Kürtaj

Kürtaj Kaç Saat Sürer?

Kürtaj kaç saat sürer , gebeliğin tıbbi yollarla sona erdirilmesi anlamına gelen kürtaj pek çok ülkede yasal olarak tanınan bir hak olarak karşımıza çıkıyor. Kürtaj hakkının herhangi bir suç teşkil etmeksizin kullanılabilmesi için gebelikte 10 haftanın geride kalmamış olması gerekiyor. Aksi durumda, ceza kanununda yer alan ilgili suç söz konusu oluyor. Bu nedenle, kürtaj hakkı kullanılırken konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olunması önem taşıyor. Güvenilir ve kaliteli hizmet veren sağlık kurumlarında kürtaj işlemi yaptıracak olan kişilere detaylı bilgiler veriliyor. Yine de farklı kaynaklardan konuyla ilgili bilgi sahibi olmanız tavsiye ediliyor. Kürtaj kaç saat sürer gibi sorularınıza bu yazımızda cevap veriyor olacağız.

Kürtaj fiyatları adlı yazımız ilginizi çekebilir.

10 Haftayı Geçen Gebeliklerde Kürtaj

10 haftanın üstündeki hamilelikler bakımından kural olarak kürtaj hakkı bulunmuyor. Ancak, bu kuralın istisnası bulunuyor. Hamilelik 10 haftayı geçmiş olmasına rağmen bebek annenin sağlığını tehdit etmeye başlamışsa gebeliğin sona erdirilmesi mümkün oluyor. Bunun için alanında uzman doktorların da onay vermesi gerekiyor. Kürtaj, yalnızca bebekteki sağlık sorunları nedeniyle yaptırılmıyor. Hamile kadının mağduru olduğu, suç teşkil eden bir eylemin yarattığı hamilelik durumunda da bu yola başvurmak mümkün oluyor.

Psikolojik Etkileri

Kürtaj işlemi yaptırılmadan önce sonuçlarının detaylı biçimde düşünülmesi gerekiyor. Gebeliğin sona erdirilmesi, anne adayının psikolojisini etkilediği gibi bebek sahibi olacak çiftin psikolojisini de olumsuz olarak etkiliyor. Bu nedenle, kürtaj yaptırmayı planlayan ya da yaptırmış olan çiftlerin terapi alması öneriliyor.

Kürtaj İşlemi Kaç Saat Sürer?

kürtaj kaç saat sürer?

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık yarım saat olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrasında 30 ila 40 gün arasında kanama olması normal kabul ediliyor. Hastalar genellikle ağrı hissetmiyor. Ancak, kanamanın birkaç ay devam etmesi durumunda bir doktora başvurulması gerekiyor. Bazı durumlarda, kürtaj sonrası kanama uzun sürmemesine rağmen bulantı, ateş, ishal veya kusma görülebiliyor. Bu problemler de kürtaj işleminin normal yan etkileri olarak görülmüyor. Bu nedenle, herhangi bir beklenmeyen sağlık sorununda geç kalmadan doktora başvurulması gerekiyor. Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra vajinanın suyla temas etmemesi için ayakta duş öneriliyor. İşlemden sonraki bir saat boyunca yemek yememek gerekiyor. İşlem sonrasında en az 10 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor.

İşlem sonrasında her bünye aynı tepkiyi vermeyebiliyor. Kimi hastaların iyileşmesi çok uzun sürerken, bazı hastalar daha kısa sürede işlemin etkilerini atlatabiliyor. Ancak, kanama çoğu kişide görülüyor. Kanamalar adet dönemi kanamaları şeklinde ortaya çıkıyor. Periyot döneminden daha uzun süren kanamalar boyunca da hijyen kurallarına önem vermeniz gerekiyor. Kürtaj sonrasındaki 40 gün boyunca vücut dışarıdaki tüm risklere açık hale geliyor. Herhangi bir enfeksiyon kapmamak için olabildiğince iyi şekilde korunmak gerekiyor. Cinsel ilişki için en az 10 gün beklenilmesi önerilse de en az 1 ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması riskleri minimum düzeye indirmenizi sağlıyor.

Kürtaj sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir.

Olası Enfeksiyonlara Karşı Önem Alınması Gerekiyor

Kürtaj işleminin ardından bölge, her operasyon sonrasında olduğu gibi enfeksiyonlara açık hale geliyor. Bu nedenle, hijyen kurallarına her zamankinden daha çok özen gösterilmesi önem taşıyor. Hijyen kurallarına uyulmadığı için oluşan enfeksiyonlarla mücadele için antibiyotik tedavisi uygulanıyor. İşlem sonrasında hastalara bazı ilaçlar veriliyor. Kendinizi çok iyi ve sağlıklı hissediyor olsanız da işlemin ardından bu ilaçların süresi bitinceye dek kullanmanız gerekiyor. Koruyucu etkisi bulunan bu ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız gerekiyor. Gebeliğin kürtaj yöntemiyle sonlandırılması durumunda iyileşme sürecinde olduğunca dikkatli davranmanız gerekiyor.

 

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-