Kürtaj

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları iki farklı anestezi altında uygulanır.Kürtaj işlemi ağrılı mı, bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü bu cerrahi işlemde, hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kürtaj İşleminden Sonra Ağrı Olur Mu?

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı? 2

Kürtaj işlemi ağrılı mı ? kürtaj uygulamaları, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu işlem, her ne kadar kısa sürede sonlandırılıyor olsa da ciddi bir cerrahi işlemdir ve uzmanlık gerektirir. İşlem sonrası komplikasyonların gelişmemesi için, ağrı hissinin duyulmaması için merdiven altı diye tabir edilen yerlerden kaçınmalı ve kürtaj işlemini yasal kliniklerde ya da hastanelerde yaptırmak gerekmektedir.

Kürtaj işlemi, işlem sonrası bazı olası zararları bulunan bir cerrahi işlemdir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak, kürtaj sonrasında hastalar ağrı yaşayabilmektedir fakat bu ağrılar kasılmalar şeklindedir ve regl sancısına benzetilmektedir. Bu nedenle, cerrahi operasyon sonrası doktorlar, hastalara ağrı kesici ilaç ile tedavi uygularlar.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj İşlemi Ağrılı mı? 3

Kürtaj işlemi oldukça kısa süre içerisinde gerçekleştirilir ve bu süre yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasındadır. İlk olarak kürtaj öncesi, hastaya jinekolojik muayene yapılır ve gebeliğin durumu ortaya konulur. Uygulanacak olan anestezi türüne de bu muayenede karar verilir.

Kürtaj İşlemi Sonrası

Kürtaj işlemi sonrası, hastaya eğer genel anestezi ile müdahale edildiyse öncelikle hasta uyandırılır ve dinlendirilmek üzere odaya alınır. Yaklaşık olarak yarım saat kadar dinlendirilen hasta, herhangi bir sorunun olmaması durumunda taburcu edilir.

Genel olarak, kürtaj sonrası hastalarda çeşitli etkiler görülebilmektedir fakat işlemden yaklaşık bir saat sonra tüm olumsuz etkiler azalarak yok olacaktır.

Kürtaj İşlemi Sonrası Pansuman Gerekir Mi?

Kürtaj işlemi sonrası herhangi bir pansuman gerekliliği olmamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey; hastanın genital bölge temizliğine dikkat etmesi ve mikrop kapmaya neden olacak durumlardan kaçınmasıdır. Bu nedenle, hastalara kürtaj sonrası yalnızca su ile duş alması tavsiye edilmektedir ve genital bölgeye herhangi bir madde gelmemelidir.

Kürtaj İşleminin Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi, yasal süreler içerisinde keyfi olarak yapılabildiği gibi anne ve bebek sağlığı açısından da zorunlu olarak yapılabilmektedir. Ve bu işlem, bazı olası zararları da beraberinde taşımaktadır. Dolayısı ile işlem sırasında ya da işlem sonrasında hastaları bekleyen bazı olumsuzluklar vardır. Fakat bu olumsuzluklar yaygın değildir ve nadiren görülür. Bu olumsuzlukları ve riskleri en aza indirgemek için yalnızca uzman hekimler tarafından işlem yapılmalıdır. Kürtaj işleminin riskleri ise şu şekildedir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Kürtajın gerçekleşememesi
 • Rahimde parça kalması
 • Regl düzensizliği
 • Rahim delinmesi

Tüm bu riskler her kürtaj işlemi için geçerlidir fakat alanında uzman, dikkatli ve özenli hareket eden doktorlar sayesinde bu riskler en aza indirgenmektedir.

Kürtaj İşleminden Sonra Doktora Başvurmayı Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Kürtaj işlemi sonrası oldukça önemlidir ve hastaların bu dönemde kendilerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle enfeksiyon riskine karşı oldukça dikkatli olunmalıdır. Kürtaj işlemi sonrası bazı durumlarda, hastaların doktora başvurması gerekmektedir. Bu durumlar şunlardır:

 • 2 haftayı geçen kanamanın yaşanması
 • 2 hafta süreyi geçkin kramp yaşanması
 • Ağrı hissinin geçmemesi
 • Ateş yükselmesi
 • Genital bölgede akıntı ve kötü koku
 • Sürekli olarak üşüme hissinin varlığı

 

İlginizi çekebilecek yazılar

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler Mi?

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

İlginizi çekebilecek yabancı kaynaklar

https://www.mariestopes.org.uk/abortion-services/medical-abortion/

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-