Kürtaj

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Fiyatları

Büyük gebeliklerde kürtaj fiyatları, Türkiye’de kürtaj işlemi yasal sınırlılıkları olan bir cerrahi operasyondur. Bu yasal sınırlılığa göre; kürtaj olabilmenin maksimum süresi 10. haftadır. Fakat bebek ile ilgili olarak çeşitli sorunların yaşanması nedeni ile ya da annenin hayatını tehdit eden durumların varlığı nedeni ile bu yasal sürenin üstündeki haftalarda da kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem, yasalara aykırı değildir; anne ve bebek sağlığı gözetilerek izin verilen durumlardır.

Büyük gebeliklerde kürtaj fiyatları,10. haftaya kadar olan kürtaj fiyatlarından farklı olabilmektedir. Çünkü büyük gebeliklerde yapılan kürtajlar, vakum yöntemi ile uygulanabilen kürtaj işlemleri değildir. Daha fazla ekipman, ilaç ve tıbbi gereç gerektirmektedir. Bu kürtaj operasyonlarının fiyatları, kürtajın gerçekleştirilecek olduğu klinikten kliniğe ya da hastaneden hastaneye değişiklikler göstermektedir.

Anne adayının gebelik haftası fark etmeksizin kürtaj olmasına neden olabilecek durumlar şunlardır:

 • Genetik Anomalisi
 • Bebeğin gelişimsel bozukluğa sahip olması
 • Bebeğin yetersiz gelişmesi
 • Bebeğin kalp atışının durması; anne karnında ölmesi
 • Annenin yüksek tansiyon hastası olması
 • Annenin kalp hastası ya da şeker hastası olması
 • Annenin yaşadığı psikolojik problemler
 • Annenin kanser olması

Bu sebepler, anne adayından ya da bebekten kaynaklanabilmekte ve kürtaja neden olmaktadır. Her ne olursa olsun, kürtaj işleminin gerektiğine ya da gerekmediğine uzmanlar karar vermektedir. Erken gebelik döneminde; yani 10. haftaya kadar olan gebeliklerde, anne ve baba adaylarının istekleri doğrultusunda, herhangi bir izne gerek duyulmadan kürtaj işlemi yapılabilmektedir fakat 10.haftayı aşmış olan gebeliklerde, operasyonun yapılabilmesi için uzman hekimlerin onayına ihtiyaç duyulmaktadır.

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Operasyonu Nasıl Yapılır?

Büyük gebeliklerde yani 10. haftayı aşan gebeliklerde kürtaj operasyonun mümkün olabilmesi için, uzman doktorlar tarafından onaylanmış; sağlıksal bir durumun söz konusu olması gerekmektedir. Bu sağlıksal zorunluluk bir belge ile belgelendirilmelidir. Çünkü ülkemizde, 10. haftayı aşmış olan gebeliklerin sonlandırılması, mahkeme kararı ya da sağlık raporu olmaksızın mümkün değildir.

Büyük gebeliklerde kürtaj işlemi, ancak ve ancak tıbbi bir gereklilik olduğu zaman, işlemin zorunlu olduğunu gösteren bir belgenin en az iki uzman doktor tarafından onaylanması ile mümkündür. Aynı zamanda büyük gebeliklerde gerçekleştirilen kürtaj operasyonunun yöntemi de, normal kürtaj işleminden farklı olmaktadır.

Büyük gebelikler, kürtaj işlemi söz konusu olduğunda beraberinde pek çok riski de getirmektedir.

