Kürtaj

Kürtaj İşleminin Riskleri ve Olası Zararları

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan fakat bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanan cerrahi bir işlemdir. Kürtaj işlemleri, normal şartlarda kolaylıkla uygulanan ve hastaların genellikle sorun yaşamadığı cerrahi müdahaledir fakat bazen aksi durumlar yaşanabilmektedir. Her ne kadar görülme sıklığı az olsa da kürtajın bazı olası zararları bulunmaktadır.

Kürtajın Olası Riskleri

Genel olarak bilinen kürtaj işleminin riskleri ve olası zararları şunlardır:

  • Rahim delinmesi
  • Kürtaj sonrası rahim içinde gebelik materyali kalması
  • Kürtaj işlemi sonrası enfeksiyon oluşumu
  • Kürtaj işlemi sonrası kanama
  • Kürtaj işleminin gerçekleşmemesi
  • Regl düzeninin bozulması
  • Rahim iç duvarında yapışıklık

Kürtaj İşlemi Sonrası Kanama

kürtajın zararları

Kürtaj işlemi sonrası kanama, en yaygın görülen zararlar arasında yer almaktadır. Genellikle ilerleyen yaşta uygulanan kürtajlarda ve hafta olarak ilerlemiş gebeliklerin kürtajı sonrası yaşanır. Fakat bu korkulacak bir durum değildir çünkü kürtaj sonrası bir miktar kanamanın yaşanması normaldir. Fakat normalden fazla olan kanama durumlarında acilen uzman bir hekime danışılmalıdır.

Kürtaj İşlemi ve Rahim Delinmesi

Bu olası risk, kürtaj işleminin uzman hekimlerce yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Çünkü kürtaj esnasında rahim delinmesi riski vardır. Bu nedenle, bu durumun yaşanmaması için uzman bilgisi ve deneyimine ihtiyaç vardır. Eğer bir kürtaj esnasında rahimin delindiği tespit edilirse, işleme son verilir ve kanama yok ise deliğin kapatılması için operasyon gerçekleştirilir.

Kürtaj İşlemi Sonrası Enfeksiyon Oluşumu

Kürtaj işlemi sonrası enfeksiyon oluşumu, sık rastlanabilir bir durumdur. İşlem sırasında ya da işlem sonrasında hasta enfeksiyon kapma riski taşımaktadır. Bu nedenle operasyonun steril ortamda yapılması önemlidir ve işlem sonrası da steril durumun devam ettirilmesi ciddi önem taşımaktadır. Bu nedenle, kürtaj işlemi sonrası doktorlar tarafından antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Kürtaj Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır. Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır. Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur. Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır. Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir. Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır. Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır. Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Kürtaj Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj uygulamaları oldukça önemli uygulamalardır ve bu nedenle yalnızca bu işlemi yapmada uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Her ne kadar kürtaj işlemi çok kısa süre içerisinde yapılsa da sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bu bağlamda, kürtaj işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır, bunlar:

Kürtaj işlemi öncesinde, jinekolojik muayene ve ultrasonla muayene gerçekleştirilmeli, gebeliğin kaçıncı haftada olduğu net olarak saptanmalı, gebelik yerleşimi incelenmelidir.

Kürtaj işlemi öncesi, hasta net olarak bilgilendirilmeli, olası durumlar hakkında bilgi verilmeli ve hastanın psikolojik olarak rahatlaması sağlanmalıdır.

Kürtaj işlemi, yalnızca uzman hekimler tarafından steril ortamlarda gerçekleştirilmelidir.

Kürtaj işlemi, genel anestezi ile yapılacaksa hastanın işlemden en az 4 saat önce gıda alımını durdurması gerekmektedir.

Size Önerdiğimiz Diğer Yazılarımız

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

 

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-