Kürtaj

Vakumla Kürtaj Nedir? Vakumla Kürtajın Farkı Nedir?

Türkiye’de kürtaj yoğunlukla istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için tercih edilmektedir. Aslında kürtaj, jinekolojik olarak rahimden kitle alınmasına verilen isimdir. Kürtaj işleminde de 21. yüzyılın en ileri teknolojisi vakumla kürtaj tekniği oldukça tercih edilir hale gelmiştir. Kürtaj ülkemizde yasalarca bir özgürlük olarak kabul edilmektedir. İsteğe bağlı veya zorunlu olması durumunda gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj, büyük şehirlerde daha sık tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi büyük şehirlerde nüfus yoğunluğunun daha fazla olması, kültürel olarak kürtaja daha sıcak bakılması ve günlük hayatın daha hareketli geçmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Büyük şehirlerden olan İstanbul’da kürtaj oldukça fazla rastlanan bir durum olmuş ve sıradanlaşmıştır.

Kürtajın yoğunlukla tercih edilmesinin ardından ülkemizde de teknoloji bu konuda kendini geliştirir olmuştur. Günümüzde hala bir çok yer kaşıkla kürtaj tekniği kullanmaya devam etmektedir. Kaşıkla kürtaj tekniği ile işlemler vakumla kürtaj işlemine oranla çok daha uzun sürmektedir. İçeride parça kalıp komplikasyonlara sebep verme olasılığı fazladır. Rahim yapışıklığına sebep olup Asherman sendromuna sebep olup kürtajda kısırlığa sebep olabilmektedir. İyileşme süresinin uzamasından dolayı hasta sosyal hayatına daha uzun sürede dahil olabilmektedir.

Vakumla Kürtajın Faydaları

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır

Eski teknik olan kaşıkla kürtaj tekniğine oranla çok daha yeni ve son teknoloji olan vakumla kürtajın faydalarından yazımızın devamında bahsetmek isteriz. Hastanemizde de sayın Dr. Tuğrul ABACIOĞLU tarafından vakumla kürtaj yapılmaktadır.

Vakumla kürtaj işleminde operasyon 5 dakika sürmektedir. Hasta sedo anestezi ile uyuşturulur ve vakum yardımıyla kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Hasta 5 dakika sonra uyandırılır. Hasta 40 dakika bakım odasına çıkarılır ve herhangi bir komplikasyona karşı gözetim altında tutulur. Ardan doktor gözetimine doktor odasına getirilir. Doktor muayene eder ve bir komplikasyon görüntülememesi ardından, reçetenizi yazar.

Reçetenizde komplikasyon yaşamamanız adına düzenli antibiyotik kullanımı ve ağrılarınız olduğunda kullanmanız için ağrı kesici yazılmaktadır. Reçetenizi teslim almanızın ardından evinize yani sosyal hayatınıza kaldığınız noktadan devam edebilirsiniz. Yaşadıklarınız kötü bir anı olarak geride kalır. Bu süreçte en önemli kısım ilaçlarınızı aksatmadan düzenli kullanmanızdır. Komplikasyon yaşanması durumunda işler daha karmaşık hal alacaktır.

İstanbul’da vakumla kürtaj fiyatları hakkındaki makalemiz ilginizi çekebilir.

 

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-