Bu riskler;

 1. Rahim delinmesi
 2. Kanama
 3. Enfeksiyon kapma riski
 4. Gebeliğe ait parçanın rahimde kalmasıdır.

Büyük gebeliklerde kürtaj operasyonun yapılabilmesi için, gebenin rahim ağzının yeteri kadar açılması gerekmektedir. Çünkü rahim ağzının açıklığı kürtaj işleminin daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Kürtaj operasyonu öncesinde, büyük gebeliklerde rahim ağzına koyulan bir takım ilaçlar, rahim ağzında yumuşamanın ve açılmanın olmasını sağlamaktadır. Rahim ağzına koyulan ilaçların bekletilme süresi, kadının gebelik haftasına göre farklılık göstermektedir. Yarım saat ile beş saat arasında, kadının rahim ağzına konulan ilaçlar bekletilir ve rahim ağzı yeterli yumuşaklığa ve açıklığa ulaştığında, hastaya damar yolu açılarak uyku getirici ilaçlar ile anestezi verilir.

Büyük gebeliklerde, bebek gelişimi de ilerlemiş olduğundan ve bebeğin büyük olmasından dolayı vakum yöntemi kullanılamaz. Bir takım özel cerrahi alet ve ekipmanlar ile rahim içi tahliye edilerek gebeliğe son verilir.

Büyük gebeliklerde, kürtaj operasyonu sonrasında hemen kanama kontrolü yapılır ve hasta anesteziden uyandırılır. Doktorlar tarafından durum değerlendirmesi yapılır. Genellikle hastalar yaklaşık olarak bir saat gözetim altında tutulduktan sonra herhangi bir problem gözlenmiyor ise aynı gün içinde taburcu edilir.

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Nerede Yapılır?

10 haftadan büyük kürtaj

Büyük gebeliklerde kürtaj operasyonu, sıradan ve 10. haftaya kadar kürtajın yapıldığı her klinik ve sağlık merkezlerinde yapılamaz. Bu kürtaj işleminin yapılabilmesi için şartların ve tıbbi imkanların oldukça iyi olduğu yerler tercih edilmelidir. Aksi halde, gelişebilecek olan bir komplikasyon nedeni ile kadın hayatının da sonlanabilmesi söz konusudur. Bu nedenle, büyük gebeliklerde kürtaj işlemi, alanında uzman kişilerce ve yalnızca gerekli ekipmanlara sahip yerler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işlemi, ister hamileliğin erken döneminde olsun, ister hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olsun; ne zaman gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin oldukça önemli olan operasyonlardır. Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Kürtaj işleminin sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli şey; ovulasyon dönemidir.

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin ya da çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşmesi mümkün olmayan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Dolayısı ile kürtaj işleminden sonra tekrar hamile kalmak kadınların sağlığını ciddi olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, kürtaj işleminin sonrasında ovulasyon dönemine oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü; kürtaj operasyonundan yaklaşık olarak 20 gün sonra yumurtlama yani ovulasyon gerçekleşmektedir.

Bu durum, kadınların kürtaj işleminden hemen sonra hamile kalmasına neden olabilmektedir. Yani, kürtaj operasyonu sonrasında tekrar hamile kalmamak için kadınların, kürtaj işleminin sonrasında15. ile 20. günü arasında geçen zamanda, cinsel ilişki sırasında korunması gerekmektedir. Eğer kürtaj işleminden 45 gün geçmesine rağmen regl gerçekleşmiyor ise, bu kişilerin bir doktora başvurması önerilmektedir.

Kürtaj operasyonu sonrasında yaşanabilecek olan, riskli diğer durumlar ise şunlardır:

 • Rahim delinmesi
 • Gebeliğe ait olan herhangi bir materyalin rahim içinde kalması
 • Kürtajın gerçekleştirilememesi
 • Kürtaj sonrası kanama
 • Kürtaj sonrası enfeksiyon
 • Kürtaj sonrası regl olamama

Rahim delinmesi, aslında kürtaj işlemi sonrasında değil; kürtaj işlemi sırasında gerçekleşebilecek olan bir komplikasyondur. Bu durumda, yani kürtaj işlemi sırasında rahim delinmesi durumu ile karşı karşıya kalındığında; kürtaj işlemi bırakılır ve rahim delinmesini tedavi edecek uygulamalar gerçekleştirilir. Kürtaj işlemi, kadın doğum uzmanları tarafından yapıldığı zaman son derece risksiz olan bir operasyondur fakat yine de doktor tercihlerine dikkat edilmeli; kesinlikle merdiven altı diye tabir edilen yasa dışı yerlerde kürtaj işlemi yaptırılmamalıdır.

