Kürtaj

Ağrısız Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kadınların istenmeyen gebelik ve kadın doğum ile ilgili başvurduğu kürtaj önemli bir konudur. Konuyla ilgili merak edilen birçok nokta vardır. Hakkında en sık soru sorulan hususlardan bir tanesi de ağrısız kürtaj yöntemleri nelerdir sorusudur. Zira bu yöntemlerle ilgili kadınların pek çok endişesi vardır.

Gebeliğin sonlandırılması ya da kadın doğum hastalıklarıyla ilgili bir rahatsızlık meydana geldiğinde gebeliğin sona erdirilmesi gerekli olan durumlarda ağrısız kürtaj yöntemleri uygulanır. Hangi ağrısız kürtaj yönteminin uygulanacağı, kürtajı gerektiren duruma göre belirlenir.

Ancak; çoğunlukla istenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesi için başvurulmaktadır. Bu durumlarda ülkemizde geçerli olan yasal bir süre bulunur. Bu yasal süre on haftadır. On haftadan sonra kürtaj işlemi uygulatılması yasaktır.

Diğer bir ifadeyle; suç kapsamına girmektedir. Ancak; annenin ya da bebeğin yaşamsal fonksiyonlarında hayati bir risk söz konusuysa ve bu risk annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa o halde doktorlardan oluşan bir kurul kararıyla kürtaj uygulanabilir. Böyle durumlar olduğunda yasal sınır uygulanmaz.

Vakum Aspirasyon Kürtaj Yöntemi

vakumla kürtaj ağrısız kürtaj

Vakumla kürtaj, uzman jinekologların en sık tercih ettiği ağrısız kürtaj yöntemlerinden biridir. Öncelikle rahim ağzı açılır. Rahim iç kısmına doğru bir kanül yerleştirilir. Kanülün ucuna da bir enjektör yerleştirilir. Bu enjektör ve vakum cihazı yardımıyla çekilme işlemi yapılır.

Kürtaj işlemi öncesinde rahim ağzı çevre bölgesinin uyuşması için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ise hasta tamamen uyutulabilir. Yani; hastaya genel anestezi uygulanması da mümkündür. Genel anestezilerde bu ağrısız kürtaj yöntemi çok daha kolay uygulanabilmektedir.

Kanülün rahat ilerleyebilmesi için rahim ağzının genişletilmesi gerekir. Bunu yapmak amacıyla rahim ağzını genişletici bir araç yerleştirilir. Sonraki adımda rahmin içinde küçük, yumuşak ve plastik bir tüp konulur. Bu plastik tüp, vakum enjektörüne monte edilir.

Böylece ters basınçla rahim içindeki gebelik kesesi vajinadan dışarı doğru çekilir. Tüm işlemler ortalama beş altı dakikalık süreyi kapsar. İşlem sonrasında her hangi bir enfeksiyon riskine karşı doktor hastasına antibiyotik ya da ağrıyı engellenmek için ağrı kesici önerir.

Hastanın reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir. Zira, bir enfeksiyon oluşursa bu hastanın kısırlık sorunu yaşamasına kadar büyük riskler içerir. Bu nedenle; ilaç kullanımına özen gösterilmelidir. Bu yöntemle kürtaj işlemi gebeliğin onuncu haftasının sonuna kadar yapılabilmektedir.

Probe Kürtaj Yöntemi

Probe kürtaj yöntemi ağrısız kürtaj

Kadın hastalıklarıyla ilgili durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Adet kanamasının çok fazla olması, özellikle menopoz sonrasında yaşanan düzensiz kanamalar, adet dönemi dışında meydana gelen yoğun kanamalar gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Bu işlem esnasında rahim içi özel aletler yardımıyla kazınır. Üst katman tamamen temizlenir. Başka bir deyişle yenilenir. Bu yöntemde amaç; hem nedensiz kanamanın kaynağını tespit etmek hem de aşırı kanamayı durdurmaktır. Bu amaçla yapılan bu yöntemle hastanın şikayetleri giderilir ve yaşam kalitesi artmış olur.

Revizyone Kürtaj Yöntemi

Beklenmeyen bir şekilde meydana gelmiş olan düşükler sonrasında rahim içinde kalmış olması muhtemel plasenta ya da fetusa ait parçalar temizlenir. Bu gibi düşüklerde için tamamen temizlendiği düşünülse de tam bir temizlik yapıldığından emin olunamaz. Bu yöntemle rahim içi tamamen temizlenir. Özel küretler yardımıyla rahim içi doğumdan kalan parçalardan arınır.

Endometrial Kürtaj Yöntemi

Kısırlıkla ilgili teşhis amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Kısırlık teşhisi için yumurtalıklarda yumurtlamanın olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Adet kanamasının yirmi birinci gününde bu yöntemle rahim içinden örnek alınır.

Yumurtlamanın ardından salgılanan progesteron hormonunun etkisiyle endometrium sekresyon aşamasına girer. Rahim iç yüzeyinden özel bir küretle bir örnek alınır. Bu örnek üzerinde gereken değerlendirmeler yapılır.

Kürtaj İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj öncesi hastanın uyması gereken kurallar olduğu gibi kürtaj sonrası da dikkat edilmesi gereken konular vardır. Genel anestezi uygulanan hastalarda ilk gün biraz halsizlik yaşanması, biraz ağrı hissedilmesi ve çok hafif kanama olması mümkündür. Bu gibi şikayetler genelde birkaç saat içinde azalmaktadır.

Uzman doktorun önerdiği gibi ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşır. Bunun yanı sıra; kürtaj işlemleri sonrasında bölgenin hassasiyeti artar. Bu nedenle; en az iki hafta süresince ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

Kürtaj işleminden ortalama bir ay sonra hasta yeniden adet görmeye başlar. İlk adet döneminde birkaç gün gecikme normal bir durumdur.

 

Bu makaleler ilginizi çekebilir

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj ile çocuk aldırma şartları nelerdir?

Konuyla alakalı yabancı kaynaklar

https://zdrowie.tvn.pl/a/kiedy-wykonac-badanie-cytologiczne-i-jak-zinterpretowac-wynik

Kürtaj Fiyatları

"40 Yıllık Tecrübem ile Değerli Hastalarımın Hizmetindeyim..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
-