane ve kliniklerde yetkili doktor ve personel tarafından yapılabilir. Aksi durumda hastanın sağlığını tehlikeye atan bir durum oluşması kaçınılmaz bir hal alır. Bundan dolayı kürtaj için seçeceğiniz hastanenin yasal olarak bu işlem izninin olduğundan ve hijyenik bir operasyon ortamı sunduğundan emin olmanız son derece önemlidir. Operasyon sonrasında ve sırasında sorunlar oluşmasını engellemiş olursunuz. Kürtaj nerede yapılır sorusunun cevabı donanımlı ve yasal hastaneler olarak verilebilir.

Sonrasında Bakım Nasıl Olur?

Kürtaj işleminden sonra bakımın nasıl olması gerektiği işlemi gerçekleştiren doktor tarafından açıklanır. Herhangi bir farklılık olmaması halinde işlemden sonra 3 gün ayakta duş alınması önerilir. Sık sık iç çamaşırı değiştirmek ve lavabo temizliğine dikkat etmek gerekir. Bunun amacı operasyondan sonra mikrop ve enfeksiyona açık bir hale gelen rahmi korumaktır. Ağrı kesici ve antibiyotikten oluşan bir tedavi sürecine de başlanır. Ara kanamaların olması da doğal bir durumdur. Rahim adet olmuş gibi içeride bulunan kalıntı ve kanları dışarı atmak isteyecektir.

Kısırlık Yapar Mı?

Hastanede Kürtaj

Kürtaj işleminden sonra birçok çiftin merak ettiği konuların başında kısırlık durumu gelir. Kürtaj işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirildikten sonra herhangi bir kısırlık sorununa neden olmaz. Kısırlık ve kürtaj arasında bir ilişki yoktur. Ama her operasyon gibi bazı olasılıkları da barındırır. İşlem sırasında kazıma yapılacağından dolayı uterusa zarar verilmesi veya delinmesi ihtimali ile de karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan dolayı bilinçli ve tecrübeli bir ekip ile çalışmak önemlidir. Sonrasında yapılan bakımlarda aynı şekilde dikkat gerektiren süreçleri içerir.

Cinsel İlişki Süresi Nedir?

Kürtaj işleminden sonra cinsel ilişkiye bir süre ara vermek gerekir. Adet kanamasına benzeyen bir kanama yaşanması durumu da yaşanacağından dolayı kürtaj işleminden sonra gebelik yaşına bağlı olarak 15 gün ara verilmesi önerilir. Bunun arkasında yatan neden operasyon ile birlikte rahmin mikrop kapma veya enfeksiyon sorunu yaşama ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Ayrıca anne adayının psikolojik olarak da kendini hazırlaması beklenmelidir. Çünkü gebeliğin sonlandırılması her anne adayı için belli bir süre psikolojik ve fiziksel bir toparlanma gerektirir. Bunun için cinsel ilişki süresi kadının kendini toparlamasına göre de değerlendirilmelidir. İşlemden 15 gün sonra kontrole çağıran doktorunuz da bu konuda bilgi verecektir.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtaj işlemi ile yaşanan kayıp sonrasında bazı kadınlar hemen çocuk sahibi olmak istemez. Yeniden aynı durumu yaşamaktan korktuklarından dolayı ara verebilirler. Bazen de tam tersi olacak şekilde hemen yeniden anne olmak isteyebilirler. Rahim kendini kısa süre içinde toplayan ve hemen kendine gelen bir organdır. Buna rağmen hem psikolojik hem de bedensel olarak toparlanma adına genel hekim görüşü 3 aylık bir ara verilmesidir. Hemen hamile da kalınabilir.

Sizin İçin Önerdiğimiz Makaleler

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma

Ağrısız Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

 

 

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-