Kürtaj işlemi, yasal sınırlılık taşıdığı için ve yasal olarak 10. haftadan sonra, zorunlu bir sebebe bağlı olmadan yapılamadığı için merdiven altı klinikleri tercih edip, büyük gebeliklerinde kürtaj yaptıran kişiler bulunmaktadır. Fakat bu, operasyonun ciddiyeti nedeni ile kadın sağlığını da etkileyen olumsuz bir durumdur.

Hamileliğin 10. haftasına kadar yapılmış olan kürtaj işlemlerinde ilk 7 gün damla şeklinde kanamaların görülmesi oldukça normal bir durumdur. Fakat bu bahsi edilen kanama, pıhtı şeklinde olursa ya da parçalı şekilde gerçekleşirse doktora danışılmalıdır. Bazı kürtaj işlemlerinden sonra hiç kanamanın görülmemesi de normaldir. Fakat kürtajdan sonraki 45 gün içerisinde, kadınların mutlaka regl olması gerekmektedir. Eğer regl durumu olmazsa en kısa sürede doktora gidilmelidir. Çünkü kürtaj işlemi gerçekleştirilememiş olabilir.

Kürtaj operasyonunun hemen ardından, günde yaklaşık olarak beş ped harcanmasına neden olabilecek parçalı ve pıhtılı kanamanın olması ve bu söz konusu kanamanın 7 günden fazla sürmesi fetal ve plesental artıkların mevcut olduğunun göstergesidir. Bunun da anlamı şudur ki; kürtaj sonrasında gebeliğe ait materyaller rahim içerisinde kalmıştır. Bu durumda, uzman doktora başvurulmalı ve ultrasonlu muayene gerçekleştirilmelidir. Eğer gebeliğe ait parçaların rahimde kalması durumu var ise tekrardan kürtaj olunması gerekmektedir. Aksi takdirde kanama durmayacaktır.

Kürtaj işleminden sonra klasik olarak; kadınlara ultrasonlu muayene yapılır ve gebeliğe ait tüm parçaların rahim içinden alındığından emin olunulur. Eğer bu kontrol yapılmaz ise istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, mutlaka ultrasonlu görüntüleme yapılmalı ve kürtaj operasyonunun başarılı bir şekilde sonuca ulaştığı teyit edilmelidir. Aksi takdirde, özellikle erken dönem kürtaj işlemlerinin başarıya ulaşamama riski vardır, gebeliğin devam etmesi durumları yaşanabilmektedir.

Kürtaj işlemleri sonrasında, özellikler büyük gebeliklerde yapılan kürtaj operasyonu sonrasında yaklaşık olarak iki ayı bulan regl gecikmeleri normal sayılmaktadır. Bazı zamanlarda, demir aletler ile yapılan yani sharp kürtaj yöntemi ile yapılan operasyonlarda, rahim içi bezlerinin aşırı kanamasına bağlı olarak hiç adet görememe durumları yaşanabilmektedir. Bu duruma; amenore denmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman; kürtaj operasyonu sonrasında 45 gün regl olunmazsa uzman doktora başvurmakta yarar bulunmaktadır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

Kürtajdan Sonra Ne Yapılmalı, Ne Yapılmamalı?

büyük gebelik nedir

Kürtaj işlemi sonrasında yapılması ya da yapılmaması gerekenler şunlardır:

 • Kürtaj operasyonundan sonra istenirse hemen banyo yapılabilir fakat banyo duş şeklinde olmalıdır.
 • Kürtaj operasyonu sonrasında tekrardan yumurtlama olmaktadır. Bu nedenle, kürtaj sonrasında 25. güne kadar cinsel ilişkilerde korunulması gerekmektedir.
 • Eğer RH uyuşmazlığı söz konusu ise 72 saat içerisinde anti D yapılması gerekmektedir.
 • Kürtaj işlemi esnasında hastaya, koruyucu antibiyotik yapılmamış ise hastanın beş gün boyunca antibiyotik kullanması gerekmektedir.
 • Kürtaj işlemi sonrasında, kadınların kendisine en uygun korunma yöntemini uzman doktorundan öğrenmesinde yarar vardır.
 • Kürtajdan sonraki 10 gün içerisinde cinsel ilişki yaşamak yasaktır.

Kürtaj işlemi sonrasında, kadınların mutlaka uzman doktorlarına neleri yapmaması gerektiğini sormalıdır. Kürtaj işlemi her ne kadar her kadın için benzer bir işlem olsa da bazen farklılıklar yaşanabilmektedir.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj Sonrası Duş

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kürtaj işlemleri genel olarak; kadın dokusuna dikkat edilerek yapıldığı zaman ve steril ortamlarda gerçekleştirildiği zaman herhangi bir risk taşımamakta; kısırlığa yol açmamaktadır. Özellikle; 10. haftaya kadar olan erken dönem kürtaj işlemlerinde kısırlık riski hiç bulunmamaktadır. Fakat 10. hafta sonrasında gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonlarında az da olsa kısırlık oluşma riski bulunmaktadır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kürtaj İşlemi Sonrası Kısırlık Olur mu?

Düşük Sonrası Kürtaj

14 haftalık gebelik fiyatları

Hamileliğin 20. haftasından önce gerçekleşen, istem dışı olan hamileliğin sonlanması durumuna düşük denmektedir. Düşük durumu ile 3 ile 5 hafta arasında gerçekleşiyorsa, kanama ve ağrı durumu söz konusu değilse kürtaj operasyonu önerilmemekte; bebeğin kendiliğinden düşmesi beklenmektedir. Fakat daha büyük gebeliklerde, kadın sağlığı için, rahmin iyileşmesi için ve enfeksiyonu durdurmak için kürtaj operasyonu yapılmaktadır.

2019 Kürtaj Fiyatları

Kürtaj operasyonlarının fiyatları, kadınların gebelik hastasına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak; dört ile altı hafta arasındaki gebeliklerde 2019 yılı kürtaj operasyonu fiyatları ortalama olarak; 1.500 TL’dir. Altı ile sekiz hafta arasında olan kürtaj operasyonlarının 2019 yılı fiyatı ortalama olarak; 1.750 TL’dir. Sekiz ve on hafta arasındaki gebeliklerde kürtaj operasyonu 2019 yılı fiyatı ise ortalama olarak; 2.000 TL’dir. Bu fiyat farklılıkları, klinikten kliniğe ya da hastaneden hastaneye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat yaklaşık olarak 2019 yılı fiyatları bu şekildedir.

Bu konuyla ilgili 2019 yılı Kürtaj Fiyatları yazımız ilginizi çekebilir.

Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezinin bu siteye özel fırsatlarından yararlanmak için hemen aşağıdaki numarayı arayın

0 530 115 34 34

 

Eğer hamilelik şüphesi duyuluyorsa ve istenmeyen bir gebelik söz konusu ise vakit geçirmeden uzman bir doktora başvurmakta yarar bulunmaktadır.

Kürtaj operasyonu; bir aile planlaması yöntemi ya da korunma yöntemi değil; aslında son derece önemli olan bir operasyondur. Bu sebeple kürtaj, yalnızca zorunluluk durumlarında başvurulması gereken bir yol olmalıdır. İstenmeyen ve plânlanmayan gebelikler için de; önleyici olan, çeşitli korunma yollarına gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2019

2019 yılı Kürtaj Fiyatları

Bebek aldırma fiyatları

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